شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30340 | |

دولت این هفته به احتمال بسیار زیاد از بسته‌یی رونمایی می‌کند که به طور مشخص برای خروج از رکود تهیه و تدوین شده است. به طور قطع بخش خصوصی هم در در زمینه کاهش تورم خود را ذی‌نفع می‌داند و هم در زمینه رشد اقتصادی و خروج از رکود. این تلقی اشتباه و غیرمنصفانه است که فکر کنیم بخش خصوصی به سود خود تلاش می‌کند تا رشد اقتصادی به سود بنگاه‌ها محقق شود اما تورم به زیان مردم افزایش پیدا کند.

اتفاقا توصیه‌های ما به دولت این است که از دستاوردهای خود در حوزه تورم دفاع کند اما با سیاست‌های خلاقانه سعی کند اقتصاد را از رکود فعلی نجات دهد. ما رکود را معضلی می‌دانیم که بنگاه‌های ما را به ‌شدت تهدید می‌کند و آنها را در معرض خطر جدی قرار داده است. ما پیشنهادهایی ارائه کرده‌ایم. ازجمله اینکه نظر دولت را به این نکته معطوف کرده‌ایم که برای خروج از رکود یکی از کارهایی که باید مد نظر قرار گیرد، این است که به بازار مصرف هم نگاه جدی‌تری شود. ما این را می‌دانیم که بسیاری از بنگاه‌های تولیدی اکنون با مشکل نگران‌کننده موجودی انبار مواجه هستند. خیلی از بنگاه‌های ما در سال‌های گذشته مقدار زیادی تولید داشته‌اند که اکنون در انبارها نگهداری می‌شود. فکر می‌کنم دو دلیل باعث به وجود آمدن این وضعیت شده است. نخست اینکه در سال‌های گذشته به دلیل شرایط تحریمی، صادرات بنگاه‌ها محدود شده و محصولاتی که قرار بوده صادر شود بخشی از بازار خود را از دست داده است. در کنار آن قدرت خرید مردم هم کم شده و توان خرید کالا را نداشته و ممکن است همچنان نداشته باشند. در نهایت اینکه درحال حاضر همه منتظرند تحریم‌ها برداشته شود و به همین دلیل خرید خود را به تعویق انداخته‌اند. خبر خوب اینکه شخص آقای روحانی به مقوله رکود ورود پیدا کرده‌اند که این خیلی دلگرم‌کننده است. ضمن اینکه هفت پیشنهاد از مجموعه پیشنهادهای اتاق ایران در این طرح دیده شده و ما هم با دلگرمی از طرح جدید حمایت می‌کنیم.

همان‌گونه که در زمان ارائه این راهکارها هم به کرات گفته شده، بحث خروج از رکود، بحثی ملی است و انتظار جدی می‌رود که همه مدیران دولتی و آحاد اقتصادی برای گذر از این پیچ خطرناک همه توان خود را به کار گیرند. روشنگری و اطلاع‌رسانی دقیق از وضعیت اقتصادی کشور نزد مسوولان و به تبع آن تبیین شرایط برای همه نه تنها به این امر دامن نمی‌زند بلکه باعث می‌شود که با همراهی و همدلی و سعه صدر بتوانیم هر چه منطقی‌تر از این دوران عبور کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران