شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52236 | |

معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: تاکنون ۱۵۸هزار کارت اعتباری جدید برای متقاضیان صادر شده است.

فرشاد حیدری با بیان اینکه این کارت‌های اعتباری فقط برای اشخاص حقیقی صادر می‌شود، افزود: کارت‌های جدید اعتباری در سه رنگ برنزی، نقره‌یی و طلایی و تا سقف ۱۰میلیون، ۳۰میلیون و ۵۰میلیون تومان صادر می‌شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب با اشاره به اینکه همه بانک‌ها چه خصوصی و چه دولتی به متقاضیان بر اساس اعتبارسنجی این کارت‌ها را ارائه می‌دهند، افزود: اعتبارسنجی بر اساس میزان درآمد اشخاص و توان بازپرداخت اقساط این کارت‌ها انجام می‌شود.

وی گفت: اعتبارسنجی متقاضیان حدود یک هفته زمان می‌برد البته در برخی موارد مانند استعلام چک برگشتی این زمان بیشتر خواهد شد. صدور این کارت‌ها در قبال میزان وثیقه‌یی است که بانک‌ها مشخص می‌کنند و اصل بر این است که بانک از بازگشت تسهیلات مطمئن شود.

حیدری گفت: در صورت استفاده از کارت‌های جدید اعتباری سر ماه صورت‌حساب دارنده کارت ارسال می‌شود و وی ۷ روز مهلت پرداخت آن مبلغ را دارد و اگر پرداخت نکند، بانک بر اساس اقساط ۱۲ماهه، ۲۴ماهه یا ۳۶ ماهه با نرخ سود ۱۸درصد تسهیلاتی را به دارنده کارت می‌دهد. شارژ دوباره کارت‌ها بر اساس میزان پرداخت اقساط خواهد بود.

وی با بیان اینکه اعتبار این کارت‌ها سالانه است و قابلیت تمدید دارد، افزود: کارت‌های جدید اعتباری برای خرید کالا و خدمات و فقط قابل استفاده در پایانه‌های فروش است.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: این کارت‌ها در دستگاه‌های خودپرداز قابلیت استفاده ندارد و اگر چنانچه پرداخت نقد به دارنده کارت‌ها انجام شود، هزینه‌هایی برای فروشنده و دارنده کارت خواهد داشت. جلوگیری از معاملات صوری و افزایش تقاضا و قدرت خرید مردم از جمله مزایای کارت‌های جدید اعتباری است.

وی با بیان اینکه میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها یک‌هزار تریلیون تومان است، گفت: منابع کارت‌های جدید اعتباری از محل وصول بانک‌ها و منابع داخلی آنها تامین می‌شود و ربطی به منابع بانک مرکزی ندارد. به این دلیل صدور کارت‌های اعتباری جدید موجب افزایش نقدینگی و تورم نمی‌شود.

حیدری با بیان اینکه کارت‌های جدید اعتباری در آینده جایگزین تسهیلات خرد بانک‌ها می‌شود، گفت: این کارت‌ها با کارت‌های اعتباری گذشته متفاوت است. درصد واقعی سود تسهیلات این کارت‌ها حدود ۱۹,۱درصد است.

وی گفت: باید همه مردم به این تسهیلات دسترسی داشته باشند و هدف‌گذاری، ارائه کارت اعتباری جدید به همه مردم است. آزمون و خطای بازگشت تسهیلات خرد برای بانک‌ها بسیار پایین است و بر اساس آمار، حدود ۳درصد این تسهیلات بازنگشته است.

حیدری درباره اینکه چرا تسهیلات ازدواج به متقاضیان بر این اساس پرداخت نمی‌شود، گفت: منابع تسهیلات قرض‌الحسنه از منابع سپرده‌های قرض‌الحسنه است و ربطی به منابع تسهیلات کارت‌های جدید اعتباری ندارد.

وی افزود: صدور کارت‌های جدید اعتباری در فرآیندی انجام می‌شود و قرار نیست به همه مردم یک ماهه این کارت‌ها داده شود. بر اساس بررسی‌ها، بیش از ۸۰درصد منابع این کارت‌ها به خرید کالاهای داخلی اختصاص می‌یابد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران