شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عبدالناصر همتی در جمع مدیران عامل شرکت‌های بیمه مطرح کرد

فروش بیمه‌نامه با نرخ غیرفنی هنر نیست

گروه بانک و بیمه|

رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه فروش بیمه نامه با نرخ غیرفنی و کمتر از قیمت تمام شده و فنی هنر نیست، تاکید کرد که شرکت‌های بیمه نباید برای ورشکستگی با یکدیگر رقابت کنند.

به گزارش«تعادل» عبدالناصر همتی در نشست خود با مدیران عامل شرکت‌های بیمه ضمن اشاره به عملکرد 6 ماهه صنعت بیمه در سال جاری از همراهی و احساس مسوولیت مدیران شرکت‌ها در کنترل و اصلاح روند فروش بیمه شخص ثالث و وضعیت ذخایر فنی لازم برای خسارت‌های معوق قدردانی کرد.

وی در نشست سه ساعته خود با مدیران عامل شرکت‌های بیمه ضمن اشاره به عملکرد 6 ماهه صنعت بیمه در سال جاری از همراهی و احساس مسوولیت مدیران شرکت‌ها در کنترل و اصلاح روند فروش بیمه شخص ثالث و وضعیت ذخایر فنی لازم برای خسارت‌های معوق قدردانی کرد.

وی با اشاره به رشد سریع خسارت‌های بیمه‌های تکمیلی درمان و فاصله گرفتن هزینه‌های پوشش‌های درمانی از حق بیمه‌های آن خواستار توجه جدی شرکت‌های بیمه به این بخش مهم از پرتفوی صنعت بیمه و کنترل آن شد.

رییس کل بیمه مرکزی نرخ‌شکنی برای جذب پرتفوی درمان را پاشنه آشیل جدی صنعت بیمه دانست و از مدیران عامل شرکت‌های بیمه خواست در این خصوص با تدبیر بیشتری عمل کنند.

همتی ضمن تاکید بر کنترل مداوم توانگری مالی شرکت‌های بیمه و پیگیری افزایش توان مالی صنعت بیمه برای افزایش ظرفیت قبول و نگهداری ریسک اعلام کرد؛ به زودی آیین‌نامه حاکمیت شرکتی در شرکت‌های بیمه در دستور کار شورای عالی بیمه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه فروش بیمه‌نامه با نرخ غیرفنی و کمتر از قیمت تمام شده و فنی هنر نیست؛ تاکید کرد: شرکت‌های بیمه نباید برای ورشکستگی با یکدیگر رقابت کنند لذا به خاطر حمایت از حقوق بیمه‌گذاران در جایی که احساس کنیم توان مالی یک شرکت بیمه برای ایفای تعهدات درحال تحلیل است حتما ورود کرده و محدودیت‌هایی بر آنها اعمال خواهیم کرد. همتی ضمن اشاره به اینکه در جهت منافع بیمه‌گذاران از رقابت سالم و سازنده شرکت‌های بیمه‌یی استقبال می‌کنیم از شرکت‌های بیمه خواست با پرداخت به موقع و سریع خسارت به مردم به توسعه بیمه در کشور کمک کنند.

گفتنی است در این جلسه مدیران عامل شرکت‌های بیمه دیدگاه‌های خود را در مورد مسائل و مشکلات صنعت بیمه مطرح و پیشنهادات لازم را ارائه کرده و در این مورد با رییس کل و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

این درحالی است که آخرین آمارها نشان می‌دهد، رشته بیمه درمان با 106.8 نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه با 60.7 درصد داشته و این موضوع نشان می‌دهد که وضعیت بیمه درمان همچنان وخیم است و باید فکری برای رشد درآمد بیمه‌نامه‌ها انجام شود یا تعرفه پزشکان، جراحان، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعادل شود.این موضوع نشان می‌دهد که وضعیت بیمه درمان همچنان وخیم است و باید فکری برای رشد درآمد بیمه‌نامه‌ها انجام شود یا تعرفه‌ها متعادل شود تا امکان گسترش بیمه درمان وجود داشته باشد و باعث محدود شدن تعداد بیمه‌شده‌های درمان و کاهش خدمات نشود و حداقل می‌توان تعرفه و هزینه‌های درمان را مطابق کشورهای همسایه، کشورهای اروپایی و آسیایی به گونه‌یی تنظیم کرد که خدمات و بیمه‌شده‌های بیمه درمان گسترش یافته و خدمات مناسبی به هموطنان ارائه شود. پس از این رشته‌ها، نسبت خسارت دو رشته بیمه حوادث راننده و شخص ثالث- مازاد با 60.5 و 56.6 درصد بالاتر از این نسبت در سایر رشته‌های بیمه بوده اما پایین‌تر از نسبت خسارت بازار بیمه قرار دارد.

انتقال ریسک به بیمه‌های بزرگ دنیا

در این رابطه یک فعال صنعت بیمه می‌گوید با توجه به گشایش‌هایی که در سطح بین‌الملل انجام شده، شرکت‌های ایرانی بیمه می‌توانند ریسک‌های خود را به بیمه‌های بزرگ دنیا منتقل کنند او درباره لزوم گسترش فرهنگ بیمه نیز معتقد است مردم باید به بیمه به دید یک کالای ضروری نگاه کنند. مجید صفدری درباره تصویب لایحه تاسیس صندوق بیمه‌های همگانی که در هفته‌های گذشته در صحن علنی مجلس صورت گرفت، اظهار کرد: ایران از نظر موقعیت جغرافیایی روی نوار زلزله و حوادث قرار دارد. وجود توفان، سیل و حوادث غیرمترقبه طبیعی در اقصا نقاط کشور ما، زنگ خطر را برای ساختمان‌های مسکونی، غیرمسکونی، کارخانه‌ها و سرمایه‌های مردم به صدا درآورده است. مجلس شورای اسلامی به درستی به موضوع ورود پیدا کرد. لازم است که فرهنگ این نوع بیمه‌ها در کشورمان گسترش پیدا کند تا همه ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی با تهیه بیمه‌نامه حادثه با پوشش‌های مربوط به توفان، سیل، زلزله و آتش‌سوزی نسبت به موضوع دوراندیشی داشته باشند. وی با اشاره به دوران تحریم و مذاکرات ایران با گروه 1+5 گفت: در زمان تحریم، خیلی از ریسک‌ها در کشور محبوس شده بود و درحال حاضر با توجه به گشایش‌هایی که در صنعت بیمه اتفاق افتاده، ما به راحتی می‌توانیم این ریسک‌ها و خطرات را از سطح کشور جمع‌آوری کرده و توسط بیمه‌های اتکایی به کشورهای دیگر و شرکت‌های بیمه بزرگ منتقل کنیم بنابراین من بسیار امیدوار هستم که در ایران با گسترش فرهنگ بیمه‌یی بتوانیم مردم را از لزوم بیمه حوادث غیرمترقبه و طبیعی آگاه کنیم. درحال حاضر اگر توفان یا سیلی اتفاق بیفتد یا زلزله‌یی بیاید چه کسی پاسخگو خرابی‌های به بار آمده خواهد بود؟ می‌توان با تهیه بیمه‌نامه‌های این‌چنینی با حداقل هزینه از خودمان و خانواده‌هایمان حمایت کنیم.

این کارشناس صنعت بیمه در پاسخ به اینکه به نظر شما اتفاقاتی که درحال حاضر برای صنعت بیمه کشور در سطح بین‌الملل می‌افتد چقدر می‌تواند راهگشا باشد و شما فکر می‌کنید چقدر ما در آینده نزدیک بتوانیم با بیمه‌های اروپایی در ارتباط باشیم، توضیح داد: وقتی ما صنایع، خدمات و افراد مختلف را در بیمه‌های مختلف تحت پوشش قرار می‌دهیم، مجموعه‌یی از ریسک‌های مختلف را از سطح جامعه جمع‌آوری می‌کنیم. بابت این ریسک‌ها حق بیمه‌یی را دریافت کرده‌ایم ولی اگر همه این ریسک‌ها و خطرات بالقوه در کشور محبوس شود این خود زنگ خطری است. صفدری درباره بیمه کشتی‌های نفتکش نیز توضیح داد: در زمان تحریم، کشتی‌های نفتکش‌ ما بیمه نداشت در صورتی که وقتی یک کشتی از آب‌های ایران خارج می‌شود باید بیمه داشته باشد چون ممکن است حوادث مختلفی برایش پیش ‌آید ولی در زمان تحریم، کشتی‌های ما به امید خدا حرکت می‌کردند و مشخص نبود که این سرمایه‌های ایرانی و دارایی‌های مملکت ما در صورت بروز حوادث چه اتفاقی برایشان می‌افتد.

این کارشناس صنعت بیمه در پاسخ به سوالی درباره‌ رشد خسارت‌ها در رشته‌های اتومبیل و درمان گفت: در حوادثی که ناشی از خرابی جاده‌ها اتفاق می‌افتد همیشه انسان مقصر نیست، زمان‌هایی هست که خود جاده مشکل دارد مثلا استانداردهای مورد نیاز در ساختمان جاده رعایت نشده است.

وی در مورد ضریب نفوذ بیمه گفت: صنعت بیمه در همه دنیا یکی از حلقه‌های توسعه‌یافتگی است. در اقتصاد دنیا صنعت بیمه می‌تواند سرمایه تولید را در اختیار اقتصاد قرار دهد. براساس سند چشم‌انداز ۲۰ساله باید تا سال ۱۴۰۴ صنعت بیمه‌ سودآور، اقتصادی دارای تعامل با کشورهای همسایه و به لحاظ ایجاد ظرفیت‌های مناسب برای آحاد جامعه باشد و در منطقه جنوب آسیا و خاورمیانه حرف اول را بزند، ان‌شاءالله تا آن سال ضریب نفوذ بیمه حدود ۷.۵ درصدی باشد.

صفدری با بیان اینکه باید کارشناسان حوزه ریسک‌های نفت در صنعت بیمه بیشتر شوند، اظهار کرد: ما در صنعت بیمه کارشناس‌های حوزه ریسک‌های نفت، گاز و پتروشیمی داریم اما کافی نیست باید در این مدت به سمت آموزش بیشتر برویم و کارشناسان بیشتری را پرورش دهیم. شرکت‌های بیمه‌یی که در ایران هستند، می‌توانند با انجام کنسرسیوم‌های بزرگ ریسک‌های بزرگ را بین خود توزیع کنند. این اتفاق درحال رخ دادن است و خواهش من از مسوولان نفت، گاز و پتروشیمی این است که به شرکت‌های بیمه اطمینان کنند و ریسک‌هایشان را به شرکت‌های بیمه ایرانی بسپارند.

او تاکید کرد: ما دچار کم‌بینگی شدیم و خیلی از مسوولان صنعتگر ما و مسوولان کارخانه‌های تولیدی به فکر این هستند که حق بیمه کم بدهند ولی اگر کارخانه‌یی خوب بیمه نشود و پوشش‌های لازم را دریافت نکند، خود او ضرر خواهد کرد چون شرکت‌های بیمه براساس آنچه بیمه کرده‌اند، خسارت‌ها را پرداخت می‌کنند و اصل حسن نیت در کار ما یکی از اصول اولیه است پس در نتیجه صنعتگران ما حتما پوشش‌های بیمه مناسب اخذ کنند و تنها به فکر این نباشند که حق بیمه کمتری دهند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران