برقراری رابطه با بانک‌های بزرگ دنیا

قائم‌مقام بانک مرکزی اعلام کرد

۱۳۹۵/۰۵/۱۶ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

گروه بانک و بیمه

قائم‌مقام بانک مرکزی برقراری روابط بانکی با بانک‌های مهم و بزرگ کشور را زمانبر می‌داند، ولی در عین حال می‌گوید دولت تلاش می‌کند در کوتاه‌ترین زمان روابط بانکی را با بانک‌های بزرگ بین‌المللی برقرار کند.

اکبر کمیجانی در حاشیه برنامه تودیع و معارفه رییس سازمان بورس که ١٣مرداد در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، با بیان اینکه دولت در یک سال گذشته اقداماتی را برای اصلاح نظام بانکداری انجام داده است، بیان کرد: مولفه‌های مهم اصلاح نظام بانکی، اصلاح بازار سرمایه و ساماندهی بدهی‌های دولت در ذیل طرح اصلاح نظام بانکی مراحل کارشناسی خود را طی کرده و توسط رییس‌جمهوری تایید و ابلاغ شده است.

قائم‌مقام بانک مرکزی اضافه کرد: اکنون وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت هر کدام سه رکنی هستند که مسوولیت اجرای اقداماتی را برعهده دارند که در این طرح عظیم شناسایی شده است. بنا بر این است که به‌طور ماهانه عملکردها بررسی و گزارش‌ها تهیه شود.

وی ادامه داد: هماهنگی بزرگی که اکنون در درون این طرح به وجود آمد تحت تاثیر هماهنگی‌ای بود که در ستاد اقتصادی دولت یازدهم وجود داشت.

کمیجانی همچنین بیان کرد: یکی از ابعاد اصلاح نظام بانکی، گسترش روابط کارگزاری بانکی است. از زمانی که موافقتنامه‌یی میان ایران و کشورهای 1+٥ برقرار شد، در کوتاه‌مدت مقاومت‌هایی وجود داشت، چون کنار گذاشتن عادات گذشته و ورود به مسیر جدید زمان‌بر است.

وی اظهار کرد: اکنون این موانع از سر راه برداشته شده، محدودیت‌ها کنار رفته و اگر نگویم به صورت روزانه، به صورت هفتگی شاهد تغییرات مثبتی در وضعیت بانکی هستیم. بانک‌ها چه کوچک و چه متوسط، ارتباط خود را برقرار کرده‌اند و اکنون در مرحله‌یی هستیم که تلاش می‌کنیم بانک‌های بزرگ هم در کوتاه‌ترین زمان به گروه بانک‌های کوچک و متوسط بپیوندند.

کمیجانی ادامه داد: امور اقتصادی ما به صورت روان با هزینه نقل و انتقال کمتر و دسترسی بهتر به منابع ارزی حاصل شده است و امیدواریم این روند عمق پیدا کند و بتوانیم از منابع ارزی در جایی که مصلحت اقتصاد کشور ایجاب می‌کند، استفاده کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران