شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1170 | |

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس کالا مطرح کرد

آزادسازی قیمت‌ها در بازار شفاف بورس کالا اثرات مثبتی را در بازار کالای کشور خواهد گذاشت که سود اصلی از روند فعلی را تولیدکنندگان خواهند برد.

به گزارش سنا، مدیرعامل کارگزاری سی ولکس کالا درخصوص آزادسازی قیمت محصولات مختلف به‌خصوص کالاهای پتروشیمی در بورس کالا گفت: آزادسازی قیمت‌ها اتفاقی بود که باید در بورس کالای ایران رخ می‌داد چراکه پایین نگه‌داشتن دستوری قیمت‌ها یا همان حبس قیمت‌ها با روح و فلسفه وجودی بورس در تضاد بود.

محمودرضا الهی‌فرد افزود: پس از آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا برخی خریداران نسبت به رشد قیمت‌ها مقاومت کردند و همین امر حجم معاملات را با افت روبه‌رو کرد اما اکنون که بیش از یک ماه از آزادسازی می‌گذرد، معاملات متعادل شده و مصرف‌کنندگان به اندازه نیاز خود خرید می‌کنند.

وی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین کارگزاران بورس کالا اظهار داشت: با واقعی شدن قیمت‌ها، دیگر خبری از تقاضای کاذب در تالار نیست و به نوعی می‌توان گفت اکنون که قیمت‌ها واقعی شده، کارایی بورس کالا نیز بیشتر شده است.

او با اشاره به اینکه شکاف قیمتی موجود در بورس و بازار به تولیدکنندگان ضربه می‌زد، افزود: پیش از آزادسازی قیمت‌ها، برخی افراد به دلیل آنکه قیمت محصولات در بورس ارزان‌تر از بازار آزاد بود به تالار معاملات می‌آمدند و با واسطه‌گری سود‌های زیادی به‌دست می‌آوردند اما پس از تصمیم وزارت صنعت مبنی بر آزادسازی قیمت‌ها، دست واسطه‌ها نیز از بازار پتروشیمی قطع شده است.

الهی‌فرد افزود: بورس کالا همان بازاری است که معاملات محصولات فولادی را از سال 82 ساماندهی کرد و باعث حذف رانت‌های میلیونی از سیستم توزیع و معاملاتی فولاد شد. از این‌رو دولت تدبیر و امید با اعتماد به بورس کالا به‌زودی نتیجه‌های مثبتی را در صنعت پتروشیمی خواهد دید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران