شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2066 | |ایسنا مجیدرضا حریری به‌بررسی فرصت پیش آمده برای صادرات کالا به‌روسیه پرداخت و گفت: ستاد معینی متشکل از اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و وزارت جهاد کشاورزی باید تشکیل شود تا با یک اقدام هماهنگ، برنامه معین برای ورود به این بازار را تدوین کنند.

وی افزود: کشور ما باید با واقع بینی به این بازار نزدیک شود. ارقام 30 تا 70میلیارد دلار صادرات براساس تصمیم‌گیری‌های شتاب زده اعلام شده است. به‌اعتقاد حریری صادرات یک میلیارد دلار کالا به‌روسیه در این موقعیت زمانی می‌تواند موفقیت بزرگی باشد. رییس کمسیون واردات اتاق بازرگانی تهران گفت: یکی از مشکلاتی که برای صادرات کالا به‌روسیه وجود دارد مشکل حمل ونقل است. حمل ونقل دریایی از طریق سواحل جنوبی و مسیر دریای سیاه بسیار زمان بر و نامطمئن برای مواد غذایی است به‌همین منظور باید از بنادر جنوبی دریای خزر به آستاراخان استفاده کنیم اما مشکل این خطوط این است که وسایل نقلیه این مسیر یخچال‌دار نیستند.

وی درباره نوع پرداخت مبلغ کالا در این معاملات گفت: تهاتر می‌تواند یکی از اشکال این نوع معاملات باشد. استفاده از روبل، ریال و اسناد اعتباری هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

حریری اظهار کرد: در حال حاضر به‌دلیل مشکلات به‌وجود آمده بین اروپا و روسیه سر مسایل اوکراین، بازار روسیه محل خوبی برای صادرات کالاهای غیرنفتی شده اما نکته‌یی که باید به آن توجه شود این است که ذائقه کسی که به‌محصولات اروپایی عادت ندارد نمی‌تواند هر محصولی را قبول کند پس توجه به‌کیفیت محصول صادراتی در درجه اول اهمیت دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران