شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57216 | |

گروه بانک و بیمه

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از آماده‌سازی زیرساخت مورد نیاز برای بانکداری بر بستر تلفن همراه خبر داد و گفت: در این شیوه که با شبیه‌سازی کارت‌های بانکی انجام می‌شود، سیم‌کارت‌های مشتریان جای کارت‌های بانکی را می‌گیرد.

به گزارش «تعادل» مهر ماه امسال شرکت ارتباطات سیار ایران از تفاهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی برای ارائه خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیک بر بستر تلفن همراه با همکاری همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک خبر داد.

براساس این تفاهم نامه و با ایجاد زیرساخت‌های لازم، شرایطی برای اپراتورهای تلفن همراه فراهم می‌شود تا مشترکان تلفن همراه بتوانند امکانات «سرویس امضای امن همراه»، «فضای رمزینه روی سیم کارت برای ذخیره داده‌های عام»، «فضای رمزینه روی سیمکارت برای مجازی‌سازی کارت بانکی»، «سرویس کیف پول الکترونیکی همراه روی سیم‌کارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر ان. اف. سی» (NFC) دسترسی داشته باشند.

فناوری ان. اف. سی یا ارتباط حوزه نزدیک، شیوه‌یی است که در آن وسیله ارتباطی بی‌سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است که در فاصله‌های کوتاه (حداکثر چند سانتی‌متر) کاربرد دارد.

امروزه تعداد گوشی‌هایی که از تراشه ان. ‌اف. ‌سی استفاده می‌کنند و این سامانه را پشتیبانی می‌کنند روز به روز در حال افزایش است زیرا در این شیوه اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود. پیش از آن نیز محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که به زودی کاربران ایرانی می‌توانند به واسطه طرح پول الکترونیکی که با همکاری بانک مرکزی پیگیری می‌شود از تلفن همراه خود به عنوان یک کارت بانکی استفاده کنند. در این پیوند «ناصر حکیمی» در گفت‌وگو با ایرنا درباره آن توضیح داد: این طرح در قالب پروژه مشترکی بین بانک مرکزی و اپراتورهای تلفن همراه و بر مبنای قواعد بین‌المللی در دست انجام است تا بتوان کارت‌های بانکی را روی سیم کارت‌های تلفن همراه شبیه‌سازی کرد. وی یادآور شد: شبیه‌سازی روی گوشی‌های تلفن همراه، روی سیم‌کارت‌ها و نیز شبیه‌سازی روی ابر (رایانش ابری) سه شیوه مرسوم در دنیا برای این کار است.

رایانش ابری مدلی بر پایه شبکه‌های رایانه‌یی مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی(شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به کارگیری شبکه ارائه می‌کند. حکیمی توضیح داد: با توجه به اینکه گوشی‌های تلفن همراه توسط سازندگان بین‌المللی تولید می‌شود که گاهی ارتباطات تجاری مستقیمی در داخل کشور ندارند، شیوه نخست برای شبیه‌سازی روی گوشی‌های مشتریان در داخل کشور منتفی است و دو شیوه دیگر جزو برنامه‌های مورد نظر به شمار می‌رود. وی اظهار داشت: یکی از این برنامه‌ها، شبیه‌سازی کارت‌های بانکی روی سیم کارت است که پروژه مشترکی در این زمینه بین زیرمجموعه بانک مرکزی یعنی شرکت خدمات انفورماتیک و اپراتورهای تلفن همراه پیگیری می‌شود.

حکیمی گفت: با این کار و از طریق نرم‌افزارهایی (اپلیکیشن) که بانک‌ها، شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت (پی. اس. پی-PSP) و دیگر شرکت‌ها طراحی می‌کنند، می‌توان تراکنش‌های کارتی را بدون استفاده از کارت فیزیکی و با استفاده از گوشی و سیم کارت انجام داد. وی تاکید کرد: زیرساخت این کار آماده شده و تا پایان سال عملیاتی می‌شود. مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره امنیت پرداخت‌ها در این شیوه نیز تاکید کرد: این شیوه نسبت به کارت‌های کنونی بانکی که «مگنتی» است، امنیت بیشتری دارد.

حکیمی اظهار کرد: در شیوه ارائه خدمات بانکی روی سیم‌کارت مشتریان، تراکنش‌ها روی سیم‌کارت تعبیه می‌شود که مطابق با استانداردهای بین‌المللی بوده و از امنیت بالایی نسبت به شیوه کنونی برخوردار است. وی درباره اینکه آیا فراگیری این طرح نیازمند تغییر پایانه‌های فروشگاهی است، اظهار کرد: لزوما نیازی به این کار نیست و می‌توان از پایانه‌های فروشگاهی کنونی با استفاده از نرم‌افزارهای نوین بهره‌برداری کرد.

به گفته حکیمی، پایانه‌های فروشگاهی می‌توانند از طریق فناوری‌های مختلفی چون ارتباطات نزدیک (ان. اف. سی)، یا دوربین یا بارکدهای دو بعدی و نظایر آن با اپلیکیشن یا سیم‌کارت مشتری تراکنش را انجام دهند.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تاکید کرد: برای اجرای طرح بانکداری الکترونیک روی تلفن همراه، تغییر نرم‌افزار لازم است و نیازی به سخت‌افزار جدید نیست.

حکیمی در عین حال گفت، یکی از مسائل اصلی در اجرای این طرح، این است که تعویض کارت هزینه بالایی دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران