شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20837 | |

رییس سازمان توسعه تجارت

رییس سازمان توسعه تجارت در دیدار با هیات تجاری اندونزی گفت: ایران عزم جدی برای عملیاتی‌ کردن تجارت ترجیحی بین دو کشور دارد. ولی‌الله افخمی‌راد در این دیدار با تاکید بر اینکه حجم تجارت ایران و اندونزی رقم قابل‌توجهی نیست، گفت: یکی از راهکارهای افزایش مبادلات تجاری ایران و اندونزی موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی است که ما عزم جدی بر اجرایی شدن آن داریم.

وی با بیان اینکه امیدوارم حضور هیات اندونزیایی به بسط ارتباطات تجاری دو کشور بینجامد، تاکید کرد: سال2014 ما کمتر از 200میلیون دلار تجارت داشته‌ایم، درحالی که باتوجه به ظرفیت‌های دو کشور این رقم را به‌راحتی می‌توان افزایش داد. افخمی‌راد افزود: متاسفانه از سال1385 تاکنون اجرایی ‌کردن تعرفه ترجیحی بین ایران و اندونزی در حد حرف باقی مانده و عملیاتی نشده است. من از همکارانم خواسته‌ام اقدامات جدی را در این راستا انجام دهند تا به امضای تفاهمنامه برسیم.

رییس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: اندونزی تولیدکننده کالاهایی است که ما به آن احتیاج داریم، ازسوی دیگر ایران نیز می‌تواند تامین‌کننده کالاهای موردنیاز اندونزی باشد، بنابراین زمینه گسترش تجارت دو کشور فراهم است. وی در پایان با بیان اینکه حضور هیات اندونزی را به فال نیک می‌گیریم، افزود: امیدواریم اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری به شکل گسترده‌یی ادامه یابد و از این طریق شاهد گسترش تجارت و افزایش حجم تبادلات تجاری ایران و اندونزی باشیم.

رییس هیات تجاری اندونزی گفت: ما با اشتیاق کامل آمده‌ایم تا مسایل تجاری دو کشور حل‌وفصل شود. رودی راج، رییس هیات بازرگانی اندونزی در ادامه این نشست با بیان اینکه ما در شرایط سخت نیز تجارت با ایران را کاهش نداده‌ایم، گفت: ما با اشتیاق کامل آمده‌ایم تا مسایل تجاری دو کشور حل‌وفصل شود.

رییس هیات بازرگانی اندونزی در تشریح اهداف سفر به ایران بیان داشت: در سفر دکتر روحانی به اندونزی و ملاقات روسای جمهور دو کشور بر افزایش حجم مبادلات تجاری تاکید شده بود و امضای یادداشت تفاهم‌ها درخصوص نظام بانکی، زیرساخت‌ها، نفت و گاز و سایر زمینه‌های تجاری و اقتصادی مورد مذاکره قرار گرفت. همین موضوع ما را بر آن داشت تا برای اجرایی‌ کردن این یادداشت تفاهم‌ها به تهران سفر کنیم. وی در آسیب‌شناسی مبادلات تجاری ایران و اندونزی دو مساله را حایزاهمیت دانست و گفت: مسایل سیاسی و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و از طرف دیگر ارتباط محدود تجار و بازرگانان دو کشور از مواردی است که باید برای افزایش حجم تجارت به آنها توجه کرد. راج در ادامه افزود: مسایل سیاسی و تحریم‌هایی که بر ایران اعمال شده، حجم مبادلات تجاری دو کشور را کاهش داده است. ما امیدواریم با رفع تحریم‌ها این مشکل برطرف شود. رییس هیات تجاری اندونزی در تشریح مشکل دوم تجارت دو کشور افزود: تشکیل یک شورای تجاری در اتاق اندونزی در دستور کار ماست تا از این طریق تماس و ارتباط تجار دو کشور تقویت شود. امیدواریم ایران نیز برای تشکیل این شورا در اتاق بازرگانی اقدام کند. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کالاهای زیادی بین دو کشور مبادله می‌شود، ازجمله روغن پالم، روغن خوراکی، لاستیک، پارچه و پوشاک بچه و قطعات و ادوات صنایع نفت و گاز که بی‌شک با رفع تحریم‌ها تنوع کالاهای قابل مبادله بیشتر خواهد شد. رییس هیات تجاری اندونزی اضافه کرد: به‌علت تحریم‌های اعمال‌ شده علیه ایران، ما مجبوریم تجهیزات موردنیاز برای نفت و گاز خود را به‌صورت غیرمستقیم از ایران خریداری کنیم. این موضوع هزینه مبادلات تجاری را افزایش داده است. وی در پایان یادآور شد: ما سالانه یک‌میلیون متر مکعب قیر مصرف می‌کنیم، اما چون نمی‌توانیم آن را مستقیما از ایران بخریم، قیمت تمام‌ شده آن برای ما بیشتر می‌شود. امیدواریم با این سفر و نشست با مقامات ایرانی موانع و مشکلات تجاری دو کشور مرتفع شود. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، در این دیدار نمایندگان شرکت‌های خصوصی دو کشور حضور داشتند و با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. گفتنی است که پیش از این نیز سفیر اندونزی در تهران با رییس سازمان توسعه تجارت دیدار و درخصوص راهکارهای افزایش حجم مبادلات تجاری گفت‌وگو کرده بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران