شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29012 | |

مدیرعامل بانک پارسیان خبر داد


11 هزار میلیارد تومان مطالبات سررسید گذشته در بانک پارسیان

گروه بانک و بیمه احسان شمشیری

مدیرعامل بانک پارسیان از وصول مطالبات 6هزار میلیارد ریالی بانک پارسیان از شرکت صدرا در قالب اوراق خزانه دولتی خبر داد و گفت: این بدهی در قالب اوراق خزانه دولتی تهاتر خواهد شد. مدیرعامل بانک پارسیان در نشست خبری با خبرنگاران به تحولات سیستم بانکی در دولت یازدهم، وضعیت بازار ارز، حضور بانک پارسیان در صرافی و بازار ارز، وضعیت مطالبات این بانک و درخواست اتاق بازرگانی و کانون بانک‌های خصوصی برای اصلاح قانون نظام بانکی و طلب 600میلیارد تومانی بانک پارسیان از شرکت صدرا اشاره کرد.

به گزارش «تعادل» کورش پرویزیان، رییس کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد وضعیت مطالبات بانک پارسیان به عنوان یکی از بانک‌هایی که مطالبات معوق بالایی در دولت قبلی داشته است، گفت: آمارها نشان می‌دهد که معوقات بانکی تا حدود 23درصد بالا رفته است. تسهیلات اعطایی بانک پارسیان اکنون حدود 32هزار میلیارد تومان و تسهیلات جاری آن به 19هزار و 600میلیارد تومان رسیده است همچنین مطالبات سررسید گذشته بانک به 11هزار میلیارد تومان و مطالبات مشکوک‌الوصول نیز به 1900میلیارد تومان رسیده است.

صرافی این بانک را اهرم بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز معرفی کرد و گفت: این بانک در بحث ارز دارای عملکرد شفاف و روشنی است و در دو سال گذشته صرافی این بانک در حوزه کارگزاری بانک مرکزی و ارز فعال بوده است.

مدیرعامل بانک پارسیان در نشستی خبری روز شنبه با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درخصوص عرضه ارز توسط صرافی بانک پارسیان در بازار ارز افزود: یکی از نقاط قوت این بانک حضور در حوزه‌های ارزی و بین‌المللی است به نحوی که در شرایط سخت تحریم این بانک در فضای اقتصاد بین‌الملل به عنوان بانکی با بنیه مناسب کار کرده و مورد توجه بانک‌های بین‌المللی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره خدمات بانک پارسیان کامل است، اظهار کرد: کیفیت عملکرد صرافی بانک پارسیان از نظر بانک مرکزی مناسب است و بر همین اساس بانک مرکزی خواستار بهره‌گیری از این صرافی به عنوان اهرم و بانک عامل است. وی با بیان اینکه اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون می‌توانند به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در حوزه قانون‌گذاری برای نظام بانکی کمک کنند، افزود: بعد از دستور رییس‌جمهور به معاون اول خود درباره اصلاح نظام بانکی، کانون بانک‌های خصوصی در نامه‌یی به معاون اول رییس‌جمهور پیشنهادهایی را برای اصلاح نظام بانکی داد.

رییس کانون بانک‌های خصوصی ضمن اشاره به اینکه پیشنهادهای این کانون برای اصلاح نظام بانکی با نظر بسیار مساعد معاون اول رییس‌جمهور روبه‌رو شد، گفت: آقای جهانگیری پیشنهادهای کانون بانک‌های خصوصی را برای اصلاح نظام بانکی به آقایان طیب‌نیا، نوبخت، سیف و مسعود نیلی ارجاع داده و تاکید کرده‌اند که این پیشنهادها نیز در اصلاحیه نظام بانکی مورد توجه قرار گیرد.

رییس کانون بانک‌های خصوصی از دستور جدید معاون اول رییس‌جمهور به نوبخت، سیف، طیب‌نیا و نیلی برای گنجاندن پیشنهاد این کانون در لایحه اصلاح نظام بانکی خبر داد و گفت: اتاق بازرگانی و کانون بانک‌های خصوصی برای اصلاح نظام بانکی، درخواست‌های مختلفی را به دولت و بانک مرکزی ارایه کرده‌اند. کوروش پرویزیان در جمع خبرنگاران به برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی اشاره کرد و گفت: طی سال‌های گذشته در قوانین برنامه و بودجه در برخی موارد اصلاحیه‌هایی برای نظام بانکی در نظر گرفته شد ولی با مقررات تکه پاره و وصله پینه شاید در مقطعی معضلات حل شود ولی در مقاطع دیگر باز هم مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. بسیاری از قوانینی که دولت چه در زمینه بانکداری و چه در زمینه بخش خصوصی تصویب کرده مربوط به سال‌ها قبل است و نیاز به ترمیم و نوسازی دارد. ازجمله قوانین پولی بانکی، قوانین اداره امور بانک‌ها که توسط شورای انقلاب تصویب شد و بانکداری بدون ربا که در سال 63 به‌طور آزمایشی اجرا شد و ادامه یافت.

مدیرعامل بانک پارسیان با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از قوانینی که اکنون وجود دارند کهنه‌اند و نیاز بانکداری امروز را برآورده نمی‌کنند، گفت: بانک مرکزی باید فکری به حال قوانین بکند تا تکلیف بانک‌ها معلوم شود. البته رییس‌جمهور در این زمینه مصوبه‌یی به معاون اول خود تسلیم کرده که به نظر وی و هیات همراه رسیده است.

پرویزیان ادامه داد: یکی از قوانینی که ضربه زیادی به بانک می‌زند، یکی از بندهای اصل 44 قانون اساسی در رابطه با درصد سهامداری سهامداران بانک‌های خصوصی است. به این ترتیب که یک شخص یا شرکت ایرانی تنها قادر به خرید 5 درصد از سهام بانک‌های خصوصی است درحالی که شخص خارجی می‌تواند تا 40درصد سهام بانک را خریداری کند. با توجه به شرایط کنونی، این امر باعث می‌شود که یک هلدینگ موفق ایرانی با محدودیت مواجه شود و به دلیل کمبود سرمایه‌گذار خارجی بانک با مشکل مواجه شود. مدیرعامل بانک پارسیان افزود: به جای قانون‌گریزی قوانین باید اصلاح شود تا کسب وکار بانکی و به تبع سایر کسب وکارها رونق یابد.

سفرهای شهریور دلیل افزایش نرخ ارز

رییس کانون بانک‌های خصوصی درباره دلایل رشد نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: از آنجا که میزان سفرها در پایان شهریور ماه افزایش می‌یابد فشار روی بازار ارز نیز افزایش می‌یابد.

پرویزیان در ادامه در خصوص عرضه ارز توسط صرافی بانک پارسیان در بازار ارز افزود: بانک پارسیان دخالتی در خرید و فروش ارز نداشته است و یکی از نقاط قوت بانک پارسیان حضور در حوزه‌های ارزی و بین‌المللی است به نحوی که در شرایط سخت تحریم، این بانک در فضای اقتصاد بین‌الملل به عنوان بانکی با بنیه و مناسب کار کرد. وی با تاکید براینکه، زنجیره خدمات بانک پارسیان کامل است، اظهار کرد: کیفیت عملکرد صرافی بانک پارسیان از نظر بانک مرکزی مناسب است و بر همین اساس بانک مرکزی خواستار بهره‌گیری از این صرافی به عنوان اهرم موثر بازار ارز است.

مدیرعامل بانک پارسیان بابیان اینکه تا قبل از سال 90 نیز از این روش استفاده می‌شد، گفت: بعد از این دوره به مدت یک سال این رویه تغییر کرد و همین امر سبب شد تا مشکلات جدی در بازار ارز ایجاد شود اما از زمانی که آقای سید علی به عنوان معاون ارزی بانک مرکزی منصوب شد فرآیند به سمت شفافیت بیشتر حرکت کرد و بر همین اساس صرافی بانک‌ها عملیات مربوطه را در بازار ارز انجام می‌دهند.

پرویزیان ادامه داد: موفقیت دو سال گذشته در بازار ارز محصول کار صرافی بانک‌ها است و البته این در حالی است که بانک پارسیان در فرآیند خرید وفروش دخالتی در بازار ندارد وکار متفاوتی انجام نمی‌دهد ولی صرافی‌ها کار صرافی انجام می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه، نظارت در بازار ارز با بانک مرکزی است، ادامه داد: خرید وفروش ارز در سامانه بانک مرکزی ثبت شده و قابل دسترس است و اگر شوک یا تغییری در نرخ ارز ایجاد شودبانک مرکزی می‌تواند آن را پیگیری کند.


برداشت شبانه بانک مرکزی از بانک‌ها

پرویزیان همچنین درباره برداشت بانک مرکزی از حساب بانک‌ها در سال 91 گفت: برداشت بانک مرکزی از حساب بانک‌ها به مثابه یک مسوولیت قانونی توسط بانک مرکزی تلقی شد و اکنون نیز گزارش حسابرسی بانک پارسیان مربوط به این جریان آماده است و به زودی تحویل بانک مرکزی خواهد شد. رقم این برداشت از حساب بانک پارسیان 1580میلیارد ریال بوده است.


طلب 600 میلیارد تومانی از صدرا

مدیرعامل بانک پارسیان از وصول مطالبات 6هزار میلیارد ریالی بانک پارسیان از شرکت صدرا در قالب اوراق خزانه دولتی خبر داد و گفت: این بدهی در قالب اوراق خزانه دولتی تهاتر خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی در بانک مرکزی برای تعیین عدد معوض مطالبات بانک‌ها، گفت: قرار است مطالبات بانک‌ها با اوراق خزانه دولتی معاوضه شود. رییس کانون بانک‌های خصوصی ادامه داد: ماهیت مطالبات معوق بسیار پیچیده است و به رفتار و شرایط اقتصادی در جامعه باز می‌گردد و همچنین می‌توان عواملی همچون تغییراتی که در مقررات بانکی و اقتصادی رخ می‌دهد منجر به مطالبات معوق بانک‌ها می‌شود.

پرویزیان همچنین با اشاره به رشد معوقات بانکی، افزود: نوع قراردادها هم شرایط را برای بانک‌ها و مشتریان گاه سخت‌تر کرده و درصدی از معوقات هم به دلیل این است که تولیدکنندگان با مشکل فروش مواجه شده‌اند که با مصوبه بانک مرکزی درمورد ارایه تسهیلات به خریداران کالای تولید داخل، امید می‌رود که مشکلات این بخش حل شده و مطالبات معوق بانک‌ها از بخش تولید کاسته شود و فشار مطالبات بر بخش تولید نیز کاسته شده و تامین مالی بخش تولید بهتر انجام شود.

وی درباره معوقات بانکی نیز گفت: آمارها نشان می‌دهد که معوقات بانکی تا حدود 23 درصد بالا رفته است. تسهیلات اعطایی بانک پارسیان حدود 32 هزار میلیارد تومان و تسهیلات جاری به 19هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است، مطالبات سررسید گذشته بانک به 11 هزار میلیارد تومان، و مطالبات مشکوک الوصول نیز به 1900 میلیارد تومان رسیده است. پرویزیان با بیان اینکه با افزایش سرمایه اخیر بانک پارسیان نسبت کفایت سرمایه این بانک به 9درصد رسیده است، گفت: افزایش سرمایه اخیر در افزایش این نسبت تاثیر بسزایی داشته است وسرمایه در حال ثبت بانک پارسیان حدود24 هزار میلیارد ریال است.

پرویزیان درباره نرخ حق الوکاله 5/2 درصدی بانک‌ها نیز گفت: در اغلب بانک‌ها به دلائل مختلف اغلب کارمزدها وصول نمی‌شود و مورد تعدیل قرار می‌گیرد که البته یکی از این موارد بحث بانک داری الکترونیک است و در حالی که سرمایه‌گذاری فراوانی در این حوزه صورت گرفته اما درآمد بانک‌ها از این محل بسیار ناچیز است.

وی تصریح کرد: برای نرخ حق الوکاله نیز بانک‌ها به دلیل افزایش نرخ سپرده‌ها و محدودیت در نرخ تسهیلات در سال گذشته بانک‌ها در طیف 2/1درصد نرخ حق الوکاله دریافت کردند که تقریبا این رقم نصف رقم مصوب شده است و سود و درآمد بانک‌ها را کاهش داده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران