شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 40157 | |

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها از مصوبات بودجه‌ای کمیسیون تلفیق انتقاد کرد

ابتدای سال آینده نرخ سود به 16 درصد می‌رسد

گروه بانک و بیمه احسان شمشیری

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: امسال سال خشکسالی مالی بود و همه به ویژه کسانی که تشنه نقدینگی بودند آن را احساس کردند ولی خوشبختانه با تدبیر دولت سال 94 هم درحال تمام شدن است. به گزارش «تعادل» عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی در نشست خبری آخر سال این بانک با بیان این نکته که بانک ملی تلاش کرده که هم انضباط جدی داشته باشد و هم به پیشبرد اقتصاد و حل مشکلات مردم کمک کند، گفت: بانک ملی گرفتاری‌های زیادی داشت و سال‌های بدی را گذراند. گرفتاری‌هایی که تمامی ساختار مالی، نیروی انسانی و مدیریتی آن را به هم ریخته بود ولی به تدریج خود را احیا و جایگاه خوب خود را پیدا می‌کند. همتی اظهار امیدواری کرد که سال 95 سال خوبی برای اقتصاد کشور و بانک ملی ایران باشد.


رد بندهای 19 و 20 لایحه بودجه

مدیرعامل بانک ملی از مخالفت کمیسیون تلفیق مجلس با افزایش 50 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک‌ها از محل تسعیر نرخ ارز و پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و پیمانکاران از طریق انتشار اوراق مشارکت خبر داد و در عین حال اظهار امیدواری کرد که این دو بند بودجه سرانجام در صحن علنی مجلس تصویب شود چراکه اگر این موارد تصویب نشود معلوم نیست پرداخت بدهی دولت یا افزایش سرمایه بانک‌ها از چه محلی قرار است انجام شود.

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها با ابراز تاسف از رد دو پیشنهاد در بندهای 19و 20 لایحه بودجه سال 1395در جلسه کمیسیون تلفیق اظهار کرد: همچنین کمیسیون تلفیق با پیشنهاد لایحه بودجه سال 1395 مبنی بر پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها از طریق اوراق مشارکت نیز موافقت نکرد و آن را رد کرده است. این درحالی است که قرار بود سرمایه بانک‌ها با منابع 50 هزار میلیاردی از طریق تسعیر نرخ ارز که جزو دارایی خالص بانک مرکزی محسوب می‌شود افزایش یابد که با این مورد موافقت نشد.

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها با بیان اینکه رد این دو بند در بودجه سال 1395 اتفاق خوبی نبود، افزود: به هر حال امیدواریم که این موضوع در صحن مجلس به تصویب برسد چراکه در غیر این صورت مشخص نیست که چگونه باید بدهی دولت به بانک‌ها تسویه شود.

وی از انجام مقدمات لازم برای ارتباط با بانک‌های خارجی بعد از برجام خبر داد و اظهار کرد: بانک ملی با داشتن 17واحد و شعبه، بزرگ‌ترین شبکه خارجی را در بین بانک‌های کشور دارد و سوییفت نهایی شده و ظرف هفته گذشته 650 پیام نیز مبادله شده است.

همتی با اشاره به این نکته که بانک ملی با بیش از 40 بانک کارگزار رابطه برقرار کرده است، تصریح کرد: سال آینده از این امکان حداکثر استفاده را برای ارتقای جایگاه بانک انجام خواهیم داد.

مدیرعامل بانک ملی در پاسخ به سوالی درباره نسبت کفایت سرمایه این بانک گفت: نسبت کفایت سرمایه بانک ملی بسیار پایین است که این امر ناشی از زیان انباشته این بانک در سال‌های 91 و 92 است. به همین دلیل برای رسیدن به استانداردهای بین‌المللی 10هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داریم که درخواست خود را در این زمینه به دولت هم ارائه داده‌ایم. همتی افزایش سرمایه و پرداخت بدهی دولت به بانک ملی را خواستار شد و گفت: هم‌اکنون دولت 20هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهی دارد که رقم بالایی است و امیدوار بودیم که این بدهی با لایحه بودجه پرداخت شود و در کنار آن سرمایه بانک نیز حداقل 10هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

تلاش برای کاهش نرخ سود

مدیرعامل بانک ملی چند اتفاق مهم در بانک ملی را در سال جاری تشریح کرد و گفت: با وجود رقابت سنگین در بازار پول، تلاش کردیم تا نرخ‌ها را به نفع تولید کشور تعدیل کنیم که با مقاومت برخی از بانک‌های خصوصی و موسسات غیرمجاز، کار ما سخت بود ولی نرخ سود سپرده‌ها را با همه شرایط تا 18درصد کاهش دادیم و امیدواریم که در اوایل سال آینده این نرخ را به 16درصد برسانیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال 94 با وجود تمام مشکلات تلاش شد نرخ‌ها به نفع تولید تعدیل شود، گفت: در یکی دو مرحله نرخ سود را کاهش دادیم ولی با مقاومت بانک‌های خصوصی و موسسات کار سخت شد اما در نهایت نرخ به 18درصد کاهش یافت. همتی با بیان اینکه چرا برخی بانک‌ها نرخ‌های سود را اجرا نمی‌کنند، گفت: آنها با اندکی مقاومت مجبورند نرخ‌های سود را اجرا کنند این موضوع در ایران باید از طریق توسعه نامتوازن پیش رود، مقداری تحمل کنید حتما بعد از عید نرخ‌ها تعدیل و به نرخ نزولی پیش می‌رود. وی با بیان این نکته که بازدهی بخش اقتصاد کشور پایین‌تر از این مبالغ است، تاکید کرد: باید نرخ سود تسهیلات کاهش یابد که البته لازمه آن کاهش نرخ سود سپرده‌هاست. همتی تاکید کرد: بانک‌هایی هم که مقاومت می‌کنند به تدریج مجبور می‌شوند که از این امر تبعیت کنند چون بانک‌های بزرگ الگو هستند و بقیه هم مجبورند که از این بانک‌ها پیروی کنند. این تصمیم باید از طریق توسعه نامتوازن انجام شود.


NPL بانک ملی به 2/8 درصد رسید

وی کاهش نسبت معوقات بانک ملی را در طول چند سال گذشته بی‌سابقه دانست و افزود: نسبت معوقات به تسهیلات این بانک در سال 90 معادل 23درصد بود که در پایان بهمن ماه سال جاری به 8.2درصد کاهش یافته که رکورد خوبی برای بانک ملی محسوب می‌شود. این درحالی است که متوسط این نسبت برای نظام بانکی کشور 14تا 15درصد است. مدیرعامل بانک ملی همچنین از پرداخت 435هزار میلیارد ریال تسهیلات به یک میلیون و 650هزار تسهیلات‌گیرنده در 11ماهه امسال خبر داد و گفت: از این میزان 113هزار میلیارد ریال آن تسهیلات قرض‌الحسنه بوده است.

وی سیاست بانک ملی را فروش اموال و دارایی‌های مازاد خواند و یادآور شد: این بانک در سال جاری 8800 میلیارد ریال از اموال و دارایی‌های مازاد خود را به فروش رسانده که از این مبلغ 7500میلیارد ریال مربوط به بنگاه‌ها و 1300میلیارد ریال هم مربوط به املاک بانک بوده است. همتی با اشاره به نقدینگی 900هزار میلیارد تومانی کشور گفت: 90درصد از این نقدینگی شبه پول است که ماهی 1.4درصد(سود سپرده‌ها) به صورت اتوماتیک به این شبه پول و نقدینگی افزوده می‌شود. به گفته وی، برخی از بانک‌ها هنوز هم خلاف می‌کنند و ماهی دو درصد به نقدینگی کشور اضافه می‌کنند. این نقدینگی فقط وضع بانک‌ها را هر روز بدتر و فاجعه‌آمیزتر می‌کند.

مدیرعامل بانک ملی با تاکید بر این نکته که کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی را از بانک‌ها به سمت تولید سرازیر خواهد کرد، اظهار کرد: دیگر دوران آنکه نرخ ارز و سکه دو یا سه برابر شود، گذشته است و این امر تکرار نخواهد شد.

وی درباره باز شدن سوئیفت هم گفت: سوئیفت کاملا باز شده و هیچ مقابله‌یی با گشایش آن نشده است و هر کسی خلاف این را می‌گوید، اطلاعات کامل ندارد ولی ال سی دلاری هنوز باز نمی‌شود چون اوفک باید با گردش دلار موافقت کند که البته این موضوع قبل از تحریم نیز وجود داشت. مشکل ما یورو و سایر ارزها بود که اتفاق افتاد. همتی با اشاره به این نکته که کار سوییفت پیام‌رسانی است، خاطرنشان کرد: بقیه موارد باید با مذاکره با بانک‌های خارجی حل و فصل شود و آنها مطمئن شوند که پولشان برمی‌گردد. وی با اظهار تاسف از اقدام سیاسی دولت بحرین در مورد فیوچرزبانک بحرین گفت: این بانک بدون هیچ گونه تخلف و تخطی از مقررات با مشکل رو به رو شد و درحالی که دارایی آن به 1.5میلیارد دلار رسیده و سودآور بود، فعالیت آن را مختل کردند. وی از مالکیت دو سومی بانک ملی در فیوچرز بانک بحرین خبر داد و اظهار کرد: دو سوم دارایی‌ها در کنترل ماست و در هفته آینده جلسه‌یی را با سهامداران برای نگهداری از اموال خود خواهیم داشت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران