شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 39261 | |

هیجان در بازار ارز

درحالی بازار طلا و ارز در آخرین روز هفته روند صعودی را مانند یکی دو روز قبل از آن طی کرد که فعالان حاضر در این بازار معتقدند نتیجه انتخابات باز هم تکانه‌هایی به قیمت‌ها وارد خواهد کرد.

قیمت دلار که از اواسط هفته مدار صعودی را طی می‌کرد در آخرین روز هفته در مدار 3500تومان درجا زد این درحالی است که ترمز گرانی دلار از 2هفته گذشته کشیده شده بود.

فعالان حاضر در بازار ارز معتقدند خبرهای انتخاباتی در افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است؛ یکی از صراف‌های با سابقه خیابان فردوسی در همین ارتباط می‌گوید: شنبه بعد از انتخابات احتمالا شاهد تکانه‌های جدیدی در بازار خواهیم بود.

صراف دیگری نیز می‌گوید: اخبار مربوط به بدهی دولت به بانک‌ها و نوسانات قیمت نفت هم از دیگر دلایل افزایش قیمت دلار در بازار بوده است.

اما یکی دیگر از صراف‌های خیابان فردوسی می‌گوید وقتی دلار از 3700تومان به 3400تومان رسید، می‌دانستیم که این کاهش قیمت دوام نخواهد داشت و بار دیگر قیمت‌ها صعودی می‌شود.

به گزارش تسنیم، صراف‌ها و دلار فروش‌های فردوسی معتقدند بعد از آنکه نتایج انتخابات مجلس مشخص شود باز هم تغییراتی در قیمت‌ها خواهیم داشت.

این افراد درحالی این گمانه‌زنی را تکرار می‌کنند که می‌گویند ورود جناح چپ و راست در انتخابات مجلس به راحتی می‌تواند در تغییرات قیمتی بازار ارز اثرگذار باشد.

درحالی که قیمت‌ها در بازار مدار صعودی را پیش گرفته ولی گزارش‌های دریافتی از صرافی‌ها حکایت از افزایش خرید و فروش ارز در بازار دارد.

صراف‌ها می‌گویند مردم اکثرا درحال خرید دلار هستند و بازار این روزها شلوغ شده هر چند قیمت در مرز 3500تومان درجا می‌زند. صرافی‌های خیابان فردوسی پنج‌شنبه هر دلار امریکا را با قیمت 3499تومان و یورو را با قیمت 3878تومان به متقاضیان فروختند.

گفتنی است، افزایش قیمت در بازار ارز درحالی طی روزهای اخیر بار دیگر اتفاق می‌افتد که حسن روحانی 24بهمن در بین بانکی‌ها و در مجمع بانک مرکزی به ولی‌الله سیف دستور داد تا ثبات را به بازار ارز برگرداند.

در بخشی از سخنان روحانی که در بخش‌های خبری رسانه ملی پخش شد؛ روحانی خطاب به سیف گفت: «هر وقت به بانک مرکزی می‌گوییم دلار را ارزان کنید، انگار می‌خواهند از جیب خودشان پول بدهند».

روحانی البته این را گفت که نرخ دلار قابل قبول بود ولی یک مقدار باید پایین بیاید و ادامه داد: «در این دولت فهمیدیم دو چیز خیلی سخت است، یکی وقتی به بانک مرکزی می‌گوییم قیمت دلار را پایین بیاور، مثل اینکه می‌خواهد از جیب خود پول پرداخت کند خیلی برایش سخت است؛ دوم اینکه به دستگاه‌های دولتی که می‌گوییم بنگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنید، می‌گویند جان حاضریم بدهیم ولی بنگاه را نه.»

رییس‌جمهور البته تاکید کرد که هر چند این دو کار سخت است ولی انجام می‌شود و در ادامه دستور تک نرخی شدن ارز را به بانک مرکزی داد و گفت اگر شد تا 6 ماهه اول سال آینده اگر نه در 6 ماهه دوم باید این مهم عملی شود.

کنایه روحانی به سیف نشان داد که بانک مرکزی تمایلی به کاهش قیمت دلار ندارد و از همین رو حتی به دستورات رییس‌جمهوری نیز عمل چندانی نمی‌کند! البته این برداشتی آزاد از سخنان روحانی در جمع مدیران بانک مرکزی است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران