شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 21012 | |

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه شورای عالی مناطق آزاد گفت: به‌دلیل ظرفیت کشاورزی و گردشگری اردبیل، سرمایه‌گذاران زیادی علاقه‌مند به حضور در این منطقه هستند که فرآیند ایجاد این منطقه حدود 6ماه طول می‌کشد. جعفر آهنگران، اظهار کرد: منطقه آزاد اردبیل که فعلا طرح ایجاد آن مطرح شده، بعد از گذراندن مراحل نهایی محدوده آن تعیین می‌شود. به گفته وی این منطقه پتانسیل بالایی در کشاورزی دارد و باتوجه به روند مثبت مذاکرات ایران، شاهد سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی مناسبی به‌ویژه از کشور‌های اروپایی در این مناطق خواهیم بود.

آهنگران با بیان اینکه فرآیند ایجاد این منطقه حدود 6ماه طول می‌کشد، افزود: انتظار می‌رود در نیمه دوم سال‌جاری با تصویب اساسنامه سازمان منطقه آزاد اردبیل در هیات وزیران شاهد راه‌اندازی این منطقه باشیم.

به گزارش ایسنا، مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: راه زمینی ارتباط ایران با جمهوری آذربایجان، گمرک بیله‌سوار در اردبیل است و کلیه‌ واردات و صادرات منطقه آزاد اردبیل به آذربایجان از طریق بیله‌سوار صورت می‌گیرد. وی گفت: حد فاصل بین منطقه آزاد ارس در اصلان‌دوز با بیله‌سوار کشت و صنعت پارس و مغان هستند که سرمایه‌گذاری آن قبل از انقلاب انجام شده و از کشت و صنعت‌های بزرگ ایران محسوب می‌شود اما به مرور این کشت و صنعت اهمیت خود را از دست داد و کارخانجاتی که در این کشت و صنعت بودند به رکود کشانده شدند.

آهنگران ادامه داد: اگر منطقه آزاد مستقلی از اصلان‌دوز که منتهی‌الیه منطقه آزاد ارس است تا بیله‌سوار و از بیله‌سوار تا گرمی یا سرعین اردبیل ایجاد شود، می‌توانیم پتانسیل کشاورزی اردبیل را متحول کرده و توریست سلامت را نیز با استفاده از آب‌های بی‌نظیر سرعین متحول کنیم.

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه شورای عالی مناطق آزاد دررابطه با قوانین واردات و صادرات در مناطق آزاد نیز توضیح داد: هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد ولی برای خروج کالا از این مناطق به سرزمین اصلی باید قوانین گمرکی رعایت شود. وی خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه، محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آنها حاکم نیست. در این مناطق به‌راحتی می‌توان مواد اولیه و قطعات خودرو یا تکنولوژی‌های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می‌تواند صادر شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران