شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37728 | |

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد

رییس کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای بسترسازی ارائه تسهیلات با کارت اعتباری خبر داد و گفت: کارت‌های اعتباری بستر مناسبی برای ارائه تسهیلات به مصرف‌کنندگان توسط بانک‌هاست.

ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی افزود: کارت‌های اعتباری بهترین روش برای تامین مالی حلقه‌های منجر به تولید است و چرخه اقتصاد را می‌توان با این شیوه جدید توسط نظام بانکی تامین مالی کرد به گونه‌یی که از تامین مالی مستقیم به مصرف‌کننده ورود کنیم.

وی درباره طرح فروش اقساطی لوازم خانگی که از سوی اتحادیه لوازم خانگی اجرایی شده است نیز گفت: بانک مرکزی از این طرح به دلیل کمک به تحریک تقاضا استقبال می‌کند.

سیف خاطرنشان کرد: در این زمینه دولت سه طرح را از 15 آبان ماه اجرایی کرده که همچنان ادامه دارد.

رییس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با ایرنا، درباره اجرای طرح تسهیلات خرید خودرو، کالاهای واسطه‌یی و تسهیلات خرید کالاهای مصرفی با دوام نیز گفت: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، موجودی انبارها تعیین و 42هزار میلیارد ریال منابع برای آن در نظر گرفته شد.

وی درباره اصلاح و ساماندهی فعالیت‌های بانکی و مالی نیز گفت: پیشنهادهایی در قالب قانون بانک مرکزی و بانکداری بدون ربا ارائه شده که البته بخشی از این پیشنهادها بررسی شده و بخشی دیگر در حال رسیدگی است.

سیف ادامه داد: بانک مرکزی با تجربه‌های کسب شده و نظرات کارشناسان، پیش‌نویسی در قالب لوایح تدوین کرده که قرار است در دولت سپس در مجلس شورای اسلامی بررسی شود.

وی افزود: براساس این پیشنهادها، کل ساختار فعالیت‌های اقتصادی و مالی ساماندهی می‌شود؛ البته مجلس شورای اسلامی در این زمینه زحمات زیادی را متقبل و با دقت نظر، ابهامات مورد نظر رفع خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد در فضای پیش آمده و با اجرای مناسب قوانین بانکداری بدون ربا، تنگنای موجود برطرف و شرایط مناسبی برای اقتصاد کشور فراهم می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت شورای پول و اعتبار در لایحه جدید بانکی نیز گفت: براساس پیشنهادهای ارائه شده، این شورا به دو بخش تقسیم می‌شود؛ یک بخش مربوط به سیاست‌گذاری پولی و بخش دیگر شامل نظارت بر فعالیت‌های بانکی است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: بنابراین در این پیشنهادها برای شورای پول و اعتبار دو وظیفه تعریف شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران