شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 32441 | |

نایب رییس اتاق ایران با چند تن از رایزنان بازرگانی ایران در منطقه دیدار و بر پیگیری استراتژی نفوذ اقتصادی برای حضور موثر در بازار کشورهای هدف توسط رایزنان بازرگانی تاکید کرد. به گزارش اتاق مشهد، غلامحسین شافعی، نایب رییس اتاق ایران، در دیدار با رایزنان بازرگانی ایران در برخی کشورهای منطقه در اتاق مشهد افزود: فضای جهانی برای جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی فرصت بسیار ارزشمند است که باید فعالان اقتصادی از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه دوره حرف‌های بدون عمل به سر آمده است اظهار کرد: ایران باید علاوه بر فعال نمودن حوزه‌های سیاسی و فرهنگی، نفوذ اقتصادی را نیز به صورت ویژه دنبال کند زیرا این رویکرد می‌تواند دستاوردهای سیاسی و فرهنگی نیز به همراه داشته باشد. نایب‌رییس اتاق ایران، فضای توسعه تجارت جهانی را فرصت ارزشمند توصیف کرد و گفت: تغییر دیدگاه جهان نسبت به جمهوری اسلامی ایران فرصت جدیدی را برای همه ایجاد کرده است.

شافعی نقش رایزنان بازرگانی برای کشور را در شرایط فعلی بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: رایزنان بازرگانی باید با استفاده از تجریبات گذشتگان و بهره‌گیری از راه‌های نوین در عرصه جهانی به رونق اقتصادی در داخل کشور کمک کنند.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه باید از فضای شکل گرفته در عرصه جهانی به بهترین شکل ممکن استفاده کرد، ادامه داد: طی سال‌های گذشته، نتوانستیم به درستی از فرصت ایجاد سفارتخانه در بسیاری از کشورها برای افزایش تبادلات اقتصادی استفاده کنیم. وی اظهار کرد: مسیر حرکت اقتصادی کشور طی این سال‌ها دارای اشکالات کارشناسی فراوان بوده که در شرایط فعلی به جهت رفع مشکلات گذشته باید از ظرفیت‌های بالقوه استفاده کرد.

شافعی با بیان اینکه نگاه دولت به روابط اقتصادی در خارج از مرزها بسیار کارشناسانه است، افزود: دولت به حل مشکلات اقتصادی به عنوان زیربنای تحکیم روابط سیاسی با کشورهای مختلف اعتقاد دارد و انتخاب رایزنانی آشنا به مسائل اقتصادی این موضوع را تصدیق می‌کند وی گفت: اشتباهات گذشته باید حل شود و رایزنان بازرگانی در موقعیت جدید باید به همه عوامل توجه کرده و نگاه عمیق به توسعه روابط اقتصادی داشته باشند.

شافعی درباره اشکالات موجود در توسعه صادرات افزود: در فضای اقتصادی مبادله اطلاعات وجود نداشت و اتاق بازرگانی برای ایجاد ارتباط روزانه با رایزنان باید پیش قدم شود که این امر با استفاده از ابزار اطلاعاتی که امروزه در دسترس همه قرار دارد میسر است. نایب‌رییس اتاق ایران اظهار کرد: «یکی از سیاست‌های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب توجه ویژه به بخش صادرات است که در این زمینه باید فضایی سالم و با نشاط در اقتصاد داخل کشور ایجاد شود.»

وی گفت: افزایش اطلاعات اقتصادی رایزنان بازرگانی، تهیه نقشه‌یی از تغییرات اقتصادی در فضای فعلی، حرکت در مسیر حل مشکلات موجود اقتصادی از رویکردهایی است که باید توسط رایزنان جوان به صورت جدی دنبال شود. نایب‌رییس اتاق ایران افزود: باید امکان فضای رقابتی در داخل کشور فراهم شود تا کالا به عرصه بین‌المللی راه یابد زیرا تنها در این زمان است که می‌توان برای کشور اعتبار لازم را به دست آورد.

شافعی با بیان اینکه رایزنان بازرگانی باید از نگاه کاسب کارانه به‌شدت دوری کنند ادامه داد: اگر رایزنان بازرگانی تحت فضای امنیتی و فرهنگی و سیاسی قرار بگیرند نمی‌توانند وظیفه اصلی خود را به درستی انجام دهند.

وی گفت: استان خراسان رضوی آماده پذیرش هیات‌های مختلف و برقراری ارتباط مستمر با رایزنان است و برای اعزام هیات‌های اقتصادی به آنها

کمک می‌کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران