شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 11211 | |

بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی‌بر تغییر برخی از نرخ‌های سود سپرده و تاکید بر اجرای چارچوب کلی سودهایی که بانک‌ها در اردیبهشت سال جاری درباره آن به توافق رسیدند در تابلو اغلب بانک‌ها جای گرفت.

درپی بی‌نظمی‌ها و تخطی‌های بانک‌ها در اجرای تفاهمی که در اوایل سال جاری برای ساماندهی سودهای سپرده بانکی صورت گرفت هفته گذشته بانک مرکزی با تشکیل جلسه‌یی ضمن تاکید بر پایبندی به سودهای تعیین شده قبلی، در دو دوره سودهای سپرده را افزایش داد.

به‌گزارش ایسنا، همچنین بانک مرکزی تاکید کرد که با استقبال از پیشنهادات طرح شده و مورد توافق اعضای جلسه و برای پیشبرد دقیق و موثر سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور که در گرو رعایت دقیق ضوابط مقرر و انضباط مالی مستمر و جدی در این زمینه است، از کلیه ظرفیت‌های قانونی خود در این خصوص بهره برده و با بانک‌ها و موسسات اعتباری که ضوابط فوق را رعایت نکنند، به‌شدت برخورد خواهد کرد.

اما با گذشت کمتر از یک هفته از جلسه بین بانک مرکزی و بانک‌ها، دستورالعمل جدید از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شده و مراجعه به شعب نشان می‌دهد که بخشنامه جدید در دستورکار اغلب آنها قرار گرفته است.

در بخشنامه ابلاغی بانک‌ها به شعب آمده است که پیرو بخشنامه‌های مورخ 11/02/1393 و 30/02/1393 به آگاهی می‌رساند که نرخ سود علی‌الحساب انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار از تاریخ اول دی 1393 طبق جدول است.

همچنین در بخشنامه ابلاغی یکی از بانک‌ها تاکید شده که:

1- افتتاح انواع سپرده‌های ویژه اکیدا ممنوع است.

2- بدیهی است در صورت استرداد وجه سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه (3، 6 و 9ماهه) و سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلند‌مدت قبل از سررسید، سود وجوه مسترد شده متناسب با زمان سپری شده از تاریخ افتتاح آنها، با نرخ سود سپرده متناظر و کسر نیم‌درصد جریمه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

لازم به ذکر است در صورت استرداد وجه سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه (3، 6 و 9ماهه) و سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یک‌ساله، سود وجوه مسترد شده متناسب با زمان سپری شده از تاریخ افتتاح آنها، با نرخ سود سپرده متناظر و کسر نیم‌درصد جریمه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

3- سود سپرده‌های بلند‌مدتی که قبل از ابلاغ بخشنامه حاضر افتتاح شده‌اند تا سررسید آنها با شرایط قبلی محاسبه و پرداخت می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران