شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58880 | |

سنگ‌آهن تا دهه فجر امسال در بورس کالا عرضه می‌شود

مدت‌ها از مطرح شدن زمزمه‌های عرضه سنگ‌آهن به بورس کالا می‌گذرد، حال به گفته رییس انجمن سنگ‌آهن، این محصول تا دهه فجر در بورس کالا عرضه خواهد شد.

قدیر قیافه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا گفت: بورس کالا به‌عنوان ابزاری که باعث شفاف‌سازی معاملات تعیین قیمت پایه و همچنین ضمانت بازگشت ارزش کالای فروخته شده در همه دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما نیز از آن بهره خواهیم برد تا بتوانیم از طریق آن حداقل زمان بازگشت ارزش کالای فروخته شده را کاهش دهیم و امیدواریم تا دهه فجر عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا صورت گیرد.

وی همچنین درباره پیش‌بینی که دولت استرالیا از بازار آینده سنگ‌آهن ارائه کرده و براساس آن قیمت سنگ‌آهن حدود ۵۰درصد (معادل 44.1دلار) افت خواهد داشت که در پی آن سهام برخی شرکت‌های بزرگ معدنی این کشور کاهش یافت، عنوان کرد: لزوما همه پیش‌بینی‌ها به وقوع نخواهد پیوست و پیش‌بینی‌های مختلفی در حوزه بازارهای جهانی صورت می‌گیرد. مانند پیش‌بینی‌ که سال گذشته برای قیمت سنگ‌آهن مطرح شد و گفتند که قیمت این محصول مجددا به محدوده ۲۵ تا ۳۰دلار برمی‌گردد درحالی که در واقعیت اتفاق معکوس افتاد و تا انتهای سال، قیمت سنگ‌آهن به بالای ۵۵دلار و بعد هم به بیش از ۸۰دلار رسید.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در ادامه افزود: بازارهای جهانی براساس

ساز و کار عرضه و تقاضا کار می‌کنند و دولت‌ها نمی‌توانند برای آن تعیین‌تکلیف کنند، ولی حالا می‌بینیم که دولت استرالیا به‌عنوان یکی از غول‌های بزرگ تولید سنگ‌آهن جهان پیش‌بینی خود را مبنی بر افت قیمت سنگ‌آهن ارائه کرده که باز هم قطعی نیست که حتما این پیش‌بینی اتفاق بیفتد.

وی ضمن رد این ادعا که ممکن است استرالیا برای تاثیر روانی بر بازار این پیش‌بینی را ارائه کرده باشد، گفت: شرکت‌های بزرگ و با پشتوانه و دولت‌هایی مانند استرالیا واقع‌بین‌تر از آن هستند که بخواهند چنین تحلیل‌هایی را از بازار ارائه کنند اما این پیش‌بینی می‌تواند حاوی پیام‌هایی برای ما باشد.

قیافه با تشریح نظر خود از پیش‌بینی‌ که توسط دولت استرالیا درخصوص قیمت سنگ‌آهن در سال‌های آینده صورت گرفته است، اظهار کرد: پیامی که این تحلیل‌ها می‌تواند برای ما داشته باشد، این است که دوستانی که در ایران به‌دنبال سخت کردن چارچوب‌ها و محدود کردن تولیدکنندگان سنگ‌آهن بودند، مسیر صحیحی را انتخاب نکردند و فشار بر تولیدکنندگان مواد معدنی به‌ویژه سنگ‌آهن که حدود ۶۰درصد از کل تولیدات مواد معدنی کشور را تشکیل داده و در کشور ایجاد ارزش افزوده می‌کند.

وی در همین رابطه اضافه کرد: پیام دیگر این وضعیت برای ما به‌عنوان بخش خصوصی و تولیدکننده نیز این است که باید به‌دنبال حداکثرسازی بهره‌وری از معادن سنگ‌آهن باشیم تا بتوانیم سود حاصل از درآمدی که ایجاد می‌شود را به صورت پایدار حفظ کنیم.


توازن در حمایت از صنایع

پایین دست از دریچه بورس کالا

با اجرای ماده ٣٧ قانون رفع موانع تولید و تامین نیاز صنایع داخلی، باید صادرات هدفمند محصولات ایرانی به بازارهای جهانی را تقویت کرد تا شاهد رشد اشتغالزایی و همچنین ارزآوری مطلوب در کشور باشیم.

به گزارش «تعادل» و به نقل از بورس کالای ایران، نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان مطلب فوق گفت: باید با برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های مناسب شرایطی را فراهم کرد تا هم صنایع پایین دست داخلی و هم صادرات شرکت‌ها با هم رشد کنند، چراکه توجه بیشتر به یکی از این بخش‌ها نتیجه مطلوبی را در پی نخواهد داشت.

علاء میرمحمد صادقی افزود: اگر همه نیرویمان را برای جلوگیری از صادرات گذاشته و صنایع داخلی را حتی بیش از نیازشان مورد توجه قرار دهیم، طولی نمی‌کشد که بازارهای خارجی را از دست می‌دهیم و این یک امتیاز منفی برای اقتصاد کشور به حساب می‌آید. میرمحمد صادقی با تاکید بر اینکه ما علاوه بر حفظ بازارهای خارجی باید درصدد تقویت و کشف بازارهای جدید برای صادرات باشیم، گفت: در ماده ٣٧ قانون رفع موانع تولید توازن در خصوص تامین نیاز داخل و صادرات دیده شده و آن عرضه محصولات طی سه نوبت متوالی در بورس کالا و بعد در صورت نبود تقاضای داخلی، صادرات است.

عضو هیات رییسه اتاق تهران اظهار داشت: با عرضه محصولات در بورس کالا، شفافیت بر آمارها و قیمت‌ها حاکم می‌شود و حتی به مورد علاوه بر رشد صنایع پایین‌دستی، رقابتی مثبت میان صادرکنندگان شکل می‌گیرد که این موارد امتیازی مثبت برای اقتصاد ماست. میرمحمد صادقی با تاکید بر اینکه باید موانع صادرات را برداشت، گفت: مقدار صادراتی که ما الان داریم در شأن کشور نیست و لازم است با جهش در صادرات کالاهای ایرانی، مشکل نرخ و کمبود ارز نیز برطرف می‌شود.

عضو هیات رییسه اتاق تهران در پاسخ به این پرسش که قرار بود تا پایان امسال همزمان با یکسان‌سازی نرخ ارز، بورس آتی ارز راه‌اندازی شود اما به نظر کمی عقب افتاده است، نظر شما در این زمینه چیست؟ گفت: هر دوی این اتفاق‌ها یعنی تک نرخی شدن و بورس آتی ارز از ملزومات اقتصاد ماست و تا زمانی که آنها محقق نشوند، شاهد رانت و فساد مالی در اقتصاد خواهیم

بود.

به گفته وی در اقتصاد کشوری که قیمت ارز از نرخ واحدی برخوردار نیست و سازوکار شفافی هم برای کشف این نرخ بسیار با اهمیت برای فعالیت‌های اقتصادی وجود ندارد، رانت و فساد مالی ایجاد می‌شود؛ بنابراین ایجاد بازار متمرکزی تحت عنوان بورس ارز با توجه به شرایط فعلی اقتصادی ضروری است.

میر‌محمد صادقی در پایان گفت: بورس کالا در حوزه بازارهای مشتقه تجربیات خوبی طی سال‌های اخیر داشته و راه‌اندازی بازار فیوچرز ارز که هدف اصلی آن پوشش نوسانات نرخ ارز خواهد بود، بدون شک یک اطمینان و دریچه‌یی جدید را در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران