شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 16792 | |

رییس اتاق ایران در دیدار وزیر اقتصاد ترکمنستان تاکید کرد

اتاق بازرگانی ایران

امضای 17سند همکاری تجاری و سیاسی بین دو کشور، آغاز حرکتی جدید برای حمایت از فعالیت بخش‌های خصوصی است. هیات تجاری 150نفره متشکل از فعالان بخش خصوصی حوزه‌های مختلف اقتصادی مانند نفت، گاز، انرژی، کشاورزی، فناوری اطلاعات و نساجی که همراه رییس‌جمهور به ترکمنستان سفر کرده‌اند، عصر روز چهارشنبه بیستم اسفندماه پس از سخنرانی روسای‌جمهور دو کشور و همچنین غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وپاعبدالحکیموف وزیر اقتصاد و توسعه ترکمنستان در سالن میزان شهر عشق‌آباد با وزیران و معاونان بخش‌های دولتی ترکمنستان دیدار کردند و توانمندی شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های مهم و زیربنایی را ابراز کردند.

در این همایش وپاعبدالحکیموف وزیر اقتصاد و توسعه ترکمنستان ضمن اشاره به سیاست‌های رییس‌جمهور ترکمنستان در راستای فراهم آوردن شرایط مساعد برای حضور شرکت‌های خارجی در این کشور، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تسهیلات مفید برای تولید‌کنندگان را بستری مناسب برای همکاری‌های مشترک اقتصادی بین بخش‌های خصوصی دو کشور عنوان کرد.

عبدالحکیموف پیشرفت همه‌جانبه ترکمنستان طی چند سال اخیر در بخش‌های مختلف اقتصادی را ارزشمند عنوان کرد و گفت: تولید ناخالص ملی در سال 2014 نسبت به سال قبل 5/2 برابر افزایش داشته و رشد اقتصادی کشور برابر با 3 /10درصد بوده است.

وی به موقعیت خوب ترکمنستان در گزارش بانک جهانی برای جذب سرمایه‌های خارجی اشاره کرد و افزود: همکاری‌های تجاری با ایران در سال 2014 بالغ بر 7/3 میلیارد دلار بوده است و شرکت‌های ایرانی در 88 طرح مهم عمرانی، حمل و نقل و کشاورزی این کشور نقش مهمی را ایفا کرده‌اند و امیدواریم در آینده سطح این روابط و همکاری‌ها در دیگر حوزه‌ها نیز افزایش یابد.

وزیر اقتصاد ترکمنستان همکاری شرکت‌های ایرانی و ترکمنی در صنعت گردشگری را خواستار شد و تسهیلات دولت برای توسعه این بخش را بستری مناسب برای بهره‌گیری از تجربه و توانمندی شرکت‌های ایرانی در این حوزه عنوان کرد.

در ادامه غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران سفر آقای روحانی به ترکمنستان و امضای 17 سند همکاری تجاری و سیاسی بین دو کشور را آغاز حرکتی جدید برای حمایت از فعالیت بخش‌های خصوصی عنوان کرد و گفت: طی 20سال اخیر این نخستین‌باری است که مقامات دو کشور با عزم سیاسی بر افزایش همکاری‌های مشترک بین بخش‌های خصوصی ایران و ترکمنستان تاکید می‌کنند. شافعی به برنامه‌های دولت ترکمنستان برای آماده‌سازی این کشور برای المپیک بازی‌های آسیایی اشاره کرد و گفت: بودجه‌یی پنج میلیارد دلاری برای احداث و راه‌اندازی طرح‌های عمرانی و ساختمانی مرتبط با این رویداد ورزشی در نظر گرفته شده است و شرکت‌های ایرانی با دانش و تجربیات قابل توجه در این عرصه می‌توانند نقش مهمی را در جهت صدور خدمات فنی و مهندسی و اجرایی ایفا کنند.

وی به تولیدات ایران در زمینه‌های خودرو، ماشین‌آلات کشاورزی، لوله، الکترونیک و دیگر خدمات مورد نیاز کشور ترکمنستان اشاره کردو افزود: با در نظر گرفتن همسایه بودن کشور ترکمنستان، فعالان اقتصادی باید با ابراز توانمندی‌های خود، جایگاه محصولات ایرانی را در بخش‌های مختلف به تثبیت برسانند.

رییس پارلمان بخش خصوصی ایران، اخذ روادید رفت و آمد تجاری به ترکمنستان، پایین بودن سرعت حمل و نقل ریلی را مشکلات اصلی تجار دو کشور عنوان کرد و افزود: پیشنهاد اتاق ایران برای رفع موانع موجود ایجاد شورای بازرگانی بین دو کشور است زیرا برقراری ارتباط بیشتر بین تجار و همچنین مطرح کردن مشکلات و موانع تجاری از طریق این شورا می‌تواند گامی مهم در افزایش مناسبات تجاری تلقی شود.

در پایان این همایش تجار، کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایران با وزیران صنعت، راه و شهرسازی، بهداشت و مواد غذایی، کشاورزی و دیگر وزیران ترکمنستان دیدار و توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و زیربنایی را عنوان کردند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران