شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57791 | |

جهانگیری با تاکید بر کار شبانه‌روزی دولت:

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه انگار پیشرفت کشور عده‌یی را آزار می‌دهد، تصریح کرد: وقتی می‌گوییم در فلان مساله رشد داشته‌ایم، عده‌یی عزا می‌گیرند چون فکر می‌کنند این کار به اسم گروه خاصی خواهد بود درحالی که این مربوط به جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح دیروز در جلسه گزارش عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت که در محل این وزارتخانه و با حضور وزیر صنعت و معاونان او برگزار شد، اظهار کرد: وقتی مثلا گفته می‌شود طبق آمار بانک مرکزی 7.4و طبق مرکز آمار 6.4 درصد در 6 ماهه گذشته رشد داشته‌ایم آقایی که اصلا معنی رشد را نمی‌داند، می‌گوید این رشد برای نفت است و عربستان بیشتر باید به آن افتخار کند. وی ادامه داد: مگر مقام معظم رهبری نفرمودند که به آمار رسمی کشور اشکال وارد نکنید. خدا شاهد است که اگر من یا آقای رییس‌جمهور اطلاع داشته باشیم چه کسانی این آمار را تهیه می‌کنند یا به آنها دستوری بدهیم، دستگاه‌های رسمی آمار را اعلام می‌کنند.

جهانگیری یادآور شد: همین مرکز آمار گفته است که رشد کشور منهای نفت 4.3درصد بوده است یا در صنعت بالای 4درصد و در کشور بالای 5 درصد رشد اعلام شده. این آمار باید انسان را خوشحال کند که کشوری که از رکود تورمی رنج می‌برده به این ارقام رسیده اما عده‌یی می‌گویند برای زندگی مردم اتفاقی نیفتاده است.

وی در ادامه تاکید کرد: به کسانی که انتقاد می‌کنند باید بگویم سیاست شما همان بود که فضای اقتصادی کشور را به پرتگاه رساندید و نیروهای انقلاب را مقابل هم قرار دادید. شما کشور را به ته دره بردید و ما آن را چند پله از ته دره بالا آورده‌ایم اما هنوز در دره است. آمار تورم، رکود و درآمد سرانه مردم در سال 91 آنقدر بد بوده که هر چه تلاش می‌کنیم، نمی‌توانیم خرابکاری آقایان را جبران کنیم. معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: عده‌یی تمام هدفشان را گذاشته‌اند که چگونه اعتماد و امید را از مردم بگیرند. چون می‌دانند امید مردم بزرگ‌ترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران است و وقتی مردم ناامید شوند ممکن است دست به هر کاری بزنند.

جهانگیری با گلایه از برخی دستگاه‌ها و رسانه‌ها افزود: برخی رسانه‌ها که از پول بیت‌المال استفاده می‌کنند به گونه‌یی تیتر می‌زنند که اگر مجموعه‌یی در خارج از کشور می‌خواست کاری کند که مردم مأیوس شوند به این خوبی نمی‌توانست. اگر به فکر انتخابات هم هستند باز این نوع رفتار به مصلحت شخصی و گروهی‌شان نیست چون مردم بالاخره متوجه امور هستند.

وی با اشاره به توافق هسته‌یی و برجام خاطرنشان کرد: در سیاست خارجی ممکن است در دو جای برجام هم اشتباه باشد. اگر دست ما بود که همه برجام را بنویسیم به گونه‌یی می‌نوشتیم که برخی از مخالفانمان نابود شوند ولی این توافقی بود که بین ایران و 6 قدرت جهانی صورت گرفت. با این حال هیچ کشوری خارجی نیست که به خاطر برجام به ما تبریک نگوید.

وی ادامه داد: حتما امریکایی‌ها در این زمینه دشمنی و شیطنت می‌کنند. اما ما نباید از این اتفاق خوشحال باشیم بلکه باید با دنیا تعامل کنیم و نگذاریم امریکا بتواند سیاست‌هایش را اجرایی کند.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین بیان کرد: از روزی که گفته شد قرارداد هواپیما بسته‌ایم، عده‌یی عزا گرفتند. تا کی ملت ایران باید تحقیر می‌شد و هواپیماهای درجه دو را از ضعیف‌ترین کشورها می‌گرفت. ما برای این هواپیماها تنها 15درصد پول داده‌ایم و 85 درصد باقیمانده قرار است از محل بلیتی که فروش می‌رود، برگردانده شود که این دست ‌مریزاد دارد.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت‌های وزارت صنعت تاکید کرد: وزارت صنعت حتما باید روی موضوع استفاده از ظرفیت ساخت و توان تولید داخلی با تمام قدرت بایستد و من هم حمایت می‌کنم. قانون حمایت از تولید داخلی باید محوریت پیدا کند و وزارت صنعت در این زمینه سخت‌گیری کند.

وی در ادامه یادآور شد: به همان نسبت که ضروری است صنعتی شویم، وزارت صنعت هم نقش محوری دارد و سیاست‌گذار توسعه صنعتی کشور است. همه مکلف هستند در مسائل صنعتی از وزارت صنعت تبعیت کنند. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم نقش محوری و کلیدی به عهده این وزارتخانه است.

جهانگیری با اشاره به پروژه‌های مهم وزارت صنعت خاطرنشان کرد: 7پروژه‌یی که به عنوان اولویت مطرح شد روی افزایش تولید، اشتغال و درگیر کردن همه استان‌ها نقش محوری داشت. از طرفی به راه انداختن 7هزار و 500 واحد صنعتی کوچک نشان از گستردگی طرح‌های وزارت صنعت بود. این طرح یک تدبیر دقیق بود که در ابتدای سال روی آن تمرکز شد.

وی ادامه داد: وقتی طرح فعال کردن 7هزار و 500 طرح صنعتی مطرح شد شاید ابتدا فکر می‌کردیم کار سختی است چراکه برخی از این واحدها بدهی معوق، مالیات معوق و تامین اجتماعی معوق داشتند، انگیزه سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی آنها کم بود و بانک‌ها هم حاضر نبودند به آنها پول بدهند و اینگونه مطرح می‌شد که آیا قرار است پول به جایی برود و نتیجه‌یی بیرون نیاید.

جهانگیری اضافه کرد: موضع‌گیری وزارت صنعت در این زمینه مهم بود که کارگروه‌ها و استانداران فعال شوند اما برای بانک‌ها حقی قائل شویم که وقتی تصمیم گرفتند واحدی کفایت لازم را ندارد به آن واحد وام ندهند. باید از مدیران بانک‌ها به خصوص بانک‌های رده اول تشکر کنیم که در این زمینه به خوبی به صحنه آمدند.

وی با بیان اینکه تا الان بیش از 19هزار واحد صنعتی موفق شده‌اند از منابع بانکی وام بگیرند و وارد چرخه تولید شوند، اظهار کرد: کار خوب وزارت صنعت این است که نظارت می‌کند این پول‌ها تبدیل به تولید، اشتغال و راه افتادن واحد تولیدی شود. برخی دوستان و معاونان وزارتخانه و خود آقای وزیر در این زمینه دایم‌السفر شده‌اند و درحال پیگیری هستند.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: البته از نحوه اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی راضی نیستم. آقایان نعمت‌زاده و طیب‌نیا باید وقت بگذارند و دستگاه‌هایی که در این زمینه متعهد شده‌اند اما اقدامی نکرده‌اند را شناسایی کنند. مدیران این دستگاه‌ها باید به مردم معرفی شوند. اینگونه نیست که دستگاهی متعهد شود و بعد بگوید که نشد کار را انجام دهیم و ما هم هیچ چیز به آن دستگاه نگوییم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: براساس گزارش 9ماهه گمرک 32درصد رشد وزنی صادرات داشته‌ایم که از نظر ارزشی 9درصد رشد در صادرات غیرنفتی بوده و اگر با همین شیب حرکت کنیم به بخش قابل توجهی از هدفمان دست پیدا می‌کنیم.

جهانگیری با اشاره به مهم بودن مساله واردات یادآور شد: تراز تجاری کشور مثبت شده و آقای وزیر و بقیه باید نظارت کنند که واردات ساماندهی بهتری پیدا کند. به خصوص اینکه جلو قاچاق گرفته شود. البته اینکه قاچاق از 25میلیارد دلار به 15میلیارد دلار کاهش پیدا کرده، ارزشمند است که امیدواریم با ساماندهی در واردات مدیریت کنیم تا تراز تجاری کشور همواره مثبت باشد و بتوانیم بدون نفت کشور را اداره کنیم هر چند نفت هم یک فرصت طلایی است که باید از آن برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

وی همچنین گفت: از طرح‌های دیگر وزارت صنعت این بود که 5 هزار و 400طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد را تکمیل کنیم که در 9ماهه ابتدای سال بالای 97درصد رشد تکمیل وجود داشته که این مساله چند هزار شغل ایجاد کرده و 17هزار میلیارد تومان از آن هم به بهره‌برداری رسیده است. باید تا پایان سال این 5 هزار و 400طرح به بهره‌برداری برسد که کار بزرگی خواهد بود.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ادامه اظهار کرد: مساله دیگر به بهره‌برداری رسیدن 32طرح بزرگ صنعتی کشور بود که تا الان 18طرح انجام شده است. در بخش اقدامات به خصوص در صنعت و کشاورزی دستگاه‌ها خیلی خوب و پرانرژی کار کردند و حتی نظام بانکی با وجود برخی ایراداتی که به آن می‌گیریم و مشکلاتی که دارد که باید از آن بیرون بیاید در9 ماهه گذشته 326هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه داده است.

وی با ابراز نارضایتی از بخش معدن یادآور شد: بخش معدن برعکس بخش صنعت 0,9درصد رشد منفی داشته البته در معدن فقط بخش فرآوری اولیه دیده می‌شود. متاسفانه نتوانستیم بخش ساختمان را آن طور که باید فعال کنیم و همچنان این بخش تکان جدی نخورده در نتیجه واحدهای صنعتی مربوط به آن مشکل دارند.

معاون اول رییس‌جمهور در پایان اظهار کرد: باید در وزارت راه، سازمان برنامه، نظام بانکی و وزارت اقتصاد برای فعال کردن بخش ساختمان کار ویژه‌یی صورت گیرد. در این صورت و با وجود پیشرفت‌ها در سایر زمینه‌ها حتما کشور در سال آینده رشد قابل توجهی خواهد داشت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران