شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44196 | |

مدیرعامل بانک قوامین:

غلامحسین تقی‌نتاج با بیان اینکه پرداخت سود سپرده بانکی با نرخ 24درصد، در واقع عدم رعایت بخشنامه بانک مرکزی است، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی به خوبی بر این موضوع اشراف و نظارت دارد.

غلامحسین تقی‌نتاج مدیرعامل بانک قوامین در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این پرسش که آیا اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی اجرایی خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: این موضوع در حد اخباری است که هر چند وقت یک‌بار منتشر و مجددا تکذیب می‌شود.

مدیرعامل بانک قوامین با بیان اینکه اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی قطعا به افزایش جریان نقدینگی در فرآیند اقتصادی کمک خواهد کرد، گفت: اما نکته‌یی که وجود دارد، این است که بخش قابل توجهی از سپرده‌های بانکی مربوط به اقشاری از جامعه است که از محل سود سپرده‌ها امرار معاش می‌کنند و اگر چنین فشاری به آنها تحمیل شود، اداره زندگی برایشان سخت خواهد شد. تقی‌نتاج با بیان اینکه باید برای این طرح کف و سقفی تعیین شود، گفت: از لحاظ روانی اقتصاد کشور ما پذیرای چنین موضوعی نیست. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا بانک‌ها نرخ سود سپرده‌ها و نرخ سود تسهیلات را با توجه به نرخی که مصوب شده اجرا نمی‌کنند و فرمول‌ها در بانک‌ها متفاوت است، گفت: زمانی که نرخ جدیدی در بانک‌ها به تصویب می‌رسد مسلما با جمع‌بندی بانک‌ها اتفاق افتاده است و در شورای پول و اعتبار نیز مصوب شده و نهایتا اجرا می‌شود. وی ادامه داد: زمانی که نرخ جدیدی مصوب می‌شود این طور نیست که تمام سپرده‌ها و منابع بانک‌ها با این نرخ تعیین شوند و سودی که به سپرده‌گذاران قبلی پرداخت می‌شود طبیعتا قراردادهای بلندمدتی است که از قبل بسته شده و تا زمان سررسید، آن نرخ باید رعایت شود.

تقی‌نتاج در پاسخ به این پرسش که آیا بانک‌ها اراده‌یی لازم برای اجرای کاهش نرخ سود دارا هستند، گفت: نرخ جدید به تازگی تصویب و ابلاغ شده و اجرای فوری آن امکان‌پذیر نیست و باید با همان نرخ سود قبلی محاسبات صورت پذیرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران