شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37493 | |

نخستین شعبه سبز نظام بانکی توسط بانک اقتصادنوین افتتاح شد

گروه بانک و بیمه

نخستین شعبه سبز نظام بانکی کشور باحضور حسن معتمدی مدیرعامل بانک اقتصادنوین و محمدهادی حیدرزاده مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان تهران و جمعی از مدیران این دو نهاد در شعبه آیت‌الله کاشانی بانک اقتصادنوین افتتاح شد.

به گزارش «تعادل» در مراسم افتتاح شعبه سبز بانک اقتصادنوین که با شعار «باهم برای طبیعت» و نماد سرو ایرانی افتتاح شد، مدیرعامل بانک اقتصادنوین طی سخنانی از تامین مالی طرح‌های اقتصادی به شرط رعایت الزامات زیست محیطی خبر داد و گفت: مذاکرات اولیه برای تامین مالی این طرح‌ها صورت گرفته به فراخور نیازهای این بخش مطابق با برنامه‌های بانک اقتصادنوین و تاییدات سازمان حفاظت محیط‌زیست در نظر گرفته خواهد شد.

معتمدی اظهار داشت: افتتاح شعبه سبز بانک اقتصادنوین از آنجا آغاز شد که پیشنهادهای موجود به تدریج به مجموعه‌یی از توافقات تبدیل شد و سال گذشته موفق شدیم با کمک محیط‌زیست استان تهران، توافقات را به تفاهمنامه تبدیل کنیم.

وی اضافه کرد: هر چند بانک اقتصادنوین در وهله نخست بحث محیط‌زیست و فعالیت‌های خود در این رابطه را تحت عنوان مسوولیت اجتماعی آغاز کرد اما ارزیابی‌های بعدی نشان داد که این فعالیت‌ها علاوه بر مسوولیت اجتماعی، یک بحث اقتصادی است.

وی ادامه داد: وقتی کار را آغاز کردیم، موارد زیادی در تفاهمنامه ذکر کردیم که موضوع نخست فعالیت در تامین مالی این حوزه بود. در کنار این مساله، در حوزه عملیاتی داخل بانک نیز وارد شدیم و در همین ارتباط سعی می‌کنیم رفتار خود را به عنوان یک دوستدار محیط‌زیست، استاندارد کنیم.

معتمدی افزود: یکی از کارهایی که بانک در حال حاضر شروع کرده، الگوسازی شعب است. به همین خاطر، ما شعبه آیت‌الله کاشانی را به عنوان شعبه پایلوت انتخاب کردیم، البته چندین شعبه برای این کار مورد بازدید قرار گرفتند اما مشخصات این شعبه برای کار پایلوت، مناسب‌تر به نظر رسید.

مدیرعامل بانک اقتصادنوین اضافه کرد: بعد از تایید طراحی شعبه توسط محیط‌زیست استان تهران، کار اجرایی به سرعت انجام شد. واقعیت این است که کار انجام شده در کشور نمونه قبلی ندارد. براین اساس، ضمن اینکه قصد داریم این کار را در خود بانک ترویج کنیم، گزارشی نیز به رییس کل بانک مرکزی تقدیم خواهیم کرد تا این کار در شبکه بانکی و نهادهای مشابه شبکه بانکی عملیاتی شود.

معتمدی با اشاره به برنامه بعدی اقتصادنوین در حوزه حفاظت از محیط‌زیست گفت: کار بعدی پیش‌رو این است که سازمان محیط‌زیست از محل پارک پردیسان، مالکیت معنوی زمینی را به بانک اقتصادنوین تخصیص داده و قرار است در آن زمین در اسفند ماه، 7هزار درخت کاشته شود.

مدیرعامل بانک اقتصادنوین گفت که در راستای ترویج حفاظت از محیط‌زیست و درختکاری، این درخت‌ها به مشتریان و کارکنان بانک نامگذاری خواهد شد و هر یک در این پردیس یک اصله درخت خواهند داشت. همچنین قصد داریم با هماهنگی سازمان محیط‌زیست، هدایای خود به مشتریان را به‌گونه‌یی طراحی کنیم که فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست را ترویج کند.

معتمدی همچنین در پایان این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: شعبه سبز بانک اقتصادنوین، یک الگو و نمونه در راستای فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط‌زیست به‌شمار می‌رود، همکاران بانک در این شعبه آموزش لازم را دیده‌اند تا در کنار فعالیت‌های بانکی خود، بحث‌های زیست محیطی را نیز به مشتریان ترویج دهند. این کار را از شعبه آیت‌الله کاشانی آغاز کردیم و در 250 شعبه خود توسعه خواهیم داد.


پلاک درخت برای مشتریان

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران نیز در این مراسم گفت: پیرو تفاهمنامه امضا شده با بانک اقتصادنوین، مشتریان این بانک در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست، صاحب پلاک درخت می‌شوند.

محمدهادی حیدرزاده اظهار داشت: در یک‌سال همکاری خود با بانک اقتصادنوین، خوشبختانه توانستیم گام به گام به مفاد مندرج در تفاهمنامه پایبند باشیم.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران اضافه کرد: خیلی از دستگاه‌ها و ارگان‌ها، فعالیت‌های نمادین در حوزه محیط‌زیست انجام می‌دهند اما به نظر می‌رسد دوران فعالیت‌های نمادین در بخش حفاظت محیط‌زیست به پایان رسیده است. دهه70 و اوایل دهه80، به خاطر این مردم با موضوع و مقوله محیط‌زیست آشنا نبودند، شاید ضرورت فعالیت‌های نمادین در این حوزه احساس می‌شد اما آن دوران گذار طی شده و مردم نسبت به فعالیت‌های نمادین آشنا شدند و دیگر فعالیت‌های نمادین، موضوع محیط‌زیست نیست.

حیدرزاده افزود: امروز بحث محیط‌زیست به عنوان یک اولویت در هر سه قوه مطرح است. مساله دیگر اینکه دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی براساس یک الزام باید به موضوع محیط‌زیست توجه کنند؛ به عبارت دیگر اگر بخواهیم در بازار جهانی و مراودات بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید الزامات زیست محیطی را رعایت کنیم و این هم شامل بخش خصوصی و دولتی است. این مهم میسور نیست مگر اینکه عالی‌ترین مقام آن دستگاه به این باور برسد.

تاثیر کاهش هزینه‌ بر راندمان شعب

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران ادامه داد: البته بنگاه‌های اقتصادی مثل بانک‌ها هیچ حرکتی را بدون توجیه اقتصادی انجام نمی‌دهند. توجه به مقولات زیست محیطی حتما اگر به خوبی انجام شود، دارای توجیه اقتصادی است. اقداماتی که امروز بانک اقتصادنوین در شعبه سبز خود انجام داده، علاوه بر ترویج فرهنگ زیست محیطی، دارای ابعاد اقتصادی مثل کاهش مصرف است.

حیدرزاده گفت: اگر ما کاهش هزینه را یک نوع ایجاد منابع قلمداد کنیم، در حقیقت بنگاه اقتصادی با کاهش مصارف خود در راستای الزامات زیست محیطی، منابع ایجاد می‌کند. مدیرکل محیط‌زیست استان تهران افزود: حرکت بانک اقتصادنوین در افتتاح شعبه سبز، آغار کار است و بسیار امیدوارم شعبه سبز به صورت گسترده در کشور توسعه یابد. درخواست دارم اگر روند این کار مثبت بود، همایشی را بتوانیم سال آینده در هفته بانکداری تحت عنوان بانکداری سبز داشته باشیم. حیدرزاده اضافه کرد: برنامه بعدی ما با بانک اقتصادنوین، در هفته درختکاری است و امیدواریم در سال‌های آینده همه مشتریان بانک اقتصادنوین، یک پلاک درخت داشته باشند. البته در وهله نخست طرحی که با بانک اقتصادنوین برای کاشت نهال داریم، به کارکنان این بانک و تعدادی از مشتریان خاص، پلاک درخت تعلق می‌گیرد. وی ابراز امیدواری کرد نهضتی که بانک اقتصادنوین در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست آغاز کرده در کل کشور تداوم داشته باشد و بتوان از طریق محیط‌زیست، تعلق خاطر مشتری به بانک را ایجاد کرد. درادامه این مراسم بهرام فتحعلی رییس هیات‌مدیره بانک اقتصادنوین نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت حفظ محیط‌زیست گفت: بانک اقتصادنوین می‌کوشد در کنار ایفای وظایف خود در بازار پولی، در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی نیز نقش موثر و تاثیرگذار ایفا کند که یکی از این بخش‌ها توجه به رعایت استانداردهای حفظ محیط‌زیست و ترویج فرهنگ این بخش است. وی تاکید کرد: توجه به حفظ محیط‌زیست زمینه را برای بهبود فضای زندگی ما در همه عرصه فراهم می‌کند. محمدرضا امینی مدیرعامل شرکت خدمات پشتیبانی بانک اقتصادنوین نیز در افتتاح شعبه سبز جزییات و مشخصات این شعبه را تشریح کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران