شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 17465 | |


در شرایطی که زمزمه‌های احتمال توافق هسته‌یی شنیده می‌شود بنگاه‌های تولیدی به جای جذب سرمایه‌گذار خارجی باید به‌دنبال مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی باشند. باید مراقب بود کشور پس از لغو تحریم، بهشت واردات نشود. در ارتباط با تاثیر موج مثبت توافقات ایران و 1+5 بر اقتصاد کشور باید یک اصل را بپذیریم که یک اقتصاد بدون تحریم قطعا پویایی و پایداری بیشتری نسبت به اقتصاد بسته دارد چرا که تحریم مخل رشد اقتصادی کشور بوده و فزاینده هزینه‌هاست. باتوجه به اینکه هر تغییری در اقتصاد تبعات مثبت و منفی خاص خود را دارد باید توجه کرد به جهت تنوع در بخش‌های اقتصادی ممکن است با تغییراتی که به نفع کل نظام است، برخی بخش‌ها متضرر شود به‌طور مثال به واسطه تحریم ورود برخی کالاها به کشور محدود یا غیر ممکن بود که آن کالا در داخل تولید می‌شود یا از مجاری غیرقانونی وارد می‌شود که با برداشته شدن تحریم این دو دسته ممکن است در تنگنا قرار گیرند.

اقتصاد ما در چند سال اخیر به نوعی در انزوا قرار گرفته و به همین دلیل از برخی جوانب برای ارتباط سریع با دنیا آمادگی ندارد و باید از اکنون به فکر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رشد و توسعه اقتصادی کشور باشیم. نگرانی بخش‌های تولیدی کشور از ورود سرمایه‌گذاری خارجی یکی از دغدغه‌های کنونی این بخش شده است زیرا برخی فکر می‌کنند ورود سرمایه‌گذاری خارجی مساوی با ورشکستگی یا عدم رقابت‌پذیری آنهاست. اگر چه قبول داریم سرمایه‌گذار خارجی با منابع مالی ارزان‌تر تکنولوژی و دانش بالاتر وارد می‌شود اما باید پیش‌دستی کنیم و به جای آنکه منتظر بمانیم، خود واحدهای تولیدی به‌دنبال سرمایه‌گذاری مشترک باشند. مزیت این کار آن است که واحدهای تولیدی کارآمدتر شده و تولیدات خود را بدون نگرانی از رقیب با هدف بازارهای صادراتی افزایش می‌دهند.

اگر بانک مرکزی مدیریت استراتژیک خود را در زمینه تبعات احتمالی کاهش قیمت نرخ ارز و مزایا و معایب آن به کار گیرد اجازه نخواهد داد که کاهش بی‌رویه نرخ ارز اتفاق بیفتد چرا که موجب فشار به واحدهای تولیدی خواهد شد. از آنجایی که نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است باید جلوی افزایش بی‌رویه یا کاهش بی‌رویه نرخ ارز را گرفت، چرا که وقتی نرخ تورم ما در سال‌های اخیر 20 تا 40درصد بوده نباید انتظار داشت که نرخ ارز کاهش چشمگیری داشته باشد، زیرا متوسط نرخ تورم جهانی 5 تا 6درصد است. نکته قابل توجه این است که اگر غیرکارشناسی در این فضا عمل کنیم و نسخه‌یی عملیاتی نداشته باشیم کشور ما با برداشته شدن تحریم‌ها به بهشت واردات تبدیل خواهد شد.

تاثیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شرایط پس از تحریم الزاما سیاست‌هایی نیست که فقط در زمان تحریم مورد استفاده قرار گیرد بلکه اگر بتوانیم بنیان اقتصاد را از درون تقویت کنیم و در عین حال با دنیا تعامل بیشتری داشته‌ باشیم کارآمدی این نسخه بیشتر خواهد شد نه آنکه به سمت اقتصاد افسارگسیخته برویم. باید رقابت‌پذیری اقتصاد را افزایش داده و رانت‌ها و امتیازات ویژه را برای بنگاه‌های شبه‌دولتی یا دولتی حذف کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران