شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29369 | |

وزیر اقتصاد در مجمع بانک ملی محورهای اقتصادی پس‌از تحریم را تشریح کرد

گروه بانک وبیمه|

وزیر امور اقتصادی ودارایی دو مشکل عمده اقتصاد کشور را تنگنای اعتباری و حجم بالای بدهی دولت به مردم و نظام بانکی دانست و گفت: دستیابی به رشد اقتصادی بدون مواجهه اصولی با این دو مشکل امکان‌پذیر نیست، به‌طوری که محور توجهات در دوره پس ازتحریم نیز روی این دو موضوع متمرکز است.

علی طیب‌نیا درمجمع عمومی بانک ملی که با حضور ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی و عبدالناصر همتی مدیرعامل بانک ملی ایران برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت حجاج در منا از زحمات تمام کارکنان و مدیران بانک ملی ایران قدردانی کرد و یکی از مبناهای انتخاب همتی به سمت مدیرعاملی این بانک را عملکرد مثبت وی در مسوولیت‌های قبلی و توانایی علمی و مدیریتی عنوان کرد. وی بالا بودن نرخ سود بانکی و کمبود منابع قابل وام‌دهی را دوپدیده متظاهر در تنگنای اعتباری خواند و افزود: نرخ سود بانکی به‌طور منطقی باید کاهش پیدا کند، ضمن آنکه منابع افزایش یافته و قابل وام‌دهی بیشتر شود.

طیب‌نیا با اشاره به اینکه هیچ واحد تولیدی و موسسه‌یی قادر نیست، نرخ سود تسهیلات 28درصد و بالاتر را بپردازد، گفت: عمده مطالبات معوق از همین قضیه ناشی شده و لازم است سیستم بانکی تا حد توان با واحدهای تولیدی خوش حساب همکاری لازم را داشته باشد. وی با تاکید برفروش املاک مازاد بانک‌ها، پیگیری وصول مطالبات معوق به شکل منطقی و بازپرداخت بدهی دولت به سیستم بانکی، گفت: عملکرد بانک ملی ایران حاکی از تلاش و کوشش موثری است که طی سال گذشته صورت گرفته و سودآوری را به همراه داشته است.

وی اظهار داشت: در زمینه وصول مطالبات معوق تلاش‌های ارزنده‌یی در این بانک صورت گرفته و بیش از 40هزارمیلیارد ریال از مطالبات معوق به صورت نقدی وصول شده است.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: برای نخستین بار نسبت مطالبات غیرجاری به مجموعه مطالبات بانک ملی ایران به زیر 10درصد رسید. در مجموع عملکرد این بانک مثبت و ارزشمند بود و امیدواریم در سال آینده کماکان شاهد عملکرد بهتر این بانک باشیم. سیف نیز با تاکید بر ضرورت به‌کارگیری تمام توان کارکنان و مدیران بانک ملی در جهت روند مثبت بانک گفت: بانک ملی ایران نزد بانک مرکزی از جایگاه ویژه‌یی برخوردار بوده و رابطه تنگاتنگی با هم دارند.

وی تاکید کرد: همه ارکان دولت وظیفه دارند جایگاه بانک ملی را بهبود بخشند. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به عملکرد جاری بانک و اصلاح ساختار آن اظهار داشت: حرکت در جهت سودآوری جزو اولویت‌های ویژه بانک مرکزی است، البته خدمت‌رسانی و مسوولیت‌های تکلیفی نباید باعث زیان بانک ملی شود.


تصویب صورت‌های مالی سال 93

همتی نیز ضمن عرض تسلیت به واسطه فاجعه درگذشت تعدادی از حجاج کشورمان در مراسم حج تمتع امسال، به تشریح وضعیت کلی بانک پرداخت.

وی با بیان اینکه با کمک و همراهی مدیران ارشد و حمایت‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توانستیم بانک ملی ایران را به وضعیت تعادلی و مطلوبی برسانیم، اظهار داشت: نیاز فوری و جدی برای ایجاد وحدت بین کارکنان و جبران آسیب‌های مالی و عملکردی گذشته وجود داشت.

مدیرعامل بانک ملی ایران بازگشت مشتریان اصلی و اصیل برای ادامه همکاری و سرمایه‌گذاری بیشتر در بانک را نشانه خوبی توصیف کرد و این را نشانگر اعتبار ویژه بانک و بازگشت به دوران طلایی و جایگاه اولیه خود دانست.

همتی کاهش شدید موقعیت منفی ارزی بانک را که بالغ بر یک میلیارد دلار بود از دیگر موفقیت‌های بانک ملی ایران عنوان کرد.

به گفته وی، دعوت از صاحبان 320 واحد از واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی بدهکار و تعیین تکلیف تدریجی آنها، کسب بازدهی خوب از سرمایه‌گذاری‌های بانک و فعالیت موثر بخش ارزی و بین‌المللی بانک که منجر به درآمد 1500میلیارد تومانی در دو بخش یادشده برای بانک ملی ایران از دیگر موفقیت‌های موثر این بانک طی سال گذشته بوده است. وی ارتقای بخش IT و رونمایی از اینترنت بانک جدید را نیز جزو برنامه‌های اصلی و قریب‌الوقوع بانک عنوان کرد. همتی وصول مطالبات بانک و رسیدن نسبت معوقات به تسهیلات به زیر 10درصد را از موفقیت‌های بزرگ بانک در سال 1393 دانست.

در این جلسه که با حضور طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رییس مجمع، رییس کل بانک مرکزی، مدیرعامل بانک ملی ایران و نمایندگان اعضای مجمع در ساختمان موزه بانک برگزار شد، صورت‌های مالی سال 1393 بانک ملی ایران مورد بررسی و تصویب اعضای مجمع قرار گرفت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران