شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 27996 | |

وزیر اقتصاد با بیان اینکه بیمه درسبد هزینه خانوارها هنوز درجایگاه اصلی خود قرار نگرفته است، گفت: بسیاری از انواع بیمه‌نامه که در سایر کشورها جزو بیمه‌های اصلی است هنوز در ایران وجود ندارد.

به گزارش مهر، علی طیب نیا در جریان برگزاری مجمع عمومی سالانه شرکت سهامی بیمه ایران از دریافت مطالبات بیمه ایران از آموزش و پرورش و بنیاد شهید در آینده نزدیک خبر داد و گفت: جلساتی با روسای این دو مجموعه برگزار شده است و این مجموعه‌ها آمادگی خود برای پرداخت بدهی به بیمه ایران را اعلام کرده‌اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: البته نگرانی از وصول مطالبات از این دومجموعه نداشتیم چرا که بدهی شرکت‌های دولتی قابل وصول است با این همه امیدوارم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز در این خصوص هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد تا هرچه سریع‌تر این مطالبات به بیمه ایران پرداخت شود. وی با اشاره به اینکه مدیریت جدید بیمه ایران در مدتی که مسوولیت این شرکت را برعهده داشته، تغییر و تحولات جدی را در این شرکت ایجاد کرده است، افزود: با شفاف‌سازی که در این شرکت صورت گرفته بیمه ایران به سمت یک شرکت کارآمد سوق داده شده که یکی از نشانه‌های آن سود دهی این مجموعه است. طیب نیا افزود: اگرچه سود این شرکت کم بوده و ضریب ترکیبی درعملیات بیمه‌گری بیمه ایران زیان نشان می‌دهد اما از طریق بازدهی دارایی این ضرر جبران شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به زیان ۱۵۰۰ میلیاردی سنوات قبل، عملکردبیمه ایران درسال ۹۳ را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: شفاف‌سازی مالی در این شرکت به خوبی انجام و در راستای این مهم تعدادی از داده‌های نامناسب حذف شده است که جای تقدیر دارد. طیب نیا درادامه به کاهش سهم بازار بیمه ایران در ماه‌های اول سال جاری اشاره و درباره دلایل این موضوع نیز تصریح کرد: دلیل اصلی این کاهش حذف قراردادهای زیان‌ده است که دراین مجموعه گرفته شده است. به اعتقاد وی، بیمه درایران با قدمت ۸۰ ساله هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است و درهمین ارتباط موقعیت بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه‌یی کشور باید بهبود یابد، البته با توجه به وضعیت بیمه درکشورهای دیگر تا رسیدن به جایگاه واقعی و مطلوب هنوز فاصله زیادی داریم. رییس مجمع بیمه ایران درباره قرارگرفتن بیمه درسبد خانوارها نیز اظهارداشت: بیمه درسبد هزینه خانوارها هنوز درجایگاه اصلی خود قرار نگرفته است و باید تلاش شود درسبد هزینه خانوارها به هزینه دایمی تبدیل شود. طیب نیا درخصوص وظایف بیمه ایران در صنعت بیمه کشور اظهارداشت: هدف اصلی بیمه ایران توسعه صنعت بیمه درکشور است وبیمه ایران باید نقش توسعه صنعت بیمه در کشور را عهده‌دار باشد.

وی درادامه با انتقاد از کسانی که فقط به سودآوری بیمه ایران توجه می‌کنند، تصریح کرد: این مجموعه براساس قانون دولتی باقی ماند تا نقش راهبری صنعت بیمه و توسعه آن را برعهده گیرد برهمین اساس اگر این مجموعه فقط به دنبال سود آوری باشد دیگر دلیلی برای تداوم فعالیت آن به عنوان بیمه دولتی وجود ندارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: همچنین باید ملاک قضاوت راجع به عملکرد مسوولان بیمه ایران تغییر کند چرا که وظیفه اصلی این شرکت گسترش صنعت بیمه است. به اعتقاد وی، بسیاری از انواع بیمه نامه‌ها که در سایر کشورها جزو بیمه‌های اصلی است هنوز درایران تدوین نشده و وجود ندارد همچنین ریسک‌هایی درایران موجود است که پوشش داده نمی‌شود برهمین اساس لازم است مسوولان صنعت بیمه به ویژه بیمه ایران برای این خطرات پوشش لازم را در نظر بگیرند. به گفته طیب نیا، بیمه ایران پیشرو صنعت بیمه درکشور است و بهتراست کارشناسان این شرکت به دنبال خلق بیمه نامه‌های جدید باشند. طیب نیا ادامه داد: عرضه بیمه نامه زندگی در بیمه ایران به خوبی دنبال می‌شود و امیدوارم با تلاش‌هایی که دراین خصوص صورت می‌گیرد این بیمه نامه هرچه زودتر فراگیر شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص وضعیت صورت‌های مالی بیمه ایران نیز گفت: وضعیت صورت‌های مالی نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری پیدا کرده و روند مالی شرکت نیز روند مناسبی است. وی افزود: درگذشته قراردادهایی در این شرکت منعقد می‌شد که ضریب خسارت آن ۲۴۰ درصد بود اما هم‌اکنون تمامی این موارد جمع و مخالفت‌هایی که با این مجموعه صورت می‌گیرد ناشی ازعملکرد مناسب مدیران این مجموعه دراین رابطه است. وی دربخش دیگر سخنان خود گرفتن ذخایر در بیمه ایران را منطقی و درست خواند وادامه داد: اگر ذخایر در شرکت‌های بیمه‌یی به درستی گرفته نشود شرکت‌ها با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند. طیب نیا در همین راستا از مسوولان بیمه مرکزی درخواست کرد به ذخایر گرفته شده ازسوی شرکت‌های بیمه‌یی توجه و نظارت بیشتری داشته باشد تا مشکل بیمه توسعه که آسیب جدی به این صنعت درکشور وارد کرد، تکرار نشود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران