شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30152 | |

درپی افزایش رکود حاکم بر اقتصاد جامعه که نتیجه کنترل تورم است، کارشناسان اقتصادی به فکر راهکارهای متفاوتی در این باره افتاده‌اند که یکی از این راه‌حل‌ها کاهش دوباره نرخ سود بانکی است. آخرین باری که این نرخ کاهش یافت، اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که با کاهش 2درصدی مواجه شد.

اکنون سوال اینجاست که کاهش نرخ سود بانکی تا چه حدی می‌تواند به حال این روزهای اقتصاد ایران کمک کند؟ برای رسیدن به نتیجه مطلوب اتخاذ هر تصمیمی در این باره احتیاج به نگرشی عمیق و همه‌جانبه دارد. این درحالی است که کاهش نرخ سود بانکی در دید کلی و اولیه به نفع بازار است. زیرا در این صورت طبیعتا مردم سرمایه‌های خود را از بانک‌ها خارج می‌کنند و به فکر سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف خواهند بود. در بخش‌های تولید، تجارت آزاد، صادرات و فعالان اقتصادی که از تسهیلات بهره می‌گیرند نیز این قضیه می‌تواند کمک قابل توجهی به آنها داشته باشد و در نهایت منجر به قیمت تمام‌شده ارزان‌تر شود، اما آنچه مسلم است نباید یک‌جانبه و تنها در یک بعد مسائل را بررسی کرد.

اکنون طبق آمارها تورم کنترل شده و به نرخ 15درصدی کاهش یافته است، در این راستا باید درنظر داشت شاید کاهش نرخ بانکی بتواند معضل رکود را حل کند، اما در نهایت این راهکار ممکن است به افزایش دوباره تورم منجر شود و این درحالی است که نرخ سود بانکی همواره باید از میزان تورم موجود بیشتر باشد در نتیجه دولت دوباره درگیر مشکلات جدیدی خواهد شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران