شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20194 | |

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی:

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از آغاز اعطای تسهیلات خود از هفته آینده با ارایه شیوه‌نامه به بانک‌ها، پیشنهاد این بانک برای آزاد ‌شدن وام مسکن برای تمام بانک‌ها و رفع ابهامات مبلغ سقف وام مسکن خبر داد.

علی‌اصغر میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در نشستی خبری با بیان اینکه بخش اعتباری بانک مرکزی در سال جاری تمرکز بر تسهیلات خرد همانند سرمایه در گردش و تسهیلات بنگاه‌های خرد و متوسط خواهد داشت، افزود: در همین راستا افزایش تسهیلات خرد به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده و در این شورا به تصویب رسیده است.

وی، روش صحیح برای اجرای تسهیلات خرد و دستیابی متقاضیان واقعی به این تسهیلات را از نگرانی‌های بانک مرکزی و تاکید شورای پول و اعتبار اعلام و تصریح کرد: براساس اخبار رسیده در طول سال‌های گذشته در بخش تسهیلات خودرو و کالا مواردی به صورت صوری اتفاق افتاده است. وی افزود: برای جلوگیری از این امر شیوه‌نامه‌یی تهیه شده که براساس آن اولویت پرداخت تسهیلات به متقاضیان واقعی است.

میرمحمدصادقی از برگزاری جلسه‌یی با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستیابی به توافقات مناسب در روز گذشته خبر داد و گفت: جلسه‌یی با اتحادیه تولید کالای داخلی برگزار می‌شود تا بتوانیم نهایتا این شیوه‌نامه را حداکثر تا هفته آینده به بانک‌ها ابلاغ کنیم.

مدیرکل اعتباری بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات خودرو تنها به تولیدات داخلی خبر داد و گفت: این تسهیلات به تمام خودروها پرداخت نمی‌شود و تنها به تولیدات داخلی و مورد تایید وزارت صنعت و معدن پرداخت خواهد شد. وی در توضیح نحوه پرداخت تسهیلات خودرو گفت: به عنوان مثال اگر خودرو ۲۰میلیون تومان ارزش داشته باشد ۶۰ درصد آن مبنای اولیه برای پرداخت تسهیلات قرار گرفته که این رقم معادل ۱۲میلیون تومان است.

میرمحمدصادقی از برخورد بانک مرکزی با بانک‌هایی که عملکرد مطلوبی در زمینه پرداخت تسهیلات خرد نداشته باشند، خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با این شیوه‌نامه بتوانیم در زمینه مصرف تولیدات داخلی به خصوص خودرو به نتایج مطلوبی دست یابیم.


ابهامات افزایش سقف وام مسکن رفع شد

وی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: برای افزایش این وام ابهاماتی با بانک مسکن داشتیم که هم‌اکنون این ابهامات برطرف شده و به توافقاتی دست یافته‌ایم و قرار است تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شود. این مقام مسوول در بانک مرکزی از اعلام رقم پیشنهادی تسهیلات مسکن به شورای پول و اعتبار خودداری و ابراز امیدواری کرد که هفته آینده این پیشنهاد در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شود که در صورت تصویب اطلاعات لازم ارایه خواهد شد.


پیشنهاد بانک مرکزی برای آزاد ‌شدن وام مسکن

وی از پیشنهاد بانک مرکزی برای آزاد ‌شدن وام مسکن، ساخت و خرید برای تمام بانک‌ها خبر داد و گفت: براساس این پیشنهاد علاوه بر بانک مسکن سایر بانک‌ها نیز می‌توانند تسهیلات مسکن را پرداخت کنند. این مقام مسوول در بانک مرکزی با اشاره به پرداخت ۱۵۰هزار فقره وام خودرو در سال ۹۳ اظهارکرد: با توجه به اینکه نرخ عقود مبادله‌یی یک درصد کاهش یافته، بانک مرکزی براساس برنامه‌ها قرار است بانک‌ها را پس از رصد، امتیازبندی کرده تا عملکرد آنها در بخش تسهیلات خرد افزایش یابد. مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اخذ وثایق تسهیلات خرد در اختیار بانک‌هاست، گفت: البته در سال‌های گذشته مصوباتی داشته‌ایم که براساس آن تسهیلات ۱۰میلیون تومانی با یک ضامن پراخت می‌شد اما هم‌اکنون با افزایش سقف تسهیلات خرد بانک مرکزی توصیه می‌کند که بانک‌ها در گرفتن وثایق دقت داشته باشند البته امیدواریم پرداخت تسهیلات راحت‌تر صورت گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص اینکه با افزایش سقف تسهیلات خودرو و تسهیلات خرد تعداد متقاضیان افزایش خواهد یافت و آیا بانک‌ها امکان پاسخگویی به این تقاضا را دارند، تصریح کرد: با افزایش سقف تسهیلات خودرو میزان متقاضیان افزایش می‌یابد اما پیش‌بینی‌هایی شده تا بانک‌ها عملکرد بهتری در این زمینه در سال جاری داشته باشند، هرچند قرار است نسبت منابع به تسهیلات خرد را در سال جاری افزایش دهند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درخصوص میزان مطالبات معوق تسهیلات خرد گفت: میزان مطالبات در این بخش بسیار کم است و افرادی که تسهیلات خرد دریافت می‌کنند اقساط آن را پرداخت می‌کنند بنابراین با افزایش سقف تسهیلات خودرو میزان تسهیلات معوق افزایش نمی‌یابد.


۲۰ میلیون تومان وام خرید کالا

میرمحمدصادقی گفت: براساس بند ب تبصره ۲۶ قانون بودجه سال جاری زوجینی که تمایل دارند نسبت به خرید کالا اقدام کنند به هر یک از آنها تا سقف ۱۰میلیون تومان وام خرید تعلق می‌گیرد. به گفته وی، آیین‌نامه و شیوه‌نامه این تسهیلات درحال تدوین است و با تکمیل آن این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

این مقام مسوول در بانک مرکزی با بیان اینکه در روش نقدی همانند گذشته به هر زوج ۳میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت می‌شود، گفت: این درحالی است که با تدوین آیین‌نامه و شیوه‌نامه هر یک از زوجین می‌توانند تا سقف ۱۰میلیون تومان کالا خریداری کنند و اقساط آن را به بانک‌ها بپردازند. وی درباره نسبت مشارکت سیستم بانکی با افراد برای دریافت تسهیلات خودرو گفت: این نسبت ۳۰، ۴۰ و ۵۰ است و به عنوان مثال اگر پراید ۲۰میلیون تومان قیمت داشته باشد ۱۲میلیون تسهیلات پرداخت می‌شود که نسبت آن ۶۰ به ۴۰درصد می‌شود. میرمحمدصادقی در پاسخ به دیگر پرسش دیگری مبنی بر اینکه بانک‌ها در سال گذشته تسهیلات خودرو را با ارایه چک به مشتریان پرداخت می‌کردند و آیا قرار است این روند در سال جاری نیز ادامه یابد، گفت: براساس بخشنامه جدید بانک‌ها باید تنها پول را به حساب خودروسازان واریز کنند و نمی‌توانند به صورت چک و نقدی تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار دهند.


شرایط ضامن پرداخت تسهیلات خرد در بانک‌ها

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی همچنین در ارتباط با شرایط بانک‌ها برای اخذ وثایق تسهیلات خرد ضمن تاکید بر اینکه این موضوع در اختیار بانک‌هاست، گفت: البته در سال‌های گذشته مصوباتی داشته‌ایم که براساس آن تسهیلات 10میلیون تومانی با یک ضامن پرداخت می‌شد اما هم‌اکنون با افزایش سقف تسهیلات خرد بانک مرکزی توصیه می‌کند که بانک‌ها در گرفتن وثایق دقت داشته باشند البته امیدواریم پرداخت تسهیلات راحت‌تر صورت بگیرد. میرمحمدصادقی درخصوص میزان مطالبات معوق تسهیلات خرد نیز گفت: میزان مطالبات در این بخش بسیار کم است و افرادی که تسهیلات خرد دریافت می‌کنند، اقساط آن را پرداخت می‌کنند. بنابراین با افزایش سقف تسهیلات خودرو، میزان تسهیلات معوق

افزایش نمی‌یابد.


شرایط وام ازدواج در سال جاری

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد پرداخت وام ازدواج با دو روش در سال جاری توضیح داد و گفت: روش اول همان وام سه میلیونی به ازای هر زوج است که مانند سال گذشته پرداخت می‌شود در این حالت در مجموع زوجین 6‌میلیون تومان به طور نقدی وام دریافت خواهند کرد.

وی راه دیگر تسهیلات ازدواج را قانون مصوب در بودجه امسال عنوان کرد و گفت: براین اساس هریک از زوجین می‌توانند به میزان 10میلیون تومان کالای داخلی خریداری کنند. بر این اساس بانک‌ها اقساط کالاهای خریداری شده را پرداخت کرده و در سال‌های بعد خود زوجین مبلغ وام را به بانک برمی‌گردانند. مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی یادآور شد: آیین‌نامه مربوط به خرید کالا تا سقف 10میلیون تومان برای هر یک از زوجین به جای وام نقدی ازدواج درحال تدوین است و حتما در سال جاری

اجرا می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران