شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 21014 | |

از پذیرفته شدن ایران به‌عنوان عضو ناظر در سازمان جهانی تجارت (WTO) در تاریخ پنج خرداد1384 نزدیک به 10سال می‌گذرد و کشور ما طی این 10سال در حال طی کردن فرآیند دشوار و سخت پیوستن به این سازمان بین‌المللی است.

به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، انجمن علمی بازرگانی که طی سال‌های گذشته تلاش زیادی برای تهیه و تدارک برنامه‌های آموزشی از آموزش مذاکره و تربیتی مذاکره‌کننده تجاری گرفته تا افزایش آگهی فعالان حوزه تجارت به قوانین بین‌المللی این حوزه را انجام داده است، هم‌اکنون در پی برگزاری دومین همایش دیپلماسی تجاری است که این کار را با حمایت و همکاری اتاق تهران به مرحله اجرا می‌رساند.

دومین همایش دیپلماسی تجاری با محوریت پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت در روز پنج خرداد جاری در اتاق تهران برگزار خواهد شد و مسعود خوانساری رییس اتاق تهران نیز در این همایش سخنرانی می‌کند. برابر برنامه اعلام شده در این همایش و پس از مراسم معمول ابتدای آن، خوانساری پشت تریبون قرار می‌گیرد تا در باب الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت سخن بگوید.

علاوه بر این دو پنل علمی و آموزشی جهت بررسی ابعاد مختلف موانع و مشکلات پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت و راه‌حل‌های پیشنهادی آن مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

نشست اول این همایش با عنوان «دیپلماسی تجاری و الحاق بهWTO » با حضور اسفندیار امیدبخش، وحید بزرگی و مختار صالحی برگزار می‌شود که سخنرانان به‌ترتیب درمورد ربع قرن تلاش ایران برای تعامل با نظام تجارت چندجانبه، جایگاه الحاق به سازمان تجارت جهانی در پیوستن به زنجیره‌های جهانی ارزش و جایگاه دیپلماسی در سیاست خارجی ایران بحث خواهند کرد.

در نشست دوم این همایش میرهادی سیدی، صادق ضیاءبیگدلی و فرزاد مرادپور حضور دارند. عنوان این نشست «الحاق به WTO: از فضای بین‌المللی تا فضای بنگاهی» است و سه سخنران به‌ترتیب درمورد مسوولیت‌های مدیران بنگاه‌های اقتصادی در قبال الحاق، ابهام‌زدایی درمورد چالش‌های الحاق به سازمان تجارت جهانی (واقع‌گرایی حقوقی) و دفاع تجاری از منافع بنگاه‌های کشور: راهکارها و الزامات سخن می‌گویند. اتاق تهران و انجمن علمی بازرگانی ایران پیش از این نیز در اسفند1393 نخستین همایش دیپلماسی تجاری را با تکیه بر نقش بخش خصوصی و آسیب‌شناسی فضای موجود برگزار کرده بودند که مورداستقبال نیز واقع شده بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران