شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 16787 | |

کاهش 38هزار تومانی قیمت سکه و 79تومانی دلار در هفته‌ای که گذشت


تحولات نرخ ارز و سکه در هفته‌یی که گذشت روند نزولی داشت و نرخ سکه از 978هزار تومان در اول هفته به 940هزار تومان در آخر هفته رسید و 38هزار تومان کاهش یافت.

همچنین نرخ دلار نیز از 3408تومان در روز شنبه به 3329تومان رسید و 79تومان در یک هفته کاهش داشته است. روند نرخ هر اونس طلا در بازار جهانی نیز نشان می‌دهد که طی هفته گذشته نرخ طلا از 1204دلار در روز شنبه به 1155دلار در روز جمعه 22اسفند93 رسیده است و طی یک هفته 49دلار کاهش داشته است.

روز پنج‌شنبه 21اسفند 93 برخلاف رویه شب عید نوروز سال‌های قبل، نرخ ارز، سکه و طلا در حال کاهش است و نرخ دلار امریکا 3329تومان، یورو 3580تومان، پوند 5060 و درهم امارات 911تومان معامله شد و نرخ طلا نیز کاهش قابل‌ملاحظه‌یی داشته به‌طوری که سکه به 940هزار تومان رسید. کارشناسان معتقدند که بانک مرکزی با نزدیک شدن به مذاکرات هسته‌یی، کنترل بازار ارز و طلا را در شب عید نوروز به‌دست گرفته و با تزریق متناسب با تقاضا، نرخ‌های ارز و طلا در حال کاهش است. برخی صاحب‌نظران نیز معتقدند که مردم نسبت به سال‌های قبل از سفرهای خارجی استقبال نکرده و درنتیجه تقاضا برای ارز جهت مسافرت نیز کمتر از سال‌های قبل است، ضمن آنکه شعب مختلفی با افزایش ساعات کار خود برای ارایه ارز مسافری به مسافران، باعث شده که بخشی از نیاز ارزی مسافران تامین شود و درنتیجه تقاضا برای ارز در بازار آزاد نیز افزایش شدید نداشته است. ازسوی دیگر، کاهش نرخ تورم به حدود 16درصد در پایان سال93، نوید ثبات نرخ ارز و کاهش آن را می‌دهد.

همچنین باتوجه به کاهش عرضه ارز مبادله‌یی برای واردات کالاهای ثبت سفارش شده، افزایش نرخ دلار مبادله‌یی به 2800تومان و حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز، افزایش صادرات غیرنفتی و... نرخ ارز در بازار آزاد کاهش یافته است. بر این اساس، چنانچه نرخ ارز مبادله‌یی به سمت بازار آزاد حرکت کند و تورم کاهش یافته و صادرات غیرنفتی افزایش یابد، می‌توان انتظار داشت که نرخ ارز با ثبات و در حال کاهش باشد.

برخی کارشناسان نیز متاثر از فضای مذاکرات هسته‌یی معتقدند که سخنرانی‌ها و نقطه‌نظرات دوطرف و مسوولان دولت امریکا نشان می‌دهد که هر دوطرف برای توافق مصمم هستند لذا این موضوع حداقل از جنبه روانی و خبری، بر بازار ارز اثر گذاشته و برخلاف روند سال‌های قبل، باعث کاهش نرخ ارز شده است. ازسوی دیگر، به‌دنبال کاهش نرخ هر اونس طلا در بازار جهانی که روز پنج‌شنبه 21اسفند 93 به پایین‌ترین حد خود در ماه‌های اخیر رسیده و 1150دلار شده، نرخ طلا در بازار داخلی نیز کاهش قابل‌توجهی داشته است.

براین اساس، نرخ سکه کامل 940هزار تومان، نیم‌سکه 504هزار تومان، ربع سکه 270هزار تومان، سکه گرمی 182هزار تومان، مثقال 17عیار 412هزار تومان، هر گرم طلای 18عیار 95هزار تومان و هر اونس طلا در بازار جهانی 1150دلار معامله شده است. رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: قیمت طلا در پنج‌شنبه هفته گذشته نسبت به هفته قبلش حدود دو دلار نوسان داشت و این موضوع نشان می‌دهد که بازار طلا در هفته گذشته از ثبات نسبی برخوردار بوده است.

محمد کشتی‌آرای اظهار کرد: قیمت سکه در پایان هفته گذشته نسبت به اوایل هفته حدود 24هزار تومان نوسان داشت و این درحالی است که قیمت جهانی طلا تغییری نکرده است.


قیمت ارز در هفته گذشته کاهش زیادی داشت

وی با بیان اینکه قیمت ارز در هفته گذشته کاهش زیادی داشت، گفت: به‌دلیل تقاضای بالایی که برای خرید نیم‌سکه، ربع سکه و سکه‌های یک گرمی وجود دارد قیمت آنها افزایش داشت و این درحالی است که قیمت ارز در هفته گذشته کاهش یافت. وی ادامه داد: ‌علت این موضوع تقاضایی است که باتوجه به روزهای پایانی سال برای خرید این نوع سکه‌ها وجود دارد. رییس اتحادیه طلا و جواهر در عین حال بیان کرد: در هفته گذشته نسبت به چند ماه پیش افزایش چشمگیری در قیمت این نوع سکه‌ها داشتیم.


اثر اقتصاد امریکا بر کاهش نرخ طلا و تقویت دلار

اما از نظر اثرات اقتصاد جهان بر نرخ ارز و طلا می‌توان گفت که از زمان انتشار گزارش اشتغال و بیکاری امریکا که نوید رونق و رشد اقتصادی بالاتر در ماه‌های بعد را می‌دهد و نرخ بیکاری به کمترین حد خود در 7سال گذشته رسیده و 5.5درصد شده است، درنتیجه ارزش دلار در برابر یورو و سایر ارزها تقویت شده و پیش‌بینی می‌شود به‌زودی نسبت دلار به یورو یک به یک شود. همچنین تقویت ارزش دلار، باعث کاهش ارزش طلا شده است و پیش‌بینی می‌شود که طلا نرخی بین 1200 تا 1100دلار را در یک ماهه آینده داشته باشد. تازه‌ترین تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که قیمت طلا در کوتاه‌مدت می‌تواند بار دیگر به سطح ۱۲۱۵دلاری نزدیک شود. تحلیل تکنیکال حاکی است که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت 1200دلار خواهد بود و ظاهرا قیمت این فلز زرد در شرایط کنونی بالاتر از این سطح تثبیت شده است.

براساس این گزارش، اگر قیمت طلا به رقمی بالاتر از 1208دلار در هر اونس دست یابد این احتمال وجود دارد که در کوتاه‌مدت بار دیگر به سطح 1215دلاری برسد. ولی اگر قیمت طلا نتواند سطح 1204دلاری را نیز حفظ کند به‌زودی به کمتر از 1200دلار در هر اونس خواهد رسید. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا، دامنه نوسانات قیمت طلا در دو روز آینده پیش از برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا و انتشار گزارش وزارت کار امریکا، محدود خواهد بود و قیمت طلا با نوسانات زیادی روبه‌رو نخواهد شد.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که درصورت بهبود اوضاع بازار اشتغال امریکا، ارزش دلار افزایش یافته و قیمت طلا با افت بیشتری روبه‌رو خواهد شد. همچنین تحلیلگران اقتصادی اف ایکس امپایر بر این باورند که تا زمانی که سطح مقاومتی ۱۲۲۰دلاری برای هر اونس طلا شکسته نشود، نمی‌توان نسبت به افزایش بیشتر قیمت این فلز زرد چندان امیدوار بود.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که در شرایط کنونی قیمت طلا به‌شدت در برابر سطح 1220دلاری مقاومت می‌کند و این مساله مانع بزرگی برای افزایش بیشتر قیمت طلا

خواهد بود.

براساس این گزارش، اگر طلا بتواند سطح مقاومتی 1220دلاری را بشکند زمینه لازم برای افزایش بیشتر و رسیدن به رکورد 1300دلاری نیز در کوتاه‌مدت فراهم خواهد شد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، قیمت طلا در شرایط کنونی به‌شدت تحت‌تاثیر نوسانات مربوط به ارزش دلار است. ارزش دلار نیز تا حد زیادی هماهنگ با وضعیت اقتصادی امریکا و آمارهای منتشر شده درخصوص وضعیت اقتصادی این کشور است. رشد نسبی تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای آسیایی به‌خصوص هند و چین نیز مانع از کاهش شدید قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران