شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 3576 | |

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد: برای سهولت مبادلات تجار به زودی بانک مشترک ایران و روسیه تاسیس می‌شود. یحیی آل‌اسحاق گفت: بازار کالایی روسیه که به دلیل تحریم‌های غرب به وجود آمده فرصت مناسبی برای حضور اجناس ایرانی در این بازار است به ویژه اینکه روس‌ها فهرست کالاهای مورد نیازشان را به ایران اعلام کرده‌اند.وی اظهارکرد: البته مشکلاتی در معامله با روسیه وجود دارد که مهم‌ترین آنها تبادلات بانکی است و به همین دلیل می‌توان در کوتاه‌مدت از ال‌سی‌های داخلی استفاده کرد تا در آینده نزدیک بانک ایران و روسیه را تاسیس کنیم.

به گزارش ایسنا از ماه گذشته که روابط روسیه با اتحادیه اروپا تیره و تار شد، رییس‌جمهور این کشور اعلام کرد واردات هرگونه کالا و خدمات از غرب ممنوع است، مقامات روسی برای تامین نیازمندی‌های خود به کشور‌های آسیایی روی آوردند که یکی از این کشور‌ها ایران بود.

در این راستا روس‌ها به ایران آمدند و سند همکاری‌های مشترک ایران و روسیه چندی پیش توسط وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه به عنوان نماینده هیات تجاری دو کشور به امضا رسید. بر این اساس در پی امضای این تفاهمنامه دو کشور همکاری در زمینه انرژی، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات، تجارت، صنعت، گردشگری و امور بانکی را پیگیری خواهند کرد.

همچنین با توجه به اینکه روس‌ها 60 قلم کالای کشاورزی را درخواست کردند که از ایران وارد کنند، وزارت جهاد کشاورزی این کالاها و ظرفیت کشور را بررسی و فهرست محصولات کشاورزی صادراتی به روسیه را اعلام کرد. در این میان مهم‌ترین مشکلاتی که برای تبادلات تجاری ایران و روسیه وجود دارد مشکلات بانکی، سیستم معیوب حمل و نقل و نبود وسایل نقلیه یخچال‌دار است. البته تجار ایرانی با کوتاه‌مدت بودن روادیدها نیز مشکل دارند و معتقدند باید زمان اعتبار روادیدها بیشتر شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران