شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 5957 | |

با وجود اظهارات گذشته برخی مقامات بانکی و بانک‌مرکزی که تغییر مجدد نرخ سود بانکی را در حد حرف دانسته بودند، رییس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهارات تغییر نرخ سود باتوجه به کاهش، تورم را در دستور کار شورای پول و اعتبار اعلام کرد. چند ماه قبل که بانک‌های دولتی و خصوصی با مجوز بانک مرکزی نرخ سود بانکی را تغییر دادند استدلالشان این بود که نرخ سود باید متناسب با تورم باشد و همین شد که رسما اجازه گرفتند نرخ‌ها را تغییر دهند هرچند که قبل از آن بی‌اجازه دستی در نرخ‌ها برده بودند.

با همین استدلال نرخ سود سپرده‌های بانکی 22درصد و سود تسهیلات غیرمشارکتی نیز حداکثر 22درصد تعیین شد اما بعد از گذشت چند ماه از این تغییر نرخ، روایت رسمی دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی و مرکز آمار حکایت از کاهش نرخ تورم داشت و دارد و همین باعث تشدید زمزمه تغییر مجدد نرخ سود شد.

این زمزمه‌ها البته با همان استدلالی مطرح شدند که پیش از آن از سیاست افزایش نرخ سود حمایت می‌کرد؛ بنابراین زمانی که نرخ تورم سیر نزولی را در پیش گرفت اقتصاددانان اعلام کردند که الان زمان تغییر نرخ سود بانکی است چراکه تورم کم شده و طبق اعلام دولت کمتر هم می‌شود. همین باعث شد تا مردان اول تصمیم‌گیر در حوزه پولی و بانکی هم در ردیف اقتصاددانان قرار گیرند و تاکید کنند که در زمان کاهش نرخ تورم باید نرخ سود تعدیل شود. البته موضوع فقط به اظهارنظر ختم نشد چراکه طبق اعلام ولی‌الله سیف رییس کل بانک‌مرکزی تیمی مامور رسیدگی به این موضوع شده و گزارشاتی توسط بخش اقتصادی و کارشناسی بانک مرکزی در مورد نرخ سود تسهیلات در حال تهیه است که به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.

البته بانک مرکزی تاکید کرده ملاک برای تعیین نرخ سود بانکی تورم 12ماهه شامل تورم میانگین، نقطه به نقطه و ماهانه است و با همین سیاست‌ هم ولی‌الله‌سیف کارگروه ویژه‌یی را مسوول رسیدگی به‌تعیین نرخ سود بانکی کرده است. این اظهارات در حالی بود عبدالناصر همتی رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در گفت‌وگو با تسنیم تاکید کرده بود که در تعیین نرخ سود باید تورم انتظاری ملاک قرار گیرد و برای ارزیابی تورم انتظاری هم باید چند ماهی صبر کرد.

همتی البته در این گفت‌وگو تلویحا اشاره کرد که تغییر نرخ سود بانکی فعلا منتفی است و احتمالا یکی دو ماه آینده در این باره تصمیم‌گیری جدی خواهد شد.

اما قبل از همتی یکی از معاونان بانک مرکزی هم در سخنانی تامل‌برانگیز به تسنیم گفته بود که تغییر نرخ سود در حد حرف است و چیزی به شورای پول و اعتبار نرفته است. این اظهارات درحالی از سوی تهرانفر طی ماه‌های اخیر مطرح شد که در همان مقطع مقامات ارشد پولی به دفعات از تغییر نرخ سود بانکی همزمان با کاهش نرخ تورم سخن می‌گفتند.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر «طی هفته‌های اخیر به‌دفعات از سوی رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شاهد اظهاراتی مبنی بر تغییر نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار هستیم، آیا بناست در هفته‌های آتی نرخ سود تغییر کند؟» گفته بود: سود سپرده‌ها به‌خاطر تورم نزولی باید مجددا بررسی شود اما الان تصمیمی نداریم و چیزی در دستور کار شورای پول و اعتبار ندیده‌ایم.

وی افزود: اینکه روشی را برای تغییر نرخ سود به شورای پول و اعتبار ببریم مطرح نیست. هنوز چیزی در این خصوص روی کاغذ نیامده و آنچه گفته شده است در حد حرف است. تهرانفر در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر «نمی‌خواهید طرحی را برای تغییر نرخ سود به شورا ببرید؟» گفته بود: فعلا خیلی زود است که بخواهیم این کار را بکنیم چراکه باید منتظر ادامه روند تورم باشیم. با این همه، ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی چهارشنبه گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص تجدید نظر در نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم بیان داشت: این مساله در دستور جلسه شورای پول و اعتبار است و حتما نرخ‌ها متاثر از واقعیت‌های تورم خواهد شد، طبیعی است که خود بازار این عکس‌العمل را نشان خواهد داد و البته خود بانک مرکزی به این موضوع جهت می‌دهد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران