شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 61860 | |

جهانگیری در جلسه ستاد تنظیم بازار تاکید کرد

گروه بنگاه‌ها|

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و افزایش تقاضا برای محصولات مصرفی، موضوع ساماندهی بازار و تنظیم مجاری ورودی و خروجی محصولات مختلف، یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان اجرایی کشور را تشکیل می‌دهد. در همین راستا، جلسه ستاد تنظیم بازار دیروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد تا با استفاده از تمام ابزارهای ممکن، مدیریت بازارهای نوروزی در دستور کار قرار بگیرد. اسحاق جهانگیری با تاکید بر ضرورت آمادگی کامل برای مدیریت و نظارت بر بازار ایام پایانی سال گفت: «گروه‌های بازرسی و نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیرات باید در ایام پایانی سال و در تعطیلات نوروز با حضور معنادار خود مانع از تضییع حقوق مردم شده و از افزایش قیمت‌ها از میزان مصوب جلوگیری کنند.» نظارت گشت‌های مشترک تعزیرات یکی از تصمیماتی است که در این جلسه برای کنترل و مدیریت بازار شب عید اتخاذ شده است تا به‌طور مستقیم و میدانی روند ارائه کالا و خدمات را مدیریت کنند. جدای از جهانگیری سایر چهره‌های دولتی مانند محمد شریعتمداری، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه‌های خود را برای تنظیم بازار شب عید تشریح کردند.

رضایت مردم اصل است

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اقدامات خوب و موثر ستاد تنظیم بازار و دستگاه‌های نظارتی در چند سال اخیر اظهار داشت: خوشبختانه در سه، چهار سال اخیر مدیریت و نظارت بر بازار شب عید و ایام نوروز به خوبی انجام شده و امیدوارم با برنامه‌ریزی و تلاش‌های صورت گرفته امسال نیز شاهد رضایتمندی مردم در بازار شب عید و ایام نوروز باشیم.

جهانگیری همچنین بر ضرورت استمرار نظارت و کنترل بر بازار و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در تمام ایام سال تاکید کرد و افزود: دولت حمایت‌های لازم را برای کمک به تامین منابع مورد نیاز برای پرداخت حقوق گروه‌های نظارت بر بازار انجام خواهد داد و مردم باید مطمئن باشند که دولت وضعیت بازار را رها نکرده و با متخلفان برخورد خواهد کرد.


مقایسه قیمت کالا در دولت نهم، دهم و یازدهم

در این جلسه شریعتمداری، معاون اجرایی رییس‌جمهور هم گزارشی از مقایسه روند شاخص، قیمت‌های کالا و خدمات در دولت نهم، دهم و یازدهم ارائه کرد و به تشریح نتایج بررسی و تجزیه و تحلیل روند نرخ تورم و روند شاخص قیمت‌ها در زیر گروه‌های فرعی و برخی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم که سهم بالایی در سبد مصرفی خانوارها دارند، پرداخت.

وی برخی افزایش قیمت‌ها در اقلام خوراکی را ناشی از افزایش قیمت جهانی، محدودیت‌ها در بازار و عوامل طبیعی دانست و در عین حال با اشاره به تمهید لازم از سوی دولت برای کنترل بازار گفت: قیمت‌ها در بازار شب عید در کنترل خواهد بود.


گشت‌های مشترک تعزیرات

وزیر دادگستری نیز در این جلسه با اشاره به اینکه گشت‌های مشترک تعزیرات در تمام ایام سال و به خصوص ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز حضوری مستمر در بازار دارند، گفت: حضور این گشت‌ها در سال‌های اخیر موجب کاهش چشمگیر جرایم و تشکیل پرونده‌های تخلف و نیز افزایش رضایت مردم شده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هم در این نشست با تاکید بر اینکه قیمت خدمات نوروزی مراکز گردشگری و هتل‌ها افزایش پیدا نخواهد کرد، گفت: بسیاری از مراکز گردشگری و هتل‌ها در برخی استان‌ها تخفیف‌های قابل قبولی لحاظ کرده‌اند و عدم افزایش قیمت‌ها به همه استانداران ابلاغ شده است.

نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست گزارشی از روند تغییر قیمت کالاها و اقلام مختلف در بازار از ابتدای سال ۹۴ تا تاریخ 4/12/95 ارائه کرد و اظهار داشت: در روزهای پایان سال بیش از ۲۰۸نمایشگاه و ۲هزار فروشگاه زنجیره‌یی اقلام مورد نیاز مردم را توزیع خواهند کرد.

برگزاری ۲۰۸نمایشگاه و فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا

در ادامه این نشست گزارشی از اقدامات به عمل آمده در راستای تنظیم بازار در ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز ارائه شد و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان خاطرنشان کرد که هیچ افزایش قیمتی در بخش حمل و نقل برون شهری و ریلی در ایام نوروز نخواهیم داشت.

در این جلسه که وزرای نفت، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، معاون اجرایی رییس‌جمهور از برگزاری ۲۰۸ نمایشگاه و فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: تعداد زیادی فروشگاه فوق‌العاده و حراج نیز دراستان‌های مختلف کشور برپا خواهد شد تا مردم بتوانند نیازهای خود را با قیمت مناسب تامین کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران