شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 11516 | |

اجرایی نشدن قانون بهره‌وری کشاورزی به‌خصوص ماده 33 این قانون و ندیده شدن موضوع این ماده در لایحه بودجه سال آینده موجب برانگیختن مجلس به دولت شده است. در این راستا یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: باوجود اینکه قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی سال ۸۹ در مجلس به تصویب رسیده است اما تاکنون ظرفیت‌های بالای این قانون به‌خصوص ماده ۳۳ آن روی زمین مانده و اجرایی نشده است. سیدراضی نوری با بیان این مطلب به تسنیم گفت: درج قیمت تضمینی بر تابلوی بورس کالا به‌جای خرید تضمینی دولت، منافع زیادی را برای کشاورزان دارد که اصلی‌ترین آن افزایش سود و دریافت وجه کالاها به محض فروش محصولات است. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه می‌توان با ایجاد کارگروهی میان وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالا، ماده 33 قانون بهره‌وری کشاورزی را به‌طور دقیق اجرایی کرد، افزود: براساس این قانون تولیدکنندگان محصولات ‌کشاورزی می‌توانند محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند در این بین در صورت کاهش قیمت بورس نسبت به قیمت تضمینی اعلام‌شده از سوی دولت، مابه‌التفاوت آن توسط دولت به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود. وی اظهار داشت: اگر ما نمایندگان مجلس، دولت و کشاورزان همانند کشورهای توسعه‌یافته دنیا به سازوکار بورس اعتماد کنیم، بدون شک ظرف مدت کوتاهی علاوه بر اصلاح روند خرید و فروش و قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، شاهد حضور مشتریان خارجی برای خرید محصولات ایرانی در بورس کالا خواهیم بود.

به‌گفته این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، باوجود مزیت‌هایی که بورس کالا برای بخش کشاورزی دارد و حتی استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا برای درج قیمت‌های تضمینی به‌جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز در قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی آورده شده، اما دولت در لایحه بودجه سال آینده این موضوع را ندیده است. نوری تصریح کرد: ما نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، ماده 33 قانون بهره‌وری کشاورزی را به نمایندگان دولت یادآوری خواهیم کرد تا در صورت موافقت آنها، این موضوع به بودجه سال آینده اضافه شود.

وی با تاکید بر اینکه در بورس کالا رقابت سالم وجود دارد و معاملات در چارچوب قانونی مشخص انجام می‌شود گفت: بورس کالا برای اجرای ماده 33 قانون بهره‌وری کشاورزی باید از اتحادیه‌های روستایی و سازمان مرکز تعاون روستایی در استان‌های مختلف کمک بگیرد چراکه آنها به‌طور مستقیم با کشاورزان در ارتباط هستند و از این طریق می‌توان کشاورزان را با سازوکار و مزایای بورس کالا آشنا کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران