شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44094 | |

ارجمندنژاد مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی:

گروه بانک و بیمه

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اعلام کرد مقررات در زمینه حاکمیت شرکتی در بانک مرکزی تدوین و نظرات کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی بانک‌ها در آن لحاظ شده و به‌زودی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.

به گزارش «تعادل»، عبدالمهدی ارجمندنژاد در نشست الزامات حاکمیت شرکتی در بانک‌ها در بیست‌وششمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی، افزود: مهم‌ترین استاندارد در زمینه حاکمیت شرکتی، استاندارد OECD است که جزو یکی از 12 استاندارد برتر مالی است. در این زمینه مقررات هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB) نیز مدنظر قرار گرفته است.

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی، علت اهمیت یافتن حاکمیت شرکتی را شکست‌ها و ناکامی‌های شرکت‌های بزرگ امریکایی در دو دهه اخیر دانست و گفت: به گفته رییس کل اسبق فدرال‌رزرو بسیاری از افرادی که در بورس خرید می‌کنند توجهی به اینکه چه کسی مدیر است، ندارند و تنها سودآوری برایشان مهم است. به همین خاطر سهامداران در کنترل شرکت نقشی ندارند و مدیرعامل می‌تواند در تعیین چیدمان اعضای هیات‌مدیره دخالت کند. ارجمندنژاد، لزوم آزمون صلاحیت شایستگی را برای سهامداران یادآور شد و گفت: براساس سند کمیته بال، علاوه بر اعضای هیات‌مدیره، سهامداران نیز باید صلاحیت‌سنجی شوند. این موضوع در رابطه با بانک‌ها و برای سهامداران بزرگ از اهمیت بیشتری برخوردار است. وی درخصوص اهمیت جایگاه اعضای هیات‌مدیره خاطرنشان کرد: اعضای هیات‌مدیره باید نسبت به جایگاه خود توجیه و از استقلال رای کافی برخوردار باشند. همچنین عدم حضور همزمان در چند هیات از نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد. ضمنا تشکیل‌دهندگان بانک به هیچ‌وجه نباید با هدف تامین مالی برای پروژه‌های خود بانک تشکیل دهند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران