شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 14878 | |

خلیلی‌عراقی تشریح کرد

عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با برشمردن الزامات تداوم رشد صنعتی در سال94، گفت: تداوم رشد صنعت مستلزم توجه هرچه بیشتر به صنایع کوچک و متوسط است.

محسن خلیلی‌عراقی با اشاره به الزامات تداوم رشد صنعتی در سال94 گفت: برای آنکه در سال آتی نیز، رشد بخش صنعت اتفاق بیفتد، دولت باید تمرکز بیشتری بر صنایع کوچک و متوسط داشته باشد، چراکه اگرچه رشد صنعتی در سال93، مرهون توسعه بخش‌های صنعتی دولتی است، اما تداوم رشد صنعتی نیازمند توجه هرچه بیشتر به صنایع کوچک و متوسط است.

عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: در شرایط فعلی، برای نجات اقتصاد ملی، راهی جز توسعه صنعت نیست و لذا تمامی صنعتگران کشور و مسوولان تلاش دارند که صنعت رونق یابد و بر این اساس امید می‌رود که تلاش‌ها به نتیجه برسد.

عضو ائتلاف بزرگ تصریح کرد: در دوره‌های گذشته، رشدی که در بخش صنعت ایجاد شده، بیشتر مرتبط با صنایع بزرگ مثل خودروسازی است؛ ولی صنایع خرد همچنان دچار مشکل هستند که امیدواریم این مشکل حل‌و‌فصل شود؛ البته تا‌جایی‌که ما ناظریم وزارت صنعت، معدن و تجارت نهایت تلاش خود را صورت می‌دهد تا صنعت رونق گیرد؛ ولی آنچه مسلم است باتوجه به شرایط تحریم، کل اقتصاد ملی با بحران مواجه است که صنعت نیز از آن جمله است.

به اعتقاد خلیلی‌عراقی، بخش‌هایی مانند صنعت نفت و پتروشیمی از رکود خارج شده و در این صنایع رونق را شاهد هستیم، اما در بخش‌های دیگر وضعیت صنعت ثابت بوده یا با اندکی رشد مواجهیم؛ در‌مجموع می‌توان گفت که از رکود خارج شده‌ایم.

وی اظهار کرد: نمی‌توان به‌سرعت انتظار خروج از رکود را داشت زیرا خروج از رکود امری بلندمدت است. از سویی کشور با تحریم دست‌وپنجه نرم می‌کند که این امر سبب شده تا با مشکلاتی در راستای ایجاد رونق در تولید روبه‌رو باشیم.

خلیلی‌عراقی همچنین با اشاره به در پیش‌بودن انتخابات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، حضور فعال در تشکل هایی چون اتاق بازرگانی را از اموری دانست که باید همیشه مدنظر فعالان اقتصادی و صنعتگران باشد.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تجلی ارزنده‌یی از تمام تشکل‌های ‌ایران است، افزود: اتاق بازرگانی از دید من پرمحتواترین تشکلی است که بخش خصوصی دارد. امروز اتاق به یک تشکل و بنای قابل‌تعظیم و محترم تبدیل شده که منافع آن برای تمام اعضا و فعالان اقتصادی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درخصوص وظیفه دولت در قبال بخش خصوصی و اینکه دولت باید چگونه به بخش خصوصی و پیشنهادات آن توجه کند؟ گفت: مشکل اساسی ما و دولت در ‌این است که یکدیگر را دوست نداریم لذا هر پیشنهاد و انتقادی به‌عنوان مداخله و خصومت نگریسته می‌شود. ما باید با دولت رابطه‌یی منطقی، عاطفی و انسانی به‌وجود بیاوریم و با دولت رفیق باشیم. دولت باید احساس کند که بخش خصوصی او را دوست دارد. ما چاره‌یی جز اعمال صمیمیت نداریم چرا که هم‌اکنون مقدار زیادی از انرژی در تضادها هرز می‌رود. در مورد دولت اعتقادم بر‌این است که با تکلیف وظیفه به دولت مخالفم. ما باید با کارهای کارشناسی به دولت برویم و در محیط تفاهم بر سر موضوعات متفاوت بحث کنیم.

خلیلی‌عراقی، اقتصاد خصوصی‌محور و ضرورت مشارکت مردم در آن و اعتقاد به نظام اقتصاد آزاد و رقابتی بر مبنای شناخت و احترام به شخصیت، آزادی و حقوق افراد را از مبانی اولیه نظام فکری خود دانست و درخصوص سپردن فعالیت‌های اقتصادی و تصدی‌گری امور به بخش خصوصی اظهار کرد: این روش باعث استفاده از امکانات و توانمندی‌های همه کسانی می‌شود که در خود توان و ظرفیت‌های لازم برای‌‌کار خلاق و نو‌آورانه و متکی به خود را می‌‌بینند. با این روش بر تعداد افراد کارآفرین افزوده می‌شود و این به توسعه کارآفرینی، اشتغال، تولید و رفاه در کشور منجر خواهد شد.

وی درخصوص واگذاری امور به بخش خصوصی بیان کرد: باتوجه به نتایج حاصل از مطالعات بانک جهانی، هرقدر دولت‌ها از تصدی‌گری جدا شده و کوچک‌تر شدند و درمقابل بخش خصوصی به تصدیگری پرداخته است، صنعتی‌شدن شتاب بیشتری گرفته و رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی و رضایت عمومی حاصل از آن در حداکثر مقدار ممکن ارتقا پیدا کرده است. بر این اساس کشور ما نیز باید در این راه گام بردارد البته در این خصوص فعالیت‌هایی نیز صورت گرفته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران