شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 12700 | |

قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد که با بهبود اوضاع، نرخ دلار باید در جهت ثبات و کاهش حرکت کند.

اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با ایسنا، در این مورد که آیا قرارگرفتن نرخ دلار درسطح 3500تومان در یکی دوماه اخیر به معنای ماندگاری در این رنج قیمت و عدم بازگشت به نرخ‌های قبلی است، اظهار کرد: به هرحال باید توجه داشت که نرخ دلار متاثر از عوامل بنیادی اقتصاد، همچنین برخی عوامل کوتاه‌مدت و گذراست؛ اما تا آنجایی که به سیاست‌های بانک مرکزی مربوط می‌شود هدف این است تا نرخ ارز به سمت منطقی و آنچه که بازار حکم می‌کند، هدایت شود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی به‌شدت با عوامل زودگذر و هیجانی که به نوسان نرخ ارز دامن زده و ثبات و نظم را برهم می‌زند، مقابله می‌کند. قائم‌مقام بانک مرکزی همچنین درپاسخ به این سوال که چرا باوجود هدف‌گذاری برای یکسان‌سازی نرخ ارز، همگرایی چندانی بین نرخ دلار در بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزی وجود نداشته و اغلب در مسیر افزایشی درحال حرکت هستند، یادآور شد: در این رابطه باید منطق‌ها، مبانی نظری و بنیان‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، چراکه می‌توانند به‌طور قابل ملاحظه‌یی موثر باشند، به‌طوری که در نمونه‌یی بارز تورم به‌عنوان یکی از متغیر‌های اثرگذار در نرخ ارز عامل بسیار مهمی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. وی همچنین در این‌باره که باتوجه به شرایط موجود نمی‌توان انتظار کاهش نرخ دلار را داشت، تاکید کرد: البته که امیدواریم با بهبود اوضاع و حرکت در جهت ثبات، حرکت به سمت کاهش نرخ نیز صورت بگیرد.

به گفته کمیجانی، بانک مرکزی در تلاش است تا با هدایت و مدیریت خود بتواند ثبات نسبی بهتری را در آینده نزدیک در بازار فراهم آورد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران