شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58857 | |

دنباله‌‌روی سکه از افزایش قیمت جهانی طلا

گروه بانک و بیمه|احسان شمشیری|

روند فراز و فرود قیمت‌ها در بازار سکه و ارز هفته گذشته نیز ادامه داشت به‌طوری که دلار در معاملات هفته گذشته ۶تومان افت قیمت داشت ولی یورو ۸۰تومان رشد داشت و پوند انگلیس نیز ۱۸تومان گران‌تر شد و قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار هزار و ۸۹۱تومان رشد پیدا کرد.

به گزارش «تعادل»، بررسی وضعیت قیمت انواع سکه در این هفته نشان می‌دهد که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۲۶هزار و ۵۰۰تومان رشد وارد کانال یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان شد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۵هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد.

نیم سکه نیز ۷هزار تومان گران‌تر شد و ربع سکه نیز در هفته مورد بررسی ۴هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد. سکه گرمی نیز ۲هزار تومان بیشتر شد، اما قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار در این هفته رشد هزار و ۸۹۱تومانی را به ثبت رساند.


ارزانی اونس طلا بعد از ۷ هفته

قیمت جهانی طلا روز جمعه بعد از ۷هفته متوالی روند افزایشی، کاهش یافت. از دلایل کاهش قیمت طلا، رشد شاخص دلار در مقابل سبد 6 ارز معتبر دنیا اعلام شد.

بر همین اساس قیمت طلا نیز با ۰,۲درصد کاهش یک‌هزار و ۱۹۳دلار و ۶۶سنت در هر اونس اعلام شد. این درحالی است که طلا در روز پنج‌شنبه به بالاترین قیمت خود از روز ۲۳نوامبر رسیده بود و هر اونس در بازارها یک‌هزار و ۲,۶دلار و ۹۸سنت معامله شد.

کارشناسان معتقدند طلا ممکن است تا یک‌هزار و ۱۷۰دلار هم کاهش یابد؛ اما دوباره به بالای یک‌هزار و ۲۱۰دلار خواهد رسید و سپس بار دیگر در آستانه نشست ماه مارس بانک مرکزی امریکا افت خواهد کرد.


دنباله‌روی سکه از اونس

رییس اتحادیه طلا و جواهر ضمن ارزیابی بازار طلا و سکه در هفته گذشته عنوان کرد که قیمت‌ها در بازار داخلی با شیبی ملایم روند صعودی را تحت‌تاثیر افزایش قیمت جهانی طلا داشته اما روند کلی بازار طبیعی است.

محمد کشتی‌آرای گفت: در هفته‌یی که گذشت روند قیمت جهانی طلا صعودی بود و تقریبا به‌طور متوسط ۲۲دلار قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کرد.

وی افزود: این افزایش قیمت ناشی از تحولات سیاسی و همچنین ضعیف شدن نرخ دلار در برابر ارزهای دیگر و افزایش تقاضا در شروع سال جدید میلادی است. این عوامل در کنار هم باعث شده که قیمت جهانی طلا در دو هفته گذشته روند صعودی داشته باشد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: در بازار داخلی، وضعیت تقاضا در حد معمول است و تقاضای اضافی در بازار مشاهده نمی‌شود اما با این حال افزایش قیمت جهانی به بازار داخلی منتقل شده و قیمت‌های داخلی هم افزایش

پیدا کردند.

کشتی‌آرای عنوان کرد: در طول هفته گذشته یک شیب افزایشی ملایم روی قیمت جهانی طلا وجود داشت. درحالی که قیمت ارز نوسان زیادی نداشت و بیشترین نوسان مربوط به اونس جهانی طلا بود و در نتیجه با افزایش اونس جهانی طلا، قیمت‌ها روند صعودی پیدا کرد و قیمت سکه تمام به یک‌میلیون و ۲۰۵هزار تومان رسید.

وی ادامه داد: اما به‌طور کلی روند قیمت سکه و طلا در بازار داخلی طبیعی است و افزایش قیمتی که در بازار جهانی از حدود دو هفته قبل اتفاق افتاد با شروع سال جدید میلادی و کاهش ارزش سهام قابل پیش‌بینی بود. طبیعتا با کم شدن ارزش سهام، تقاضا برای خرید طلا افزایش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاری روی طلا بالا می‌رود. امروز وقتی بازارهای جهانی را رصد می‌کنیم افزایش تقاضایی را برای طلا هم در بازارهای آسیا و هم در بازارهای غربی مشاهده می‌کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران