شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 34736 | |

در انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه مطرح شد

گروه بانک وبیمه|

رییس مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک از رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه در زمینه ریسک‌پذیری خبر داد و گفت: امیدواریم با مشارکت فعالانه سازمان‌ها و صنایع مختلف، بتوانیم در رشد و اعتلای سطح بلوغ مدیریت ریسک کشور نقش‌آفرینی کنیم.

به گزارش «تعادل»، حمیدرضا نورعلیزاده رییس مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک در نشست خبری مشترک با مسعود حجاریان رییس انجمن حرفه‌یی صنعت بیمه و عبدالرسول عطایی گفت: در گذشته سازمان‌‏ها نسبت به ریسک‌هایی که باعث انحراف از اهدافشان می‌شد، حساس بودند و بر اساس شرایط، تجربیات، دانش و آگاهی‏‌های خود نسبت به مدیریت آنها اقدام می‌کردند.

وی افزود: امروزه، با ورود رقبای نوظهور و افزایش رقابت در کسب و کارهای مختلف، درهم پیچیده شدن مرزهای کسب و کار، تلاش برای کسب منافع بیشتر، محدودیت منابع، تعدد و تنوع ذی‏نفعان، خواسته‌ها و انتظارات و الزامات قانونی و مقرراتی آنها و از همه مهم‌تر، عدم قطعیت‏‌های متعدد و متنوع در حوزه‌های مختلف کسب و کار سازمان‌ها اهداف و مقاصد آنها را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است.

نورعلیزاده، نگرش موشکافانه و تحلیلی به ریسک‌ها، ایجاد مدیریت ریسک سیستماتیک، یکپارچگی اثربخش و کارایی سیستم مدیریت ریسک با سایر سیستم‏های سازمان را ضروری دانست و اظهار کرد: شرط لازم و کافی برای موفقیت در مدیریت ریسک‌های سازمانی، توجه کافی به هر سه موضوع است.

وی فقدان زبان و ادبیات مشترک در خصوص مدیریت ریسک، فقدان درک و فهم مشترک از مدیریت ریسک، عدم آگاهی از ریسک‏‌های مرتبط با حوزه کسب و کار، نداشتن رویکرد سیستماتیک در خصوص مدیریت ریسک، نداشتن ساختار اجرایی متناسب با نوع ریسک‏های سازمانی، یکپارچگی نامناسب سیستم مدیریت ریسک با سایر سیستم‏ها و نظام‏های سازمان و عدم اتصال منافع حاصل از سیستم مدیریت ریسک به منافع ذی‏نفعان را از مشکلات مربوط به حوزه مدیریت ریسک دانست و افزود: انجمن حرفه‌یی صنعت بیمه با توجه به نوپا بودن مباحث مدیریت ریسک و درجه پیچیدگی بالای مدیریت ریسک سازمانی و نیز خسارت‌ها بر آن شد برای توسعه جایگاه مدیریت ریسک در کشور ، ایجاد فضای امن‌تر در کسب و کارهای مختلف کشور و ایجاد ارزش افزوده برای سازمان‌ها، با بررسی «سطح بلوغ مدیریت ریسک» سازمان‌ها و «رتبه‌بندی و اهدای گواهینامه مدیریت ریسک»، گامی نو در راستای شکوفایی کسب و کارهای مختلف بردارد.

رییس مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک ادامه داد: در این راستا تاکنون مدیریت ریسک در14 تا 15 شرکت اجرایی شده که البته در این امر از رهنمودها و ابلاغیه‌های بانک مرکزی در خصوص لزوم استقرار سیستم مدیریت ریسک در بانک‌ها بهره‌گیری شده است. در ادامه این نشست مسعود حجاریان رییس انجمن حرفه‌یی صنعت بیمه با اشاره به راه‌اندازی مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک گفت: نظام اقتصادی کشور در اجرای اصل 44 قانون اساسی به سمت نظام بازار و بخش خصوصی حرکت می‌کند که تحول بسیار اساسی و ساختاری را پایه‌ریزی می‌کند و این تحول به معنای دگرگونی بروکراسی و نظامات اداری حاکم بر اقتصاد است.

وی ادامه داد: در نظام دولتی نهادهایی که برقرار بودند و انسجام لازم را به وجود می‌آوردند، با اجرای اصل 44 کارآمدی خود را از دست می‌دهند. لذا باید نهادهای دیگری به وجود بیایند تا انسجام ساختاری به انسجام جدید تبدیل شود، زیرا در انسجام جدید نهادهای بروکراتیک می‌توانند جلوی فساد را گرفته و باعث پیشرفت شوند در غیر این‌صورت اگر انسجام جدید به‌طور صحیح انجام نشود، پاشیدگی ساختار اقتصادی را به دنبال دارد. به گفته حجاریان، بعد از برجام و رفع موانع امیدواریم دولت به دولتی ساختارگرا تبدیل شود به نحوی که نهادهای نظام خصوصی در کشور ایجاد شود که یکی از این نهادها مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک است. وی با بیان اینکه نقش این نهادها در انسجام مدرن نقشی اساسی است، ادامه داد: تفاوت نظام خصوصی و دولتی در این است که برخی نهادها را باید بخش خصوصی و جامعه مدنی و برخی دیگر را دولت ایجاد کند، در واقع هر سه گروه دولت، کسب‌وکار و جامعه مدنی باید به سرعت نهادهای لازم را بسازند تا نظام سالم برقرار شود، در غیر این صورت نظام بازار کارآمدی نخواهیم داشت. در ادامه این نشست عبدالرسول عطایی مدیرعامل بیمه کوثر گفت: ریسک وخطر وجه مشترک تمام فعالیت‌هاست و شناسایی و کنترل خطرات به وسیله مدیریت ریسک امکان‌پذیر است. وی کاهش هزینه‌ها، ایجاد آرامش روان، دستیابی اهداف و رشد شرکت‌ها را از مزایای مدیریت ریسک دانست و افزود: ریسک در صنعت بیمه به وفور دیده می‌شود، زیرا این صنعت هم ریسک را به عهده می‌گیرد و هم خود شرکت‌ها دارای ریسک هستند بنابراین مدیریت ریسک درشرکت‌های بیمه‌یی ضروری است.

مدیرعامل بیمه کوثر گفت: مدیریت ریسک شناسایی، ارزیابی و کنترل خطر است و می‌تواند قابل تعیین باشد. لذا مدیریت ریسک یعنی مدیریت علاج واقعه قبل از وقوع یا پیشگیری قبل از درمان. بنابراین عدم مدیریت ریسک تبعاتی همچون ضرر و زیان مادی و معنوی، آسیب به برند سازمان، نارضایتی ذی‌نفعان در مواجه با بحران‌های مختلف و فرصت‌سوزی و درآمدهای از دست رفته را به دنبال دارد. وی با بیان اینکه مرکز مدیریت ریسک در بدنه انجمن حرفه‌یی صنعت بیمه می‌تواند به همه صنایع کمک کند، اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی این روش بتوانیم سرمایه‌های افراد را مدیریت کرده و از آثار زیان‌بار خطرات آن جلوگیری کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران