شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 63322 | |

رییس کل بانک مرکزی:

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی در حد ۱۰درصد قابل‌ قبول است، گفت: نظام بانکی باید در مسیر اصلاح قرار بگیرد.

ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه نظام بانکی باید در مسیر اصلاح قرار گیرد، افزود: نظام بانکی ما از دو مقوله تاثیر می‌پذیرد که اولی عدم تعادل در درآمدها و هزینه‌ها و دوم هم عدم تعادل در دارایی‌ها و بدهی‌هاست.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: نظام بانکی کشور باید در مسیر اصلاح قرار بگیرد و البته قرار گرفته است. وی با بیان اینکه حجم مطالبات لاوصول و منجمد در نظام بانکی باعث می‌شود کارایی نظام بانکی محدود شود، افزود: تنگنای مالی در تسهیلات نظام بانکی از این دو عامل ناشی می‌شود.

سیف ادامه داد: البته این بدین معنا نیست که نظام بانکی وظیفه خود را کنار گذاشته است، بلکه نظام بانکی در سال گذشته 477هزار میلیارد تومان تا پایان بهمن پرداخت

کرده است.

وی گفت: در طرح بسیار موفق پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط نیز 17هزار میلیارد تومان به 24هزار واحد پرداخت شد. سیف با بیان اینکه هنوز نرخ سود تسهیلات بالاست و هدف دولت این است که باید به دامنه قابل قبول نرخ تورم برسد، گفت: تورم ما تک‌رقمی شده و نرخ تسهیلات بانکی در حد 10درصد قابل قبول است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: البته این تصمیم فقط به نظر نظام بانکی مربوط نیست و اقدامات دیگری هم باید انجام شود مثلا کمبودهایی که در جاهای دیگر وجود داشته و بر نظام بانکی تحمیل شده است. تلاش ما همچنان جلوگیری از افزایش بی‌رویه نرخ سود بانکی است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران