شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 21010 | |

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه شرکت‌های شبه‌دولتی‌ سوگلی اقتصاد شده‌اند، از ارایه ۳ پیشنهاد به دولت برای تقویت بخش خصوصی خبر داد.

غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با فارس در مورد اراده دولت برای مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ کلان اقتصادی کشور گفت: اگرچه این دولت فضای متفاوتی را برای به عرصه آمدن بخش خصوصی ایجاد کرده، اما صحنه عمل این فضا بسیار کند است و دولت باید برنامه‌ خاصی در این زمینه

داشته باشد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی معتقد است، جز با گفت‌وگو تغییر حاصل نمی‌شود. شافعی با تاکید بر اینکه باید اعتماد حاکمیت با نسبت به بخش خصوصی بالا ببریم، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد، بخش خصوصی باید در سالم‌سازی محیط کسب و کار دقت بیشتری انجام دهد و کدهای اخلاقی مورد نظر را تدوین کرده و به اجرا در بیاورد.

وی در مورد نقش خصوصی در رونق داخلی و حمایت از تولید نیز به این نکته اشاره کرد که بخش خصوصی هنوز به اندازه کافی توانمند نیست و دولت باید فضایی را ایجاد کند که بر سر مسایل اقتصادی کشور به ویژه حمایت از تولید یک مشارکت دوطرفه به وجود آید، چراکه در 15سال پیش روندی ایجاد شد که دامنه بنگاه‌های دولتی گسترده شد و در کنار آن بخش شبه‌دولتی به وجود آمد و اینها سوگل اقتصاد ما بودند و توانستند با ایجاد رابطه‌یی که داشتند، بخش خصوصی را به حاشیه ببرند.

رییس اتاق ایران تصریح کرد: حرف ما این است که در سیاست‌های کلی اصلی 44 آنقدری که به توانمندی بخش خصوصی اشاره شده بر چیز دیگری تاکید نیست و فقط بحث واگذاری بنگاه‌ها در این اصل قانون به بخش خصوصی مطرح نشده است.

وی در پاسخ به اینکه راهکار شما برای آنکه بخش خصوصی توسعه یافته و بتواند مشارکت بیشتری در این زمینه داشته باشد، چیست گفت: 3 راه‌حل ارایه کرده‌ایم که دولت از 3طریق می‌تواند به توسعه بخش خصوصی کمک کند. نخستین راه‌حل اصلاح و کاهش قوانین و مقررات زاید در حوزه‌های کسب و کار، اقتصاد کلان، سیاست‌های خرد بازار پول و سرمایه، کار و کالاست. شافعی دومین راهکار توسعه بخش خصوصی را بهبود شیوه اجرا و ضمانت اجرایی قوانین و سیاست‌های ابلاغی عنوان کرد و گفت: باید جلوی برخورد سلیقه‌یی با قوانین مصوب مجلس یا دولت را گرفت، تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تکلیف خود را با قوانین بدانند و بر مبنای آن برنامه‌ریزی کنند.

وی راه‌حل دیگر را دسترسی شفاف به اطلاعات و پاسخگویی بیشتر نهادهای عمومی که با بخش خصوصی سر و کار دارند، عنوان کرد و افزود: باید سامانه‌یی برای سنجش مستمر و مستقل دستگاه‌های دولتی ایجاد شود، تا فرهنگ پاسخ‌گویی هم شکل بگیرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران