شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 552 | |

ایرنا با توجه به منابع پایه کشور برزیل آماده گسترش همکاری‌های کشاورزی با این کشور هستیم و اگرچه ما در زمینه محدودیت جدی داریم ولی با تنوع اقلیم و محصول آمادگی گسترش توسعه و روابط را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برزیل گوشت را به ایران گران‌تر از سایر کشورها می‌فروشد بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه تولید مواد غذایی تاکید کرد و گفت: ایران به دنبال کشت فراسرزمینی در برزیل است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: روابط ایران و برزیل از نظر سیاسی در وضعیت خوبی قرار دارد و در سال‌های گذشته همکاری‌های اقتصادی بین ایران و برزیل رو به گسترش بوده ولی عمدتا این روابط به شکل سنتی و یکطرفه بوده است. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مستنداتی که تجار در دست دارند، افزود: تجار کشور و واردکنندگان ما گزارش‌هایی می‌دهند که حاکی از آن است که برزیل گوشت را به ایران گران‌تر از قیمت گوشت به کشورهای دیگر می‌دهد و این موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

حجتی تصریح کرد: اگر بتوانیم در سطحی فراتر از کشاورزی با کشور برزیل همکاری کنیم در نتیجه مبادلاتی اقتصادی به نفع دو کشور خواهد بود.

وی افزود: باید مکانیسمی را برای صادرات نفت به برزیل طراحی کنیم و از آن طرف ما هم اقدام به خرید محصولات مورد نیازمان از کشور برزیل باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: هنوز در خصوص مبادله ریال به یورو دارای مشکلاتی هستیم و این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها شده است. حجتی بیان داشت: تحریم‌کنندگان شعار می‌دهند که تحریم‌ها شامل مواد غذایی نیست و مبادلات ما با کشور برزیل بیشتر در رابطه با مسایل غذایی است ولی بانک‌های برزیل همکاری لازم را ندارند و ما از شما انتظار همکاری بیشتر در این زمینه را داریم.

ایران به‌دنبال کشت فراسرزمینی

در برزیل است

وی با اشاره به کشت فراسرزمینی در کشور برزیل توسط ایران اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که بخشی از نیاز به محصولات کشاورزی را از طریق خریداری و اجاره زمین توسط شهروندان ایرانی در کشور برزیل تامین کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در منطقه، ایران بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده طیور است و بیش از دو میلیون تن گوشت مرغ تولید می‌کند.

حجتی با اشاره به اینکه در حال حاضر به دنبال گسترش صادرات مرغ به کشورهای همسایه هستیم، بیان داشت: در منطقه بازار تقاضای وسیعی برای گوشت مرغ وجود دارد از جمله کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق که تقاضای این کشورها برای مرغ تولید ایران زیاد است.

وی افزود: تولید‌کنندگان برزیلی می‌توانند با فراهم آوردن بستر لازم از سوی ایران فعالیت تجاری خود را در کشور دنبال کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران