شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 42961 | |

ارائه خدمات بانکی از اول مهرماه بر بستر فعلی ussd متوقف می‌شود و شرکت‌های خدمات پرداخت الکترونیکی و کاربران ناگزیر خواهند بود به‌وسیله توکن به این سرویس متصل شوند.

طبق بخشنامه بانک مرکزی که اوائل اردیبهشت ماه سال جاری توسط شاپرک به شرکت‌های psp ابلاغ شده است «از تاریخ اول مهرماه سال 1395 استفاده از بستر فعلی ussd برای انجام تراکنش‌های بانکی ممنوع شده و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت صرفا مجاز به پذیرش و پردازش تراکنش‌های بانکی از روش‌های جایگزین و ایمن خواهند بود.» بنا بر این گزارش در این ابلاغیه توضیحی درباره روش‌های جایگزین و ایمن داده نشده و صرفا به ذکر این نکته بسنده شده است که «متعاقبا روش مذکور پس از تایید بانک محترم مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌ها ابلاغ خواهدشد.»

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم اما نشان می‌دهد از اول مهرماه به بعد کاربران در صورت تمایل به استفاده از کانال ussd باید برای هر حساب خود به بانک مراجعه کرده و پس از اتصال شماره تلفن همراه به حساب و دریافت رمز یا همان توکن، رمز دریافتی را به شرکت پی اس پی اعلام کنند. شرکت پی اس پی هم برای انجام هر تراکنش رمزی را با پیامک برای کاربر ارسال می‌کند و کاربر تنها با استفاده از همان رمز می‌تواند برای یک کارت بانکی و با یک شماره تلفن همراه از خدمات ussd استفاده کند. به این ترتیب کاربران برای هر یک از کارت‌های بانکی خود و هر یک از شماره‌های تلفن همراه باید تمام این مراحل را به صورت مجزا انجام دهند.

اگر این روش همان شیوه‌یی باشد که در ابلاغیه بانک شاپرک از آن به عنوان روش‌های جایگزین و ایمن یاد شده، در واقع باید اول مهرماه را عملا پایان تاریخ مصرف بستر ussd برای تراکنش‌های بانکی دانست چرا که پیچیدگی و زمانبر بودن شیوه جدید آن‌قدر زیاد است که هر کاربری را از انجام تراکنش بانکی با این شیوه منصرف می‌کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران