شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 55950 | |

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اقدامات احتمالی امریکا اظهار کرد

گروه ایران|

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان روز دوشنبه در حاشیه ششمین سالگرد شهادت مجید شهریاری دانشمند هسته‌یی در جمع خبرنگاران درباره اقدام اخیر امریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران اظهار کرد که پیرو سخنان رهبر معظم انقلاب، کمیته نظارت بر برجام جلسه‌یی داشتند و به تفصیل درباره تمدید تحریم‌های امریکا علیه ایران بحث‌هایی شد.

وی با اشاره به این نکته که تمدید تحریم‌ها مراحلی دارد که پس از تصویب در کنگره باید به سنا برود و در آخر به امضای رییس‌جمهور برسد، ‌افزود: بنابراین اگر تمام این مراحل را طی کند و بخواهد عملیاتی شود آن وقت قطعا نقض برجام است و خود امریکایی‌ها هم اذعان کرده‌اند که با تمدید تحریم‌ها برجام نقض شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه این موضوع به تفصیل در این کمیته‌ برجام به ریاست دکتر روحانی بحث شد و پیش‌‌بینی‌های لازم انجام شده است، ادامه داد: اما تصمیمات در زمان مقرر و پس از ارزیابی، رصد و تحلیل تصمیمات امریکایی‌ها اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، صالحی با تاکید بر اینکه این موضوع به جدیت مد نظر است درباره بازگشت‌پذیری ایران به شرایط قبل از برجام توضیح داد: ما پیش‌‌بینی‌های لازم را در این زمینه کرده‌ایم و به اعتبار اینکه نمی‌شود به امریکایی‌ها اعتماد کرد، وقتی وارد مذاکرات شدیم همواره در نظر داشتیم که اگر روزی برجام به هم بخورد، بازگشت به حالت اولیه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برخی تصمیمات و مسائل را نمی‌توان علنی اعلام کرد، افزود: مقام معظم رهبری یک بار فرمودند که تدابیری اندیشیده شده تا ما طی یک سال و نیم به یک حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی برسیم. مقام معظم رهبری در این باره سخنان صریحی فرمودند و ما نیز باید منویات ایشان را دنبال کنیم بنابراین امیدواریم امریکایی‌ها سر عقل بیایند. وی افزود: برجام یک تحول یا پارادیم جدیدی در تعاملات بین‌المللی سیاسی ایجاد کرده است و همه ازجمله ایران، کشورهای منطقه و دنیا از آن بهره‌مند شده‌اند؛ بنابراین اگر امریکایی‌ها بخواهند به همین شیوه ادامه دهند و بدقولی کنند، بازنده اصلی آنها خواهند بود.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنیم که طرف مقابل وارد این عرصه نشود چون افکار عمومی دنیا متوجه خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران تمامی اقداماتی که برای این موضوع می‌توانست انجام دهد را انجام داده و این آنها هستند که بدقولی و بدعهدی می‌کنند و افکار عمومی جهان، مقصر اصلی را خواهد شناخت.

صالحی تاکید کرد: با تدبیر، هوشیاری و هوشمندی این کار را پیش می‌بریم و امیدواریم وقتی رییس‌جمهوری جدید امریکا سر کار می‌آید در چارچوب واقعیت‌ها حرکت کند؛ چراکه نمی‌تواند یک توافق بین‌المللی و مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل را یک‌جانبه بر هم بزند.

وی گفت: ما قرارداد دو جانبه با امریکا نبسته‌ایم بلکه برجام یک قرارداد و تفاهمنامه بین‌المللی است به خصوص پس از اینکه قطعنامه 2231 صادر شد دیگر جنبه بین‌المللی پیدا کرد؛ لذا امیدواریم خدشه‌یی به این تفاهمنامه وارد نکنند و به تعهدات خود عمل کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین با رد ادعای وال‌استریت ژورنال درخصوص انجام مذاکرات جدید برای آب سنگین ایران گفت: مباحثی هم درخصوص آب سنگین بود که ما اطلاع‌رسانی کردیم. به اعتبار اینکه به صورت بالقوه هنوز خریدار برای آب سنگین ایران وجود دارد حدود 11تن آب سنگین به عمان فرستادیم.

صالحی با اشاره به اینکه ما به طور معمول سالانه مقداری آب سنگین را به خریداران بین‌المللی عرضه می‌کنیم، اظهار کرد: نامه‌هایی از برخی شرکت‌های خارجی دریافت کرده‌ایم و منتظریم نامه‌های بعدی شرکت‌ها هم به دستمان برسد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران