شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 15738 | |

در نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی و فضای کسب‌و‌کار مطرح شد

نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی و فضای کسب‌وکار در اتاق تهران برگزار شد. این همایش که با همکاری مشترک انجمن علمی بازرگانی و اتاق تهران برپا شد، سخنرانانی داشت؛ یحیی آل‌اسحاق رییس اتاق تهران، پدرام سلطانی عضو هیات رییسه اتاق تهران، امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزارت نفت و اسفندیار امیدبخش رییس انجمن علمی بازرگانی ایران درباره نقش بخش‌ خصوصی در دیپلماسی تجاری دیدگاه‌های خود را

بیان کردند.

یحیی آل‌اسحاق که مطالعات و تدوین‌هایی در حوزه دیپلماسی اقتصادی دارد، در ابتدای سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که تعاملات اقتصادی در دوره‌های قبل عمدتا روی تجارت و خرید و فروش متمرکز بود درحالی که در دوره جدید اقتصاد جهانی، موضوع دیپلماسی اقتصادی به عنوان شاکله سیاست دولت‌ها مطرح شده است. به گفته رییس اتاق تهران، در دوره کنونی تعارضات دولت‌ها در جهان روی مناقشات اقتصادی متمرکز شده است و طرف‌های درگیر سعی می‌کنند از طریق برخوردهای اقتصادی به منویات خود دست پیدا کنند. وی در این زمینه به نمونه تنش اخیر غرب با روسیه اشاره کرد که طی آن دولت‌های ایالات متحده امریکا و حامیانش به جنگ اقتصادی با روسیه درآمده‌اند.

آل‌اسحاق با تشریح اینکه در دیپلماسی اقتصادی، از اقتصاد به عنوان یک ابزار قوی یاد می‌شود، گفت: در یک تعریف عمومی، دیپلماسی اقتصادی رشته‌یی است میان علوم سیاسی و علوم اقتصادی که دو بال دارد؛ تسلط بر امور اقتصادی و بال تسلط به امور سیاسی و روابط بین‌الملل.

رییس اتاق تهران در ادامه به نقش سفرا و دیپلمات‌ها در حوزه دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد و افزود: امروزه این سفرا هستند که با آگاه و تسلط خود بر امور اقتصادی می‌توانند کشور خود را در مسیر توسعه بیشتر قرار دهند. وی با بیان اینکه رویه وزارت امور خارجه ایران در دولت یازدهم، پرورش و استقرار سفرای اقتصادی در سفارتخانه‌های ایران است، گفت: خوشبختانه در این دوره، سفرای ایران با متر چگونگی توسعه اقتصادی ارزیابی می‌شوند و وزیر امور خارجه کشورمان نیز بر این ارزیابی تاکید ویژه‌یی دارد.

به گفته رییس اتاق تهران، سفرای ایران علاوه بر آنکه باید بر تمام مناسبات دیپلماتیک آگاه باشند، باید جغرافیای اقتصادی را نیز به خوبی بشناسند و با نرم‌افزار اقتصاد و چالش‌ها و فرصت‌های روابط اقتصادی میان کشورها نیز آشنا باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، به موضوع رابطه میان توسعه دیپلماسی اقتصادی و امنیت ملی و توسعه اقتصادی اشاره کرد و یادآور شد که با تدبیر دیپلماسی اقتصادی، امنیت ملی کشور نیز تامین و تضمین می‌شود. آل‌اسحاق سپس با بیان اینکه جنگ اقتصادی به راه انداخته شده علیه ایران، پاتکی جز تدبیر دیپلماسی اقتصادی ندارد، افزود: در مناسبات جهانی باید راه تعامل با منطقه و دنیا را در پیش بگیریم و تعامل نیز جز از موضع عزت نیست. وی همچنین بر ضرورت و لزوم تدوین دیپلماسی اقتصادی کشور تاکید کرد. وی در ادامه به نقش و برنامه‌های اتاق تهران در مسیر دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد و گفت: اتاق تهران طی دو سال گذشته در جلسات مشاوران اقتصادی که با حضور نخبگان حوزه دیپلماسی کشور هر هفته برگزار می‌شود، توانسته نقشه راه دیپلماسی اقتصادی کشور را تبیین و در قالب کتابی با عنوان «راهبرد سیاست خارجی برای ارتقای جایگاه اقتصادی کشور در شرایط جدید» منتشر و در اختیار دولتمردان و بخش خصوصی قرار دهد. آل‌اسحاق در توضیحات بیشتری، به این نکته اشاره کرد که اتاق تهران در گام نخست، چگونگی تعامل با 15 کشور همسایه ایران را مورد مطالعه قرار داده است و با به‌دست آوردن نقشه راه این تعاملات، مراحل عملیاتی آن از چندی پیش آغاز شده است.

وی به اعزام هیات‌های تجاری از سوی اتاق تهران به کشورهای مختلف طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: هنر چگونگی استفاده از اهرم‌های اقتصادی در جهت اهداف سیاسی و همچنین به‌کارگیری ابزارهای سیاسی در راستای اهداف اقتصادی، ویژه و خاص است که اتاق تهران تلاش کرده در این بخش نقش‌آفرینی کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران