شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52490 | |

درحالی تا پیش از این حداکثر زمان اعتبار اسنادی تا 6ماه بود که با مجوز بانک مرکزی امکان گشایش ال‌سی با مدت ۱۲ماهه صادر شده است، در این بین امکان بازکردن اعتبار اسنادی تا ۱۸ماه برای خودروسازان نیز فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، اطلاعات دریافتی از این حکایت دارد که اداره نظارت بانک مرکزی در اواخر شهریور ماه امسال طی بخشنامه‌یی امکان گشایش اعتبارات اسنادی مدت‌دار حداکثر ۱۲ماهه و در موارد خاص ۱۸ماهه را به بانک‌ها اعلام و ابلاغ کرده است.

بر این اساس، استفاده از اعتبارات اسنادی مدت‌دار صرفا برای واردات مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی توسط خود تولیدکنندگان و مشروط به اخذ تاییدیه از وزارتخانه‌های ذی‌ربط مجاز خواهد بود. البته این اعتبارات، تجار و بازرگانی که تامین‌کننده مواد اولیه موردنیاز سایر واحدها هستند را شامل نمی‌شود.

اما در این باره، تامین ارز توسط بانک مرکزی برای پرداخت وجه اسناد به نرخ روز انجام خواهد شد و هرگونه ریسک تغییر نرخ ارز به‌عهده واردکننده است.

در صورتی که در زمان تامین ارز اعتبار مدت‌دار توسط بانک مرکزی، به هر دلیلی امکان تامین ارز اعتبار نزد کارگزار تعیین شده در گواهی ثبت آماری تایید شده فراهم نباشد، بانک مرکزی با انجام هماهنگی از محل ارزهای در دسترس نزد کارگزاران خود معادل میزان مورد درخواست را تامین خواهد کرد. این درحالی است که هزینه‌های تبدیل بر انتقال به‌عهده واردکننده است.

همچنین تامین ارز بابت اسناد اعتباری مدت‌دار فقط برای تامین مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی مرتبط با وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و همچنین در صورت اخذ تاییدیه وزارتخانه‌های ذی‌ربط مبنی بر اینکه انجام واردات توسط متقاضی برای تامین مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی خود بوده و جهت تامین مواد اولیه سایر واحدهای تولیدی نباشد، امکان‌پذیر است.

در عین حال که تامین ارز لازم برای این اعتبارات اسنادی صرفا براساس یورو و یوآن در چین، روپیه در هند و وون در کره‌جنوبی انجام خواهد شد. سررسید پرداخت وجه اسناد اعتبار اسنادی مدت‌دار حداکثر ۱۲ماه پس از تاریخ پذیرش پرداخت یا تاریخ بارنامه به شرط پذیرش پرداخت تعیین می‌شود. در عین حال که در خصوص واردات قطعات و ملزومات صنایع خودرویی کشور مدت ۱۲ماهه می‌تواند تا ۱۸ماه افزایش یابد.

شعب باید پس از کنترل و بررسی مدارک و مستندات متقاضی و تطبیق آن با شرایط استفاده از اعتبارات اسنادی مدت‌دار تمام وجه اعتبار اسنادی را در یک فقره گواهی ثبت آماری با درنظر گرفتن چند مورد تکمیل و درخواست کند.

به گزارش ایسنا، اعتبار اسنادی، قراردادی است که از مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی اتاق بازرگانی بین‌المللی تبعیت می‌کند و به موجب آن بانک محل خریدار یا وارد‌کننده کالا به عنوان بانک عامل یا بانک گشایش دهنده اعتبار، بنا به درخواست و دستور خریدار بانک دیگری را در خارج کشور به نام بانک کارگزار یا بانک پرداخت‌کننده اعتبار مجاز می‌کند که اگر فروشنده در مدت اعتبار اسناد حمل کالای سفارشی را به بانک تحویل داد، مبلغ مور معامله را طبق قرارداد منعقده، به ذی‌نفع در خارج کشور پرداخت و سپس اسناد را به بانک محل خریدار کالا جهت واگذاری به خریدار ارسال کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران