شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44197 | |

معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کرد

معاون ارزی بانک مرکزی گفت که با وجود انعقاد پیمان پولی بین ایران و چند کشور هنوز به مرحله اجرای کامل نرسیده است. وی دلیل عمده این موضوع را نیز اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بعد از اما و اگرهای بسیار در رابطه با ورود ایران به انعقاد قرارداد پیمان‌های پولی برای کاهش کاربرد دلار در مبادلات تجاری، اوایل سال گذشته بود که بانک مرکزی از شکستن طلسم امضای این قرارداد برای ایران خبر داد و اعلام کرد که بانک مرکزی با سه کشور ترکیه، عراق و روسیه پیمان پولی دوجانبه بسته است. با این حال اجرایی شدن این قراردادها در طول یک‌سال اخیر با ابهاماتی همراه بود و به‌طور کامل عملیاتی نشد.

آخرین پیگیری‌ها درباره وضعیت انعقاد پیمان‌های پولی و اجرای آن، با این توضیح غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی همراه بود. وی گفت: پیمان‌های پولی همچنان در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته و در حال پیگیری برای اجرایی شدن قراردادهای منعقد شده است.

کامیاب باییان اینکه بانک مرکزی اکنون در حال مذاکرات و پیگیری برای عملیاتی شدن پیمان پولی خود با ترکیه است، افزود: این در حالی است که با کشورهای دیگر مانند روسیه و سایر کشورهایی که با آنها قرارداد پیمان پولی داریم، در حال مذاکراه هستیم تا بتوان آنها را نیز عملیاتی کرد، چراکه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

معاون ارزی بانک مرکزی دلیل عمده عدم اجرایی شدن پیمان‌های پولی منعقده ایران با کشورهای طرف مقابل را این‌گونه توضیح داد که باید توجه داشت پس از عقد قرارداد پیمان‌های پولی، این واردکننده و صادرکننده هستند که باید نسبت به استفاده از آن تمایل داشته باشد، چراکه نمی‌توان آنها را وادار به استفاده از این روش کرد.

وی در مورد آمادگی بانک‌ها برای اجرای پیمان‌های پولی نیز یادآورد شد؛ بانک‌هایی که قرارداد بسته‌اند، آماده هستند چراکه در غیر این صورت توان انعقاد قرارداد را نداشتند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران