شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1169 | |

آمارها از بهبود روند معاملات فولاد در بورس حکایت دارد

بررسی معاملات محصولات فولادی در بورس و بازار آزاد بیانگر آن است که با وجود رکود خرید و فروش در بازار آزاد، حجم معاملات بورس رو به بهبود است. البته این بهبود را نمی‌توان به‌عنوان رونق تلقی کرد چراکه یکی از محرک‌های اصلی رینگ فولاد بورس کالا، رشد حجم ساخت‌وساز بوده که اکنون رونقی در این بخش دیده نمی‌شود. از طرفی اهالی تالار نقره‌یی معاملات سنگین مقاطع فولادی طی سال‌های اخیر را از یاد نبرده‌اند؛ جایی که ذوب‌آهن اصفهان در روزهای یک‌شنبه و چهارشنبه هر هفته علاوه بر محموله‌های سنگین میلگرد و تیرآهن، هیجان را به تالار معاملات می‌آورد و خریداران نیز با رقابت خود این هیجان را به اوج می‌رسانند. با این وجود آمار و ارقام نشان‌دهنده شرایط بهتر معاملات فولاد در بورس نسبت به بازار آزاد دارد که برخی کارشناسان رشد تقاضای خرید فولاد در بورس را به‌عنوان عاملی برای تحرک بازار آزاد در هفته‌های آینده عنوان می‌کنند. براساس آمارها، طی هفته گذشته 179هزار و 207تن انواع مقاطع، ورق و شمش فولاد در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت که شاید وجود صف تقاضای 194هزار و 717در بورس نشانه‌هایی از بازگشت رونق به بازار فولاد باشد. اما از بازار آزاد خبر می‌رسد که هفته گذشته یکی از راکدترین هفته‌های بازار مقاطع بود به‌طوری که قیمت متوسط میلگرد در اصفهان برای سایزهای

14 تا 25 به 1848 تومان و برای محصول اهواز به 1805 تومان (با مالیات ارزش افزوده) در هر کیلوگرم رسید. حتی شنیده شد که بعضی محموله‌ها در قیمت زیر کارخانه اهواز به فروش رسیده است. این در حالی است که قیمت میلگرد ذوب‌آهن در بورس کالا بین 1685 تا 1700 برای تحویل یک ماه آینده معامله شد و نوسانی در معاملات بورس نیز دیده نشد. در این بین عده‌یی امیدوار هستند با درنظر گرفتن شرایط قیمت شمش، قیمت مقاطع هم افزایش یابد ولی کالاهای فروخته شده در پایان سال قبل که اوایل امسال به انبارها سرازیر شده هنوز به‌طور کامل در بازار هضم نشده است. به این ترتیب این موجودی‌ها اجازه تغییر قیمت را نمی‌دهند، از طرف دیگر تقاضا کماکان ضعیف است. به اعتقاد کارشناسان هر تغییری در قیمت تمام شده باید همراه با دو عامل باشد تا به‌نتیجه برسد؛ نخست وجود تقاضاست که این امر می‌تواند باعث نوسان قیمت شود که این تقاضا فعلا در بازار موجود نیست. عامل دوم نیز امیدواری به بهبود شرایط کسب و کار است که فعلا نمی‌توان درمورد آن صحبت کرد، فشارهای مالیاتی و نرخ بهره سپرده 22درصد باعث فرار سرمایه از بازار فولاد شده است.

در هفته گذشته تنها تیرآهن نوسان قیمت داشت که آن هم ناشی از برخی جو‌سازی‌ها بود ولی این تحرکات هم دیگر جواب نمی‌دهد چون امیدواری به بهبود یا تغییر شرایط نیست.


سود تولید مقاطع یک‌درصد است!

فعالان بازار این روزها شاهد ثبات قیمت بیلت نیز هستند. محصول سایز 150میلی‌متر در انزلی هر کیلو 1700 تا 1705 تومان و بیلت‌های سایز 120میلی‌متر داخلی هم در قیمت 1620 تا 1640 تومان معامله شد. همچنین فولاد خوزستان هفته گذشته شمش خود را به‌صورت اعتباری در قیمت 1556تومان در بورس فروخت و ذوب‌آهن نیز موفق شد شمش خود را در قیمت 1555تومان بفروشد که باید به این قیمت‌ها 8درصد مالیات ارزش افزوده اضافه شود. از آنجا که معاملات مقاطع راکد بوده، حجم معاملات بیلت هم بسیار پایین آمده است. به گفته کارشناسان بازار فولاد، تولید مقاطع در قیمت‌های فعلی شمش، سودی برای تولیدکنندگان ندارد. اگر تولیدکننده شمش داخلی را در قیمت 1620تومان بخرد که مالیات ارزش افزوده هم در آن گنجانده شده است با احتساب کرایه حمل متوسط 50تومان و حداقل هزینه تبدیل هر کیلو 120تومان، قیمت تمام شده هر کیلو 1790تومان خواهد بود که در شرایط فعلی متوسط قیمت فروش درب کارخانه برای سایزهای 14 تا 28میلی‌متر حداکثر هر کیلو 1820تومان است. به این ترتیب سود حاصله برای هر کیلوگرم مقاطع 30تومان بوده که این به‌معنای سود یک‌درصدی است. با این شرایط تولیدکننده ترجیح می‌دهد تولید را به‌حداقل برساند، از طرف دیگر امکان کاهش قیمت بیلت هم نیست چون قراضه و آهن اسفنجی ثابت مانده است بنابراین دو راه پیش‌روی تولیدکنندگان شمش است؛ نخست کاهش تولید و دوم کاهش صادرات.


نوسان قیمت در بازار ورق

برخلاف بازارهای مقاطع و شمش، هفته گذشته نوسان‌هایی در معاملات ورق فولادی مشاهده شد. ورق گرم ضخامت 2میلی‌متر رول در انزلی شنبه گذشته 1990تومان (با مالیات ارزش افزوده) روی تریلی معامله می‌شد که از دوشنبه قیمت شروع به افزایش کرد ولی تا پنج‌شنبه در قیمت 2020تومان تثبیت شد که به‌نظر می‌رسد این نوسان در هفته‌های آینده ادامه داشته باشد. به اعتقاد فعالان بازار، درواقع قیمت ورق ثابت است و نوسان 30تومانی یعنی یک‌درصدونیم که برای این کالا وجود دارد به‌دلیل حجم واردات و نوسان نرخ ارز رخ می‌دهد. با وجود آنکه عرضه ورق‌های گرم ضخامت 5/2 تا 15میلی‌متر بسیار محدود است اما نبود تقاضا باعث افت 10تومانی هر کیلو از این محصول شد. ورق‌های 10تا 15 میلی‌متر هم همین نوسان را داشتند در حالی که عرضه ورق 12میلی‌متر بهتر شده است، محصولات شرکت‌های کاویان و اکسین با قیمت ثابت روبه‌رو بودند که بیشتر ناشی از ضعف تقاضاست.

اهالی بازار ورق سرد نیز هفته گذشته عرضه‌های کالاهای وارداتی را تجربه کردند. انواع ورق سرد محصول قزاق از ضخامت 36/0 تا 2میلی‌متر وارد شده‌اند که در این میان تجار واردکننده سعی می‌کنند خریدهای خود را در محموله‌های کوچک خلاصه کنند چون چشم‌انداز بازار و نرخ ارز مشخص نیست. با این حال محدودیت عرضه ورق مبارکه در بازار کاملا جدی است به‌طوری‌که بسیاری از واحدهای تولیدی به‌علت کمبود کالاهای مبارکه با مشکل جدی روبه‌رو هستند و به‌نظر نمی‌رسد این شرایط به‌زودی تغییر کند. دست آخر اینکه ورق گالوانیزه همچنان با محدودیت عرضه و ثبات قیمت روبه‌رو است، در این بین محموله‌هایی از چین و هند در بازار پیشنهاد می‌شود که اجازه نوسان قیمت را به این کالا نمی‌دهد.


تحرک در بازار جهانی مقاطع

معاملات مقاطع در بازارهای جهانی طی هفته گذشته بیانگر آغاز تحرک در بازار‌ها و احتمال رشد قیمت در هفته‌های آتی است. هفته گذشته میلگرد اوکراین در خاورمیانه

540 تا 545دلار هر تن فوب بود که

10 تا 15دلار هر تن نسبت به اوایل آگوست بالا رفت. کاهش عرضه اوکراین همچنین رشد قیمت بیلت سی‌ای‌اس به این بازار کمک کرده است. قیمت میلگرد ماه سپتامبر در بازار داخلی روسیه در 711 تا 723 دلار هر تن با 18درصد مالیات بر ارزش افزوده تحویل مسکو در ثبات بود. میلگرد ترکیه به قیمت 581 تا 585دلار هر تن در دوبی معامله شد که معادل 572 تا 573دلار هر تن فوب ترکیه است. هفته گذشته قیمت میلگرد کارخانه «کاردمیر» در ترکیه 14دلار هر تن بالا رفت و به 583دلار هر تن درب کارخانه رسید. در اسپانیا رشد قیمت قراضه باعث شد قیمت میلگرد پس از چند ماه ثبات به 475یورو هر تن افزایش یابد. قیمت میلگرد در بازار نقدی چین در 506 تا 507دلار هر تن با مالیات بر ارزش افزوده شنیده شد در حالی که اوایل هفته قیمت‌هایی در 511دلار شنیده می‌شد.


بیلت در اوج قیمت

بازار بیلت سی‌‌آی‌اس هفته گذشته دیگر روند صعودی هفته‌های قبل را نداشت، اگرچه هنوز در 530دلار هر تن فوب پیشنهاد داده می‌شد ولی برخی تا 520دلار هر تن فوب نیز عرضه داشتند. برخی منتظر رسیدن قیمت معاملات به 515دلار هر تن فوب هستند چون همه معتقدند که قیمت‌ها در اوج است و خریداران بیشتری به‌دنبال دریافت تخفیف بودند. قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه 540 تا 545دلار هر تن درب کارخانه بدون 18درصد مالیات بر ارزش افزوده بود و قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز 535 تا 540دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت پیشنهادی بیلت چین 490 تا 495دلار هر تن فوب بود اگرچه اخیرا نگرانی از تحویل به‌موقع تمایل به خرید آن را کم کرده است.


تولیدکنندگان اروپایی به‌دنبال رشد قیمت

در هفته گذشته در بازار ترکیه مشکل کمبود عرضه ورق گرم رفع شد و قیمت در 590 تا 610دلار هر تن درب کارخانه نسبتا ثبات داشت. در شمال اروپا میانگین قیمت هفتگی ورق گرم یک یورو هر تن بهبود داشت و در جنوب اروپا ورق گرم دو یورو هر تن افت قیمت داشت.

گفته می‌شود تولید‌کننده‌های ورق اروپا به‌دنبال افزایش 20 تا 30یورو هر تن قیمت‌های فصل پایانی سال بودند و انتظار می‌رود ورق گرم در معاملات جدید 420 تا 435یورو هر تن درب کارخانه باشد. ورق گرم در بازار داخلی روسیه 640 تا 665دلار هر تن با 18درصد مالیات بر ارزش افزوده تحویل مسکو در ثبات بود. با افت قیمت در بازار فیوچرز ورق چین، قیمت بازار نقدی ورق گرم نیز کاهش یافت و از حدود 540دلار دو هفته قبل به 522 تا 527دلار هر تن با 17درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران