شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رویکرد بانک مرکزی تقویت خودکنترلی در بازار ارز توسط صرافان است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صرافان باید خودکنترلی را در بازار ارز تقویت کنند تا شاهد بهبود شرایط بازار و اقتصاد کلان باشیم، تاکید کرد: کانون صرافان می‌تواند در صحنه بازار ارز، آرامش و تعادل ایجاد کند.

به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی‌الله سیف در ملاقات با اعضای کانون صرافان ایرانیان در بانک مرکزی گفت: متاسفانه در گذشته از ظرفیت‌های صرافان در آرامش بخشی به اقتصاد کشور آن‌گونه که باید و شاید استفاده نشده است. از آنجایی که یکی از لوازم این نقش‌آفرینی برگزاری انتخابات شفاف برای انتخاب اعضای هیات رییسه این نهاد بود، بخش نظارت بانک مرکزی در این دوره از انتخابات نظارت‌های لازم را انجام داد تا این فرآیند در نهایت سلامت و صحت برگزار شود و با انتخاب افراد واجد شرایط، سیاست خودکنترلی که یکی از شیوه‌های معمول در این‌گونه نهادهای حرفه‌یی است، امکان اجرا پیدا کند.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی علاقه‌مند است با همکاری کانون صرافان در بازار ارز، ثبات و آرامش ایجاد کند، تصریح کرد: باید با تمام توان درصدد ایجاد آرامش در این بازار باشیم تا امکان سوء‌استفاده سوداگران از بازار ارز سلب شود. در چنین فضایی قطعا زمینه پیش‌بینی‌پذیر بودن اقتصاد و بازار برای فعالان اقتصادی فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: نرخ اعلام شده در وب‌سایت

www. sanarate.ir که بر اساس میانگین معاملات در بازار صرافی‌های مجاز به دست می‌آید، نشان‌دهنده متوسط نرخ واقعی معاملات انجام شده ارز است.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت انطباق عملکرد صرافی‌ها با مجموعه مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک‌مرکزی گفت: کانون صرافان ایرانیان باید به سلامت و صحت معاملات ارز کمک کند و با ارائه مشورت‌های کارشناسی به بانک‌مرکزی، زمینه فعالیت با ثبات و آرام را برای فعالان این بازار فراهم آورد.

وی افزود: امیدوارم فعالیت کانون صرافان از جمله اظهارنظرهای اعضا و رییس کانون در جهت آرامش بخشی به بازار باشد.

حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: کانون صرافان باید حضور فعال‌تر و نقش جدی‌تری در آرامش بخشی به بازار داشته باشد و لازم است صرافی‌های مجاز از طریق این کانون خواسته‌های خود را مطرح کنند.

وی گفت: خوشبختانه بیشتر صرافان به ضوابط قانونی پایبند و خواهان فعالیت در چارچوب و ضوابط ابلاغی بانک مرکزی هستند. در دستورالعمل اخیر، شرایط برای فعالیت صرافی‌های مجاز تسهیل شده است و به مرور نواقص احتمالی برطرف خواهد شد.

سعید مجتهدی رییس شورای عالی نظارت کانون صرافان نیز در این نشست با تاکید بر عزم جدی اعضای جدید در همکاری هرچه بیشتر با بانک مرکزی در خدمت‌رسانی به مردم عزیزمان با اجرای دقیق ضوابط ابلاغی گفت: ما خود را بازوی اجرایی سیاست‌های بانک مرکزی می‌دانیم و نهایت تلاش کانون صرافان ایرانیان در این زمینه نیز اجرایی کردن ضوابط قانونی است.

وی همچنین خواستار فراهم شدن زمینه همکاری صرافی‌های مجاز در تشکیل بورس ارز شد.

عبدالامیر بیت‌لفطه، دبیرکل کانون صرافان نیز گفت: امیدواریم بانک مرکزی امکان استفاده از نظرات کانون را در بازنگری دستورالعمل ابلاغی مردادماه سال 93 فراهم کند.

وی پیشنهاد کرد: نظارت بر عملکرد صرافی‌ها در بازار از جانب کانون صرافان با حمایت بانک مرکزی می‌تواند در انضباط بخشی به بازار نقش موثری داشته باشد.

به گفته وی، اگر نظارت توسط کانون به صورت فنی و حرفه‌یی در چارچوب نظارت عالی بانک مرکزی اجرا شود، به ایجاد آرامش در بازار کمک شایانی خواهد کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران