شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 26247 | |

رییس اتاق اصناف:

گروه بازرگانی

اخذ مالیات از اصناف در سال جاری مبدل به موضوعی جنجالی در این روزها شده است، از یک طرف سازمان امور مالیاتی حدود 80درصد از اظهارنامه‌های اصناف را قبول نکرده و از طرف دیگر اصناف نیز به‌شدت نسبت به بستن مالیات سنگین برای آنها ناراضی هستند. از طرف دیگر نیز مجتبی خسرو تاج قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز نسبت به مالیات شدید اصناف ابراز نارضایتی کرده است.

بر اساس این گزارش، رییس اتاق اصناف در سومین اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف با بیان اینکه نزدیک به ۱۸میلیارد دلار در واردات قاچاق کالا از مبادی رسمی داریم و در صادرات ۷میلیارد دلار قاچاق کالا دارید، گفت: یعنی در مجموع ۲۵میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد که دست دولت از دریافت مالیات آن کوتاه است.

علی فاضلی افزود: برخی از دوستان اگر گلایه دارند، این تریبون آزاد است، صحبت کنید و من پاسخگوی همه سوالات شما خواهم بود و هر کجا نتوانم کاری انجام دهم، مردانه خواهم گفت کاری از دست من ساخته نیست.

وی با تاکید بر اینکه وحدت رویه ضروری‌ترین قیدی است که در مجموعه اصناف باید رعایت شود، ادامه داد: از تعامل نیروهای دولت و نظام قدردانی می‌کنم، ممکن است کمی کاستی در مجموعه وجود داشته باشد اما همین تعامل در نهایت منجر شد تا دشمن عقب‌نشینی کند.

وی خطاب به اصناف گفت: بازار کشور در دستان شماست، اگر تعامل دولت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها نبود این توافق امروز به اینجا نمی‌رسید، بنابراین نباید قصور برخی مدیران را به کل نظام نسبت داد.


تاختن به مجموعه اصناف ظلم است

فاضلی همچنین خطاب به خسرو تاج قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این اجلاس حضور داشت، نسبت به عملکرد سازمان امور مالیاتی انتقاد کرد و گفت: این‌گونه بر مجموعه اصناف تاختن و توهین به پیکره عظیم اصناف ظلم است.

رییس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: بخش زیادی نیز مالیات خاکستری در کشور وجود دارد که مسوولان سازمان امور مالیاتی بر صحت آن اعتراف می‌کنند اما دستشان به آنها نمی‌رسد.

فاضلی اظهار کرد: از تریبون رسمی کشور یعنی صداوسیما استفاده می‌کنند و به دروغ اعلام می‌شود که اصناف مالیات پرداخت نمی‌کنند، این درحالی است که مالیات پرداختی اصناف از سال۸۹ تا به امروز نزدیک به ۴۸درصد رشد داشته است. توقع دارم با این دروغ‌پردازی‌ها برخورد شود.

فاضلی درباره سوال نمایندگان از وزیر اقتصاد در خصوص مالیات اصناف گفت: ما از نحوه دریافت مالیات راضی نیستیم اما اینکه نمایندگان مجلس وزیر اقتصاد را به‌خاطر مصوبه‌یی که خود تصویب کرده‌اند، به چالش بکشند به صلاح کشور و شرایط موجود نمی‌دانیم. باید موضوع ریشه‌یابی شود و راه‌حل منطقی و عملیاتی تدارک دیده شود.

وی افزود: شما مصوبه افزایش ۲۷درصدی مالیات را در بودجه کشور تصویب کردید، این موارد و اصلاح آن باید قبل از تصویب در مجلس رعایت می‌شد. رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مجلس باید دریافت مالیات اصناف را به‌گونه‌یی دیگر تصویب می‌کرد، ادامه داد: در اقتصاد سراسر رکود فعلی، نباید افزایش مالیات لحاظ می‌شد اگر قرار است بنگاه‌یی کوچک را باور کرد یقینا باید تسهیلات برای آنها فراهم کرد.

فاضلی درباره نظام مالی و پولی کشور گفت: در هفته قبل رییس کل بانک مرکزی خود به مشکلات بانکی و پولی اعتراف کرد و اعلام داشت که نظام مالی و پولی کشور دارای مشکلات فراوان است. رییس اتاق اصناف ایران افزود: در سیستم پولی و مالی ما موسسات غیرمجاز نیز در حال فعالیت هستند که شامل دریافت مالیات نیستند و فرار مالیاتی دارند. آیا شما از آنها مالیات می‌گیرد.

فاضلی خطاب به خسروتاج گفت: بسیاری از کارخانه‌های کشور در حال ورشکسته شدن هستند به‌طوری که شما در سال ۹۱ به یکی از این کارخانه‌های بزرگ هزار میلیارد تومان تزریق کردید تا ورشکست نشود، آیا آنها نیز به شما مالیات می‌پردازند؟ آیا این انصاف است که تمام فشار را بر بنگاه‌های هویدا و آشکار که در کوچه و خیابان هستند، متوجه کنید؟


مد شدن شرکت ندادن مردم در اقتصاد

وی تاکید کرد: دست رد به سینه مردم زدن و شرکت ندادن آنها در مسائل اقتصادی متاسفانه مد روز شده است.

فاضلی با بیان اینکه در این اجلاس‌ها دردودل اصناف گفته می‌شود و مسوولانی که در این اجلاس‌ها حضور دارند باید با اصلاح قوانین راه چاره را بجویند، گفت: امروز نباید توقع داشته باشیم که همه مشکلات یک شبه حل شود اما سیاست‌های دولت و مجلس باید در جهت رونق بخشیدن به کسب‌وکار باشد که متاسفانه این موضوع احساس نمی‌شود و حرکت در این راستا بسیار کند است.

فاضلی افزود: با توجه به اینکه نصف عمر دولت طی شد هنوز تغییری در این مجموعه حس نمی‌شود و دست دولت از نظام اقتصادی کوتاه نشده و هنوز دولت در این بخش نقش اصلی را ایفا می‌کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران