شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1137 | |

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با استفاده از روغن پالم در تولید لبنیات تاکید کرد: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان طبق قانون موظف است اگر تخلفی در رابطه با کیفیت کالاهای واحدهای تولیدی اتفاق بیفتد اسامی آنها را به مراجع قانونی معرفی کند تا برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد. مجتبی خسروتاج اظهار کرد: امروز که در شرایط رکود به‌سر می‌بریم تصور نمی‌کنم شلاق تعزیرات بالای سر واحدهای تولیدی مکانیسم مناسبی برای برخورد با متخلفان در این حوزه باشد و حتی‌المقدور سعی شده با جلساتی که با واحدها و تشکل‌های مختلف داشتیم موارد مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا دیگر نیازی نباشد دولت همانند گذشته از یک‌سری ابزارهای تنبیهی استفاده کند. خسروتاج تاکید کرد: با توجه به اعلام وزارت صنعت و تجارت قرار است موسسه استاندارد و وزارت بهداشت اسامی بنگاه‌های تولیدی متخلف را در این زمینه اعلام کند تا با آنها برخوردهای قانونی لازم صورت ‌گیرد. وی با بیان اینکه روغن پالم انواع و اقسام مختلف دارد و بعضی از آنها هیچ خطری ندارند، گفت: روغن پالم درجه‌بندی‌های مختلف دارد و بررسی انواع مختلف آن نیاز به بررسی بیشتری دارد و باید کار کارشناسی در این زمینه صورت گیرد.

اما چندی پیش وزیر صنعت، معدن تجارت با بیان اینکه هیچ محصولی در حال حاضر در بازار آلوده به روغن پالم نیست، اگر هم باشد مربوط به تولیدات گذشته است گفته بود که برخی واحدهای لبنی طبق مجوزهای داده شده و استانداردهای کشور در برخی محصولات لبنی غیر از محصولات پرچرب از روغن پالم استفاده می‌کردند. البته ما مسوول نظارت کیفی در واحدها نیستیم اما آنچه که سازمان ملی استاندارد اعلام کرده این است که به‌سادگی نمی‌توان تشخیص داد چربی گیاهی موجود در لبنیات از چه نوعی است. محمدرضا نعمت‌زاده افزوده بود که تنها تشخیص داده شد که در داخل محصولات لبنی چربی گیاهی وجود دارد اما اینکه این چربی از نوع سویا یا پالم است معلوم نیست که قرار شد بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه طی پنج سال گذشته 45 تا 50درصد از کل واردات روغن خوراکی کشور از نوع روغن پالم بوده است، گفته بود که در سه ماه نخست امسال این رقم به 29‌درصد رسید و قرار است امسال در مجموع فقط 30‌درصد از روغن وارداتی کشور از نوع پالم باشد.

وی با بیان اینکه امسال واردات روغن پالم به 30‌درصد از کل واردات روغن خوراکی کشور محدود می‌شود، افزوده بود که در گذشته زمانی که مسوول بودم با امضای بنده سهم روغن پالم در واردات روغن کشور به 15‌درصد نیز رسیده بود. هم‌اکنون از 170میلیون تن تولید جهانی روغن، 62میلیون تن از نوع روغن پالم است.

روغن پالم از نظر وزارت بهداشت ممنوعیت مصرف ندارد

در این رابطه رییس سازمان غذا و دارو نیز گفته بود که در مساله پالم باید گفت که این روغن از نظر وزارت بهداشت ممنوعیت مصرف ندارد اما از آنجاکه اسید چرب اشباع آن بالاست، مردم باید در میزان مصرف خود دقت کنند. براین اساس ممنوع کردن استفاده از یک فرآورده امکان‌پذیر نیست. تخلفاتی در این زمینه صورت گرفته بود که با آن برخورد شد. یک سوم روغن مصرفی دنیا پالم است اما ایران در این زمینه افراط کرد به‌طوری‌که در چند سال اخیر یک دوم روغن مصرفی کشور را پالم تشکیل داده بود. رسول دیناروند افزوده بود که به‌دنبال موافقت‌های صورت گرفته در دولت، مقرر شده امسال مصرف روغن پالم به سقف حداکثر 30‌درصد یعنی معادل میانگین جهانی بازگردد. البته شرط آن است که روغن‌های مدرن‌تر نظیر روغن جامد هیدروژنه جایگزین آن نشود. به‌شدت نیز این موضوع را پیگیریم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران