شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 16402 | |

در پی آغاز عرضه‌های خرد صورت گرفت

با راه‌اندازی عرضه خرد فولاد در بورس کالای ایران، معامله‌گران جدیدی وارد رینگ محصولات صنعتی و معدنی شده‌اند البته باتوجه به رکود بازار مسکن و فولاد و به‌تبع آن افت تقاضا، رشد حجم معاملات چشمگیر نبوده اما می‌توان به بهبود و رونق معاملات فولاد در آینده امیدوار بود.

علی‌اصغر بهرامی، مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید با بیان مطلب فوق به «پایگاه خبری بورس کالا» گفت: شاید در حال حاضر تحرکات قابل‌توجهی دررابطه با فروش و عرضه‌های خرد در بورس انجام ‌نشده باشد، اما از رونق نسبی معاملات ذوب‌آهن اصفهان همچنین کدهای جدیدی که به فهرست معاملات اضافه ‌شده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که طرح فروش محصولات به خریداران خرد، در آینده موجب رشد حجم معاملات خواهد شد. به گفته این کارگزار، مهم‌ترین مزیت امکان عرضه خرد محصولات فولادی این است که شرایطی را فراهم می‌کند تا خرده‌فروش‌های دارای مجوز جذب معاملات بورس کالا شوند. بهرامی در ادامه گفت: پس از آغاز عرضه‌های خرد فولاد، به‌نظر می‌رسید انگیزه مشتریان عمده برای خرید محصولات از بورس کالا کاهش یابد، چراکه در گذشته خریداران بزرگ، محصولات را از بورس می‌خریدند و با سود حدود 5درصد به مشتریان خرد می‌فروختند، اما در شرایط فعلی خریداران خرد هم می‌توانند از بورس خرید کنند و به این ترتیب پیش‌بینی می‌شد که خرید برای مشتریان عمده به‌صرفه نخواهد بود. وی ادامه داد: اما با تدابیر بورس کالا و شرکت ذوب‌آهن اصفهان این مشکل به کلی رفع شد به‌طوری که برای خریدارانی که محموله‌های بالای دوهزار تن را می‌خرند، تخفیفی ارایه شد تا انگیزه مشتریان عمده کماکان باقی بماند؛ به‌طور مثال با تخفیف 20تومانی برای معاملات بالای دوهزار تن، هم معامله‌گران عمده و خرد در تالار بورس حفظ می‌شوند و هم با این روش حضور واسطه‌ها در مبادلات کمرنگ می‌شود. بهرامی در این گفت‌وگو به صحبت‌های مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان درخصوص عملیاتی شدن عرضه‌های 22تنی (حجم یک تریلر) در بورس کالا اشاره کرد و اظهار داشت: این بحث تنها در حد پیشنهاد بوده، اما به‌نظر می‌رسد فروش محموله‌های یک تریلری بتواند مشتریان خرد بیشتری را به معاملات فولاد جذب کند.

وی در پایان به ثبات قیمت‌ها در سال آتی اشاره کرد و در پاسخ به این سوال که چرا باوجود فصل ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی، تقاضای خریداران افزایش نمی‌یابد؟ گفت: رکود عمیق بازار فولاد در سال جاری، کاهش بی‌سابقه قیمت سنگ‌آهن به‌عنوان ماده اولیه تولید فولاد، ثبات نرخ ارز و افزایش میزان عرضه‌ها در بورس کالا از عواملی هستند که ثبات قیمت‌ها را به‌همراه دارد اما باتوجه به برنامه‌های دولت برای خروج از رکود، معامله‌گران بازار امید دارند با اختصاص بودجه‌های عمرانی، تحرک در بازار ساخت‌وساز بیشتر شود اما به هر حال نباید انتظار رشد یکباره قیمت‌ها و بازگشت سریع رونق به بازار فولاد را داشت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران