شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2063 | |

اتحادیه صنف فروش میوه و سبزی تهران در اطلاعیه‌یی برای رعایت تکالیف قانونی و مقررات صنفی، سود بیش از 35درصد را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی، اتحادیه‌های صنف فروش میوه و سبزی تهران و صنف حق‌العمل‌کاران میوه‌ وتره‌بار در تهران که موظف بودند واحدهای صنفی تحت پوشش خود را برای رعایت تکالیف قانونی و مقررات صنفی برای ساماندهی و ثبت قیمت میوه نظارت کنند با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌یی تکالیف و مقررات قانونی جدید را به واحدهای خود اعلام کردند.


دریافت فاکتور خرید از بارفروشی دارای پروانه

حسین مهاجران، رییس اتحادیه صنف فروش میوه و سبزی تهران دراطلاعیه این اتحادیه آورده است که تمام خرید میوه‌ها، صیفی‌جات، فرنگی‌جات و سبزیجات را باید از بارفروشی که دارای پروانه هستند، خرید کنند و حتما فاکتور با سربرگ صاحب حجره و نشانی، تاریخ، تلفن و مهر حجره را دارا باشند.

همچنین قیمت محصول خریداری شده، شفاف در فاکتور درج شده و به امضا و تایید بازرسان سازمان صنعت ومعدن مستقر در درب‌های خروجی میدان رسیده باشد و سود مصوب قانونی که حداکثر 35 درصد است، رعایت شود.


صورت فروش ترازوی دیجیتال در دست خریدار

براساس این اطلاعیه واحدهای صنفی باید هرگونه خریدی را با فاکتور و اتیکت با سود 35درصد روی میوه درج کرده و به مشتری عرضه کنند و از ترازوهای دیجیتالی دارای چاپگر استفاده کرده و صورت فروش را به خریدار تحویل دهند. همچنین این واحدها باید از نایلون‌های مواد اولیه و سفیدرنگ و یک دست استفاده کنند و حق ندارند خارج از مغازه فعالیت کنند و فعالیت خارج از مغازه تخلف محسوب می‌شود و واحدهای صنفی موظف هستند مقررات بهداشتی و زیباسازی محل کار خود را رعایت کنند.


زیرچوبی ندهید

همچنین به دنبال توافقات انجام شده، مقرر شد تمام میوه‌ها چه میوه‌های داخلی و خارجی خالص فروخته شود و توافق شد که خریداران میوه بعد از باسکول کردن، بار را خودشان به وانت حمل کنند و هیچگونه وجهی برای کارگری یا زیرچوبی پرداخت نکنند همچنین شؤون و اخلاق اسلامی در برخورد با مصرف‌کننده رعایت شود.


محدوده فعالیت مجاز، فضای داخلی حجره و سایبان تعیین شد

صنف حق‌العمل‌کاران میوه وتره‌بار در تهران نیز در اطلاعیه خود نوشته که پیرو اطلاعیه قبلی و تشکر از همکاری شما با اتحادیه و دستگاه‌های نظارتی و با توجه به اینکه همکاری کامل برای اجرای تکالیف قانونی موجب ضابطه‌مند شدن فعالیت‌ها و رضایت‌مندی مردم می‌شود مجددا اجرای مقررات و تکالیف قانونی تاکید می‌شود.

تمامی واحدهای صنفی صرفا حق دارند در فضای داخلی حجره و سایبان فعالیت کنند و روبه‌روی حجره صرفا برای پارکینگ و خودروهای حامل بار میوه ولی بدون فعالیت صنفی قابل استفاده است. در صورت ضرورت به بارگیری چنانچه فضای خالی در روبه‌روی حجره جنب خودرو باشد (روبه‌روی سایبان) بارگیری و تخلیه بدون استفاده از باسکول انجام شود، بلامانع است.


اطلاعاتی که باید در فاکتور درج شود

همچنین فروش بار باید با صدور فاکتور باشد و فاکتورها باید شامل (سربرگ صاحب حجره، دارای نشانی، تلفن حجره و تلفن 124 باشد) در فاکتور صادره باید مقدار، نوع کالا و قیمت کالا به صورت کامل نوشته شود حتی اگر فروش کالا به همکار باشد باید فاکتور به صورت کامل صادر شود و فاکتورهای فروش باید ممهور به مهر صاحب حجره باشد.


مردم باید قیمت‌ محصولات را ببینند

قیمت‌ محصولات یا کالا باید به صورت خوانا و درشت در تابلو بزرگ در معرض دید عموم قرارگیرد و تمام بارهای داخلی و خارجی به صورت خالص فروخته شود (وزن واقعی ظرف کسر شود) فقط در ظروف پلاستیکی (سبد) دارای بیش از 400 گرم وزن مابه‌التفاوت کسر شود برای نمونه اگر ظرف پلاستیکی 600 گرم است 200 گرم مابه التفاوت کسر شود.


پرداخت حق‌الزحمه توافقی به کارگرها

همچنین هزینه بارگیری به عهده خریدار است و اگر خریدار شخصا بارگیری کند هیچگونه وجهی نباید پرداخت کند ولی اگر خریدار آمادگی برای بارگیری نداشته باشد و بارگیری از سوی کارگر حجره انجام شود، خریدار حق‌الزحمه توافقی به کارگر پرداخت کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران